Životné situácie, ktoré preveria každý vzťah: Vydržal by ich aj ten váš?

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Život nám dokáže pripraviť množstvo skúšok, ktoré poriadne otestujú náš vzťah s partnerom. Na niektoré sa dá dopredu pripraviť, iné prídu neočakávane a musíme sa s nimi popasovať, ako najlepšie vieme.  

Prvú spoločnú noc, zoznámenie so svokrovcami či narodenie dieťaťa už máme s najväčšou pravdepodobnosťou úspešne za sebou. Aj v neskorších rokoch však môžu nastať chvíle, ktoré nám dajú zabrať a ukážu, aké pevné je naše partnerstvo. Ktoré patria k najčastejším?  

Odchod potomkov zdomu 

Len nedávno ste ich viedli prvý raz do školy a oni pevne stískali vašu ruku, a zrazu doma po nich zostalo prázdno. Je jedno, či dieťa odchádza len na štúdium alebo sa definitívne sťahuje, vždy je to náročná situáciaNajmä u žien sa môže objaviť syndróm prázdneho hniezda, ktorý sa prejaví depresiou, pocitmi osamelosti a úzkosti. Je dôležité, aby si partneri boli v týchto chvíľach oporou. Odchod potomkov z domu totiž spoľahlivo ukáže, na čom stojí váš vzťah – ak vás spolu držali len deti, môžete mať vážny problém. Rozvíjajte spoločné aktivity, záľuby, majte spoločných priateľov. Tým najlepšie vyplníte náhlu prázdnotu. 

Partnerova nevera 

Mnoho žien má pocit, že im sa to nemôže stať. Podľa odhadov sa však 30 až 60 percent ľudí v priebehu manželstva stretne s neverou, pričom náchylnejší k podvodu sú práve muži. Mnohí začnú mať v určitom veku pocit, že im uteká vlak, prebudí sa v nich druhá mladosť a k nevere je potom už len krôčik. Dôležité je zachovať si chladnú hlavu. Ak išlo len o jednorazový úlet, vzťah nemusí byť ohrozený. V žiadnom prípade sa neodporúča riešiť situáciu štýlom oko za oko. Snažte sa nerobiť unáhlené rozhodnutia, a keď pominú prvé emócie, sadnite si spolu a o všetkom sa porozprávajte. Ujasnite si, prečo sa to stalo a čo to znamená pre vaše manželstvo. Ak nadobudnete presvedčenie, že kvôli jednému prešľapu nechcete prísť o partnera, snažte sa túto nepríjemnú udalosť prevalcovať novými spoločnými zážitkami. Zapamätajte si však, že pokiaľ neveru raz odpustíte, už sa k nej nikdy nevracajte.  


Mohlo by vás zaujímať: Chcete odpustiť neveru? Spoznajte základné zásady, ako udržať vzťah nažive


Strata práce 

Pokiaľ človek stratí prácu po päťdesiatke, jeho vyhliadky na novú nie sú práve najružovejšie. Zamestnávatelia stále preferujú mladosť, dravosť a flexibilitu pred skúsenosťami. Neraz sa dostavia pocity zlyhania, beznádeje, klesá sebadôvera. Napätie vo vzťahu ešte zvyšujú prípadné finančné problémy. Ak sa strata zamestnania týka vás, snažte sa čo najskôr vzchopiť. Krátky oddych nezaškodí, no potom napnite všetky sily a pokúste sa – napríklad s pomocou priateľov či personálnej agentúry – dostať späť na trh práce. Ak prácu stratil váš partner, prejavte ohľaduplnosť a podporte ho v hľadaní nového zamestnania. Hlavne ho nenechajte podľahnúť beznádeji a upadnúť do letargie.    

Vážna choroba 

Ťažké ochorenie patrí k najzáťažovejším situáciám v každom vzťahu. Či už sa týka vás alebo vášho partnera, vyrovnať sa s verdiktom lekárov je mimoriadne náročné. Aj napriek počiatočnému šoku by ste si však mali zachovať pozitívny prístup, pretože ten jediný vás udrží nad vodou. Pamätajte na to, že pri oltári ste si sľúbili zostať spolu v dobrom aj zlom. A práve táto situácia je príležitosťou dokázať, že spolu zvládnete aj to zlé. Ten, kto je chorý, by mal napriek všetkým ťažkostiam bojovať a snažiť sa znovu postaviť na vlastné nohy. Ten, kto sa o chorého stará, by mal zasa povzbudzovať, neprepadať zúfalstvu a nedávať chorému najavo, že je na príťaž.  


S ktorými situáciami vo vzťahu ste si už poradili vy? Napíšte ostatným čitateľom vaše skúsenosti do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mirka
Odporúčame