Žerucha sa postará o vaše zdravie komplexne: Neuveríte, koľko kalórií ukrýva táto maličká rastlinka

mladá rastlinka žerucha v črepníku

Žerucha je chutná ozdoba nátierok (Zdroj: Pixabay/_Alicja_)

Maličká žerucha je jedna z prvých jarných rastliniek, ktoré si ľahko vypestujete aj na vate, okennom parapete, a to aj keď je počasie ešte celkom chladné. Je plná výživných látok a vitamínov, ktoré organizmus ocení pri posilnení imunity a aj pri mnohých iných zdravotných komplikáciách. Ak o nej chcete vedieť viac, prečítajte si náš článok.

Žerucha je vhodná aj pre neskúsených pestovateľov

Výrazná aróma a korenistá chuť sú charakteristické pre žeruchu siatu. Jej pestovanie sa podarí aj začiatočníkom, pretože klíčiť začína už na druhý deň a veľmi skoro sa objavia aj prvé lístky. Už tie sa dajú konzumovať a sú cenným zdrojom hodnotných látok. Predtým bola považovaná za burinu a patrí do rastlinnej čeľade kapustovité, rovnako ako kapusta, kel alebo ružičkový kel.

Významný zdroj nutričných látok

Má množstvo vitamínov, minerálov, vlákniny, ale má tiež nízky obsah kalórií. V jednej šálke čerstvej bylinky sa ukrývajú 4 kalórie, takže je vysoko cenená pri redukcii hmotnosti. Obsiahnutý vitamín C je zasa dôležitý pri posilňovaní imunity, zvyšuje tvorbu bielych krviniek, ale má významnú úlohu aj pri boji buniek proti škodlivým voľným radikálom. Okrem toho obsahuje významné množstvo železa, ktoré sa vďaka vitamínu C ľahšie a lepšie vstrebáva. Konzumácia 100 gramov žeruchy pokryje viac ako 50 % dennej odporúčanej dávky vitamínu A.

Pozitívny vplyv žeruchy na zdravie

Žerucha obsahuje vysoké množstvo kyseliny listovej, takže je prospešná aj pre ženy v tehotenstve. Priaznivo pôsobí aj na funkciu štítnej žľazy tým, že znižuje produkciu hormónov tohto orgánu a so značným množstvo vápnika je schopná aj pomôcť k spomaleniu progresie osteoporózy, čiže je prospešná aj pre zdravie kostí. Obsahuje prírodné látky, ktoré stimulujú kostné bunky osteoblasty a tie vytvárajú kostné tkanivo.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Sýtejšie jedlá patria k zime: Prečo treba jesť viac strukovín a teplých polievok?

Ak máte problémy s očami a zrakom, aj tu môže byť žerucha nápomocná. V jej zložení možno nájsť látky luteín a zeaxantín, teda karotenoidy, nevyhnutné pre zdravie tohto zmyslového orgánu. Pokiaľ ide o pokožku, vitamíny A a C pracujú na obnove kožných buniek a dokážu obnoviť pokožku poškodenú vplyvom slnečných lúčov.

Antioxidačné vlastnosti žeruchy dokážu oddialiť nástup cukrovky, srdcových chorôb alebo iných chronických chorôb. Naopak, pomáha uvoľniť krvné cievy a zlepšiť ich stav, čo môže viesť k zvýšeniu športového výkonu.


Zvyknete pestovať žeruchu?

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, Medicinenet.com
Odporúčame