Včelí propolis: Posilní imunitu, pomôže pri ekzémoch i plesniach

Bylinná esencia

thinkstockphotos.com

Trápia vás zápalové ochorenia, kožné choroby či oslabená imunita? Vyskúšajte včelí propolis, ktorý má dlhú tradíciu a overené účinky.

Naháňame sa za „zázračnými“ prostriedkami, od ktorých očakávame vyriešenie svojich zdravotných problémov. Väčšinou stoja nemalé množstvo financií. Pritom zabúdame na produkty, ktoré poznali už naši predkovia a skvelo účinkovali. Jedným z nich je aj včelí propolis.

Zloženie je rozličné

Obsah látok v propolise závisí od rastlín a oblastí, z ktorých pochádza. Vplyv na zloženie má i ročné obdobie. Nachádzajú sa v ňom napríklad vitamíny skupiny B, vápnik, železo, flavonoidy, éterické oleje, peľ a mnoho ďalších látok.

Prospieva nielen vnútorným orgánom

Propolis je nazývaný prírodným antibiotikom, a preto je vhodný napríklad pri zápalových ochoreniach močových ciest, pečene alebo žlčníka. Má upokojujúce účinky na žalúdok. Zároveň mierne znižuje krvný tlak a pomáha pri bolesti hrdla či prechladnutí. Siahnuť sa oplatí po ňom aj v prípade silným menštruačných bolestí, v období klimaktéria a pri gynekologických zápaloch. Na propolisovú tinktúru sa môžete spoľahnúť aj v stavoch po opici.

  • Ako byť fit po preflámovanej noci?

Ak ste to prehnali s alkoholom a neviete sa „dostať do normálu“, zamiešajte do pohára studenej vody čajovú lyžičku propolisovej tinktúry a vypite.

  • Prináša úľavu pri žalúdočných vredoch

Podľa receptov našich starých materí je vhodné pri žalúdočných vredoch vypiť nalačno deci zohriateho mlieka s čajovou lyžičkou propolisovej tinktúry.


Mohlo by vás zaujať: Odborníčka radí: Čo najlepšie zaberá na problémy s imunitou?


Pomocník pri ekzémoch, zápale ďasien i hojení rán

Včelí propolis má pozitívne účinky na pokožku. Zlepšuje stav ekzémov, akné, zapálených ďasien, zle hojacich sa rán i plesní na nohách. Jeho účinky oceníte aj pri paradentóze a vypadávaní vlasov. Okrem toho je spoľahlivou dezinfekciou pri poraneniach alebo popáleninách.

  • Recept proti vypadávaniu vlasov

100 ml brezovej vody, ktorú zakúpite v drogérii, zmiešajte s 20 kvapkami propolisovej tinktúry. Votrite do pokožky hlavy po umytí vlasov.

  • Pomoc pri plesňových ochoreniach nôh

Propolisová tinktúra má silné protiplesňové účinky. V prípade výskytu plesní na nohách treba 2 razy denne postihnuté miesto natierať.

  • Domáca voda po holení

Je vaša pokožka po holení podráždená alebo sa vám minula bežná voda po holení? Pripravte si vodu po holení z propolisu. Stačí, ak do deci teplej vody pridáte čajovú lyžičku tinktúry a pleť ošetríte.


Mohlo by vás zaujať: Lezie na vás choroba? Tieto prírodné antibiotiká z vašej špajze zaberú!


V domácej lekárničke nesmie chýbať tinktúra. Vyrobte si ju doma

Surový propolis si bez problémov zakúpite u včelára a môžete si z neho pripraviť propolisovú tinktúru. Výroba tinktúry je jednoduchá. Okrem propolisu budete potrebovať aspoň 80 % alkohol. Ak ho nemáte k dispozícii, vhodne poslúži aj kvalitná pálenka. Aj keď existujú názory, že je lepšie použiť vysoko koncentrovaný alkohol, pretože v pálenke sa propolis až tak dobre nerozpustí a poznať to na jeho kvalite a účinkoch. 

  • Domáca propolisová tinktúra

Do nádoby dajte na jeden diel propolisu dva diely alkoholu. Nádobu uzatvorte a nechajte odpočívať 2-3 týždne. Nezabudnite ju pravidelne pretriasať. Po uplynutí tejto doby výluh preceďte a skladujte v chladničke. Ak ste použili 80 alebo 96 % alkohol je potrebné ho pred použitím zriediť.

Pozor na alergiu

Skôr ako začnete propolis využívať, urobte si test citlivosti. Naneste propolis na oblasť predlaktia a čakajte 48 hodín. Ak sa neobjaví alergická reakcia, ako napríklad sčervenanie či svrbenie, môžete ho používať. V prípade vážnejších zdravotných problémov konzultujte užívanie propolisu so svojím lekárom.


Mohlo by vás zaujať: Propolis – zázračný liek z včelích úľov


Aké skúsenosti máte s včelím propolisom vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame