Život bez mydla či šampónu: Vaše telo sa vám poďakuje!

Umývanie

thinkstockphotos.com

Túžba byť čistý a voňavý je jednou zo základných ľudských potrieb. A mydlo jedným z najstarších ľudských vynálezov. Odkedy si ľudia uvedomili, že čistota úzko súvisí so zdravím, mydlá sa používali čoraz viac a viac. Máme k dispozícii nepreberné množstvo mydiel, sprchových gélov a šampónov a používame ich každý deň. Lenže ich vplyv na naše zdravie nemusí byť taký pozitívny, ako sme si doteraz mysleli.

Keď je menej viac

Predstava, že pri svojej dennej očiste nepoužijete mydlo, je pre mnohých hrôzostrašná. V skutočnosti je to pre vašu pokožku len prospešné. Doktorka Robynne Chutkanová, zakladateľka Digestive Center for Women, sa pre portál health.com vyjadrila, že isté množstvo špiny pomáha dobrým baktériám v našom tele a chráni nás pred tými nebezpečnými. Podľa jej slov si každodenným sprchovaním odstraňujete z kože baktérie, ktoré sú prevenciou proti ochoreniam ako je napríklad ekzém. Takto škodíte vlastnému imunitnému systému. Keď sa spotíte pri bežnom pohybe alebo cvičení, namydliť si podpazušie a rozkrok je v poriadku, no zvyšok tela si vystačí s opláchnutím čistou vodou. Ak už musíte použiť mydlo, vyberajte si značky s prírodným zložením šetrným k pokožke.


Mohlo by vás zaujať: Kozmetika s obsahom konope: Pomôže pri rôznych kožných problémoch či lupinách


Zvládnete to aj bez mydla!

Keď prejdete na metódu sprchovania sa bez kozmetických produktov, mali by ste používať špongiu alebo rukavicu na odstránenie odumretých buniek z pokožky. Nejaký čas potrvá, kým si vaša koža na nový režim umývania privykne, no výsledky vás pozitívne prekvapia. Koža sa premastí prirodzeným mazom, vaše pH sa znormalizuje a dokonca aj ušetríte. Nebojte sa však prechodného obdobia, kedy budete mať pocit, že vaša koža je mastnejšia – v skutočnosti sa iba obnovuje jej prirodzená ochranná vrstva, ktorú ste predtým pravidelne odstraňovali chemikáliami v mydlách a sprchových géloch.

Zahoďte antibakteriálne mydlá na ruky

Pokiaľ nepracujete v miestach, kde sa môže šíriť nákaza, ako napríklad v nemocnici, väčšina mikróbov na vašej koži a rukách vám neublíži. Väčšiu pozornosť dezinfekcii rúk by ste mali venovať počas zimy a chrípkového obdobia, no aj vtedy si vystačíte s teplou vodou a bežným mydlom, pričom platí, že ruky by ste si mali umývať aspoň 20 sekúnd. Dezinfekčné gély na báze alkoholu sú vhodné len vtedy, keď nemáte prístup k tečúcej vode, napríklad v prírode alebo počas cestovania. Antibakteriálne mydlá vôbec nemusíte používať. Nie sú totiž o nič účinnejšie než ostatné obyčajné mydlá. Štúdia uverejnená v Journal of Antimicrobia lChemotherapy priniesla prekvapivé výsledky. Vedci v laboratórnom experimente testovali účinnosť antibakteriálnych mydiel voči 20 druhom nebezpečných baktérií a zistili, že medzi týmito a bežnými mydlami nie je nijaký rozdiel, čo sa týka likvidácie baktérií na rukách dobrovoľníkov, ktorí test podstúpili.


Mohlo by vás zaujať: Zázrak menom Marseillské mydlo: Dopomôže ku krásnej pokožke aj čistučkej domácnosti


Pokojne zabudnite aj na šampóny

Bez mydla pri sprchovaní by ste dokázali žiť, no bez šampónu už nie? Verte, že vaše vlasy sa pokojne zaobídu aj bez neho. Šampóny obsahujú sulfáty, odmasťujúce detergenty, ktoré oberajú vlasy o ich prirodzenú mastnotu a dokonca prospešné baktérie, čo vlasy nadbytočne vysušuje. Vzdať sa šampónu znamená, že sa obnoví pH pokožky hlavy a vaše vlasy budú zdravšie. Nepríjemnou cenou za krajšie vlasy je však pomerne dlhé obdobie, počas ktorého sa premasťuje pokožka a vracia sa do normálu. Ak sa teda obľúbeného šampónu nedokážete vzdať, obmedzte jeho používanie. Vyskúšať tiež môžete šampóny bez sulfátov, ktoré síce nepenia, no majú prírodné zloženie.


Vedeli by ste si predstaviť život bez mydla alebo šampónu? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame