Poznáte tieto zaujímavé fakty o medovníkoch? V minulosti sa nimi dokonca platilo!

fakty o medovníkoch

V minulosti boli medovníky ocenením aj vyznaním lásky (Zdroj: Freepik/freepik)

Azda každá slovenská domácnosť sa môže pýšiť medovníkmi na vianočnom stole. Táto sladká pochúťka patrí k našim dlhoročným tradíciám, ale vedeli ste, že jej história ponúka viacero zaujímavých informácií. Vybrali sme niektoré z nich a novými poznatkami o medovníkoch, tak môžete ohurovať návštevy počas sviatkov.

Niekoľko zaujímavých faktov o sladkých medovníkoch

Tradičnou súčasťou zmesi medovníkového korenia je aj zázvor alebo ďumbier. Vedeli ste, že mnísi s týmto korením začali v kuchyni experimentovať už v 11. storočí? Používali ho do koláčov, ktoré lisovali do foriem a časom sa stali obľúbené počas sviatkov a na mnohých oslavách. V Európe sa zázvor stal tradičnou súčasťou medovníkov. Dokonca, recept na medovníky ako ich poznáme dnes, sa objavil v Norimbergu tiež už v 11. storočí.

Ďalšia zaujímavá informácia hovorí o prepojení medovníkov a kráľovských zvykov. Kráľovná Alžbeta I. patrí medzi najvýraznejšie panovníčky Anglicka a na jej dvore boli medovníky (a iné sladkosti) niečo ako vysoké ocenenie. Všetci významní hostia od nej dostávali medovníky v tvare človeka.

Asi dobre poznáte medovníky v tvare panáčika. Prekvapivé je, že históriu používania tohto tvaru možno vystopovať už od roku 1880. Dnes existuje množstvo rôznych tvarov, ale klasiku miluje stále veľa ľudí po celom svete a sviatky si bez panáčika ani nevedia predstaviť.

Kto by nepoznal rozprávku o medovníkovom domčeku alebo chalúpke. Tradícia pečenia a zdobenia sladkých domčekov je úzko spojená s rozprávkou bratov Grimmovcov. Tento zvyk sa začal praktizovať v Nemecku a postupne sa rozšíril až do USA.

Pokiaľ ide o najväčšiu medovníkovú chalúpku, Guinessova kniha rekordov zaznamenala dĺžku viac ako 18 metrov, šírku takmer 13 metrov a výšku niečo cez 3 metre. A možno ani nebude prekvapivé, že tento výtvor pochádza z USA, konkrétne z Texasu.

Medovníky majú v európskych tradíciách špeciálne miesto. Napríklad tradičné nemecké medovníky Lebkuchen sa používali na platenie daní. No nebolo by krásne platiť poplatky sladkými dobrotami? Vo Švédsku zasa medovníky Pepparkakor mohli priniesť šťastie. Ak sa koláčik pri poklepaní v dlani rozpadol na tri časti, vaše želanie sa považovalo za splnené.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako urobiť karamel? Držte sa nasledovných krokov a podarí sa vždy na výbornú

Patria medovníky k tradícii vášho vianočného pečenia?

Chystáte sa do kúpeľov či wellness? Vyberte si z týchto najlepších

Zdroj: Plnielanu.sk, Foodsided.com
Odporúčame