Urieknutie vraj existuje aj dnes: Viete, ako sa prejavuje a ako sa mu ubrániť?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Veríte na urieknutie?

Pri urieknutí pociťujeme silnú nevoľnosť, pričom netušíme, odkiaľ pramení.

Stalo sa už aj vám, že na vás medzi ľuďmi doľahla náhla slabosť bez zjavnej príčiny? Existujú ľudia, ktorí takýmito stavmi trpia bez toho, aby boli chorí. Nevoľnosť dokonca nemôžu nijako ovplyvniť a neraz ich celkom vyradí z pracovného kolotoča či iných povinností počas dňa. Ľudoví liečitelia a spiritualisti sú presvedčení, že ide o urieknutie, kedy nám prudké zhoršenie zdravia spôsobí pohľad druhej osoby. Je možné, že oči ukrývajú takúto silu? Ako sa urieknutia zbaviť, prípadne mu predchádzať?


Povera verzus skúsenosť

Urieknutie sa spomína najmä v súvislosti s malými deťmi, ktorých mamičky nad podobnými poverami len mávajú rukou a nepripisujú im nijaký význam. Generácia skôr narodených však o tomto jave hovorí s väčším rešpektom. „Keď som bola ešte dieťa, chodila som občas zo školy so silnými bolesťami hlavy, bolo mi na zvracanie, točil sa so mnou celý svet. Rovnakými stavmi si potom neskôr prechádzala aj moja dcéra. Našťastie, obe sme z toho ako keby vyrástli a dnes tieto problémy už nepociťujeme. Rozhodne však na urieknutie verím,“ zaspomínala si 58-ročná pani Helena. Podobných prípadov je pritom zaručene viac a skúsenosti našej čitateľky nie sú ojedinelé.


Mohlo by vás zaujímať: Keď muža skolí chrípka, trpí viac ako žena: A podľa vedcov oprávnene


Ako urieknutie vlastne vzniká?

Hovorí sa, že urieknutie vôbec nemusí byť úmyselné. Stojí za ním dlhý, skúmavý, uhrančivý, prenikavý a niekedy až nenávistný pohľad druhej osoby. Tá môže prechovávať negatívne emócie ako zlosť, závisť, žiarlivosť a hnev voči vám, prípadne iným osobám. Urieknuť vás teda môže niekto, koho vôbec nepoznáte a nič zlé ste mu neurobili. Zväčša len stojíte v nesprávny čas na nesprávnom mieste a pohľad nabitý negatívnymi vibráciami na vás spočinie celkom náhodne. Stavu, ktorý nasleduje, sa hovorí aj „mať z očí“ alebo „mať porobené“

Ako sa urieknutie prejavuje?

Urieknutie je špecifické náhlou slabosťou, ktorá sa objaví z ničoho nič za plného zdravia. Príznaky sú však veľmi nepríjemné a častokrát doslova pripomínajú kolapsový stav. Patrí medzi ne:

 • ostrá bolesť hlavy – buď v jednom mieste alebo rozlievajúca sa po celej hlave ako pri migréne
 • závraty – malátnosť, točenie hlavy, ktoré sprevádza silná potreba ľahnúť si, tma pred očami
 • nauzea – nutkanie na vracanie
 • zvonenie v ušiach
 • únava – znížený pracovný výkon, neschopnosť sústrediť sa
 • tráviace ťažkosti – hnačka, vracanie

Mohlo by vás zaujímať: Chlieb, ktorý vydrží bez plesne 60 dní: Už čoskoro môže byť realitou


Aká je prvá pomoc?

Zbierky ľudových múdrostí a povier tvrdia, že na urieknutie je moderná medicína prikrátka. Medzi metódami na odstránenie urieknutia dominuje poutieranie tváre použitou spodnou bielizňou (nohavičkami). U malých detí predstavuje alternatívu ocikaná plienka. Naše staré mamy však takisto hádzali zhorené zápalky alebo uhlíky do studenej vody a recitovali pritom rôzne odklínadlá. Takto pripravenou vodou sa poumývali a trochu si odpili.

Existuje účinná prevencia?

V snahe predchádzať urieknutiu dávajú mamičky svojim bábätkám do kočíka niečo červené. Preto ak sa aj vy vyberiete na prechádzku s vnúčaťom, nezabudnite na hračky, ozdoby do vlasov alebo náramok práve v tejto farbe. Červená je totiž veľmi výrazná a značne priťahuje našu pozornosť. Pri kontakte s okolím padne pohľad druhej osoby najskôr na niečo červené a až potom na nás, čím sa urieknutiu dá zamedziť.


Máte s urieknutím nejaké skúsenosti? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (77)

 • monca 18.03.2016, 18:57

  som urieknuta ako sa stoho zbavit prosim poradteee

 • Katka 22.02.2016, 19:21

  Dnes som mala v práci zákazníka ,ktorý sa v jednej sekunde ako keby zmenil ,svoj postoj ,svoju tvár aj pohľad a zahľadel sa mi do očí /nezvyknem uhýnať pohľadu inej osoby /musela som pozrieť bokom ,ako keby sa mi diabol do očí pozrel ,zákazníka poznám a nikdy som s ním nemala žiaden problém ,nerozumiem tomu

 • Jolka 23.01.2016, 20:14

  Bohužiaľ, aj ja a moja dcéra a teraz aj vnučka máme s urieknutím problém....Nepomáhajú nám žiadne nohavičky naopak, nepomáha už ani špeciálny červený náramok.....Tak som sa vykašľala na červenú farbu a začala od vnučky s novou metódou. Na kočiarik som jej kúpila strieborný prívesok "Modré oči", sebe som kúpila náušnice "Modré oči" a verte-neverte, pomáha to viac, ako naša červená farba....Vysvetlenie? Prenikavá modrá farba (tak ako červená), pritiahne "zlý" pohľad....Tak mi to bolo vysvetlené v Rakúsku

 • vestecpepa 28.08.2015, 15:27

  ak chcete pomoc ozvyte sa na vestenievsehodruhu@zoznam.sk vase urieknutia mozme pomoc

 • vestec pepa 28.08.2015, 15:22

  Vestenie pre vsetkeho druhu a pomozem pri vsetkych problemoch a pomozem vam najst vasu blizku osobu kamkolvek ju najdem , spojim vas s duchovnim svetom vasich pribuznich , pomozem pri zdravotnich problemov ak potrebujete pomoc ozvyte sa.

 • monika 01.06.2015, 14:04

  Bohužial velmi dobre poznám tieto stavy. Je to na príťaž, ked v práci nie som schopná normalne fungovať a ani ked domov prídem. Ano ta bylina čistec je velmi dobrá, ja si robim kupel z nej, resp. sa iba postieram a fakt sa vytvoria usadeniny. hned sa lepsie citim. Vy čo takéto nemáte budte radi.

 • jarík 10.05.2015, 11:29

  I ja som si prešiel týmito stavmi urieknutia - v mladšom veku,rovnako i moje deti a ich deti.Najjjjjjj fungoval vývar zelinky-čistec/odborný názov čistec rovný/.Za hrsť zelinky sa uvaril,vývar sa rozdelil do 3 tanierov,z každeho som najprv vypil polievkovú lyžicu,potom si ním poumýval tvár ,ale najmä vytrel oči a dôkladne v nom umyl prsty.Po treťom umytí prišla krásna volnosť a neskutočná úlava,O účinku som sa presvedčil aj tým,že sa čiry vývar zamútil ako špinavá kalná usadenina.Verte,že sú to niekolkoročné skúsenosti .Táto zelinka pomohla vela ludom nielen z mojej rodiny,ale i širokého okolia.Zbierali sme ju na krajoch -medziach rolí.Dnes je to jednoduchšie,dá sa kupiť v lekárni,bohužial je drahá.A verte,že netreba žiadnych prežehnávaní a ani iných smiešnych úkonov.

 • mia 10.05.2015, 10:47

  Je to povera, ktotej krestan nema verit. Treba sa pomodlit modlitbu Pancier sväteho Patrika(najdet na googlie ) alebo s kazde rano dat pod Boziu ochranu. Alebo modlitbu..Pod tvoju ochranu sa utiekame sväta Bozia Rodicka, neodvracaj zrak od nasich prosieb, pomoz nam v nudzi a z kazdeho nebezpecenstva nas vyslobo ty Panna slavna a pozehnana . Amen.. :-)

 • Maria Removcikova 29.03.2015, 13:04

  Inak baby čo ste robili keď váš manžel s tým nesúhlasil, že na kočíku nechce mať ten náramok? :( Ja som si na internete našla taký pekný http://www.letnyhit.sk/naramky-proti-urieknutiu/cerveny-hebrejsky-naramok a jemu sa to nepozdáva, že je to blbosť a nechce mať takéto hlúposti, ale ja chcem len ochrániť naše babätko. Čo mám robiť? Pomôžte mi :(

 • Katka 09.02.2015, 00:39

  Ahojte,,, práve včera som bola v robote mali sme inventúru a bolo tam strašne veľa ľudí zo začiatku bolo všetko v maximálnom poriadku ale ako tak som sedela zrazu som cítila niečo divne všetko som vnímala úplne spomalene začala ma príšerne bolieť hlava všetko som v ušiach počula s ozvenou a taktiež rozbehla som sa na WC lebo má príšerne naplo proste myslela som že to už nevydržím a netušila som čo mi môže byť tak má napadlo či to nieje z oči, zavolala som priateľovi a on na to hneď mojej mame,,, tá mi zmetala uhliky a do 10 min som bola úplne fit.... Na druhý deň keď som prišla domov mama mi povedala že som mala veľmi silné z oč.. Že musela až na 2 krát zmetavat uhliky a že dokonca vedela že som to mala od ženy,,, povedala mi že ani si nevie predstaviť čo by somnou bolo keby že mi ich nezmetala,,, hrozný " zážitok " pre mňa nikdy som nič také nezažila,,,

1 2 3 4 5 ... 8 >

Pridať komentár