Asi len štvrtina slovenských žien využíva možnosť bezplatného skríningového vyšetrenia na riziko vzniku rakoviny krčka maternice. V rámci krajín OECD je tak Slovensko medzi poslednými priečkami. Každoročne pritom chorobu diagnostikujú vo viac ako 600 prípadoch.
40-percentná úmrtnosť
U žien sú pritom kolorektálny karcinóm a rakovina krčku maternice, po rakovine prsníka s viac ako 2600 prípadnmi, druhým najčastejšie sa vyskytujúcim zhubným ochorením u žien. V západnej Európe rakovinou krčka maternice ochorie desať žien zo 100 tisíc, na Slovensku je to podľa údajov z posledných rokov dvojnásobok.
Preventívne prehliadky sú podľa odborníkov nevyhnutné, pretože v počiatočných štádiách nemá choroba príznaky. Najviac chorých je vo veku do 35 rokov, choroba sa ale nevyhýba ani ženám nad 50 rokov, ktoré často gynekológa vôbec nenavštevujú. Úmrtnosť navyše dosahuje 40 percent.
Epidémia
Počet nádorov a ďalších chorôb spôsobených HPV v posledných rokoch rastie. Podľa Jiřího Slámu z Gynekologicko–pôrodníckej kliniky 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej a Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe za to môže práve nízke číslo preventívnych prehliadok.
Najčastejšie je HPV spájaný s rakovinou krčka maternice, stúpa ale aj počet nádorov mandlí a koreňa jazyka. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je jeho epidémia závažnejšia než HIV, ide o najčastejšiu sexuálne prenosnú infekciu.
Riziko nakazenia vírusom, ktorý z niekoho urobí prenášača a inému môže spôsobiť aj rakovinu, sa zvyšuje nezodpovedným sexuálnym správaním. Pravdepodobnosť nakazenia zvyšuje aj orálny sex.
Mohlo by vás zaujímať: Zákerná rakovina krčka maternice: Možno ste v ohrození aj vy
Cytologické vyšetrenie
S vírusom HPV sa stretne asi 80 percent žien, väčšinu infekcií ale zastaví imunitný systém. Cytologické vyšetrenie, ktoré je súčasťou preventívnej prehliadky, odhalí až bunky vzniknuté následkom infekcie. Nevýhodou cytológie je, že nemusí odhaliť všetky predrakovinové stavy a ranné štádiá rakoviny, a teda spôsobuje takzvanú falošnú negativitu.
Rakovina krčka maternice sa dá odhaliť už v ranných štádiách. „Ak sa zachytia zmeny včas, je ochorenie dobre liečiteľné. Predrakovinové zmeny na krčku maternice nespôsobujú bolesť a väčšinou sa neobjavujú ani žiadne iné prejavy. Odhalené sú až pri cytologickom vyšetrení steru z krčka maternice. Preto je mimoriadne dôležitá pravidelná účasť na preventívnej gynekologickej prehliadke v ročnom intervale,“ hovorí koordinátorka skríningového programu Miroslava Jurčáková.
„Pri dôkladnej prevencii by malo byť toto ochorenie skutočne len raritné a nie vyskytovať sa v takých vysokých počtoch,“ uviedol gynekológ a vedecký sekretár Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti SLS Martina Redecha. Podobne sa vyjadrila aj pacientka, ktorá má s chorobou skúsenosť. „Určite netreba zanedbávať preventívne prehliadky. Potom, keď už je neskoro, sa z riešiteľného stáva neriešiteľné,“ dodala.
Chodíte pravidelne na vyšetrenia krčka maternice? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.
Zdieľať na