Káva a vaše cvičenie: V čom všetkom vám dokáže pomôcť?

Káva

thinkstockphotos.com

Nedávna japonská štúdia potvrdila, že pitie kofeínovej kávy pomáha zlepšiť cirkuláciu krvi až o 30%. Toto zistenie môže do značnej miery ovplyvniť i výkon športovcov, či tréning bežných ľudí, ktorí sa snažia žiť aktívni. Počas cvičenia totiž svaly potrebujú vyššiu dávku kyslíka než pri bežných úkonoch a efektívnejšia cirkulácia krvi ho môže zabezpečiť.

Závisí však od množstva kofeínu v množstve kávy. Simon Higgins z University of Georgia zistil, že odolnosť a výkonnosť môže zmeniť už pri 3-7 mg kofeínu na kilogram telesnej váhy, a to v priemere o 24%. Priemerná šálka kávy pritom zväčša obsahuje od 75 mg do 150 mg kofeínu.

Zrýchľuje spaľovanie tukov

Pitie čiernej kávy zrýchľuje metabolizmus. Tukové bunky sú vďaka nej počas cvičenia využívané ako zdroj energie. Kofeín zároveň pôsobí ako prostriedok tlmiaci apetít. Kofeín však obsahuje i zelený čaj. Ten je známy nielen ako spaľovač tukov, ale zároveň vďaka antioxidantom vyplavuje z tela i škodlivé látky. Preto sa ako súčasť racionálneho stravovania odporúča piť denne šálku zeleného čaju.


Mohlo by vás zaujať: Káva pred cvičením: Áno alebo radšej nie?


Posilňuje svaly

Vedci z Coventry University zaoberajúci sa športovými výkonmi a aktivitami zistili, že kofeín pomáha kompenzovať stratu svalovej sily, ku ktorej dochádza s rastúcim vekom. Pozitívne účinky boli pozorované nielen u svalstva zabezpečujúceho dýchanie, ale i kostrového svalstva. Výsledky naznačujú, že kofeín môže pomôcť zachovať celkovú kondíciu a znížiť riziko úrazov súvisiacich so starnutím.

Viac svalového palivo

Nedávna štúdia publikovaná v časopise Journal of Applied Physiology ukázala, že menšie množstvo kofeínu podaného po cvičení, môže byť tiež prospešné najmä pre vytrvalostných športovcov. Výskum preukázal, že konzumácia sacharidov a kofeínu viedla k 66 percentnému zvýšeniu svalového glykogénu až štyri hodiny po intenzívnej fyzickej aktivite. Zásoby glykogénu v svaloch pôsobia ako palivo, ktoré dodáva svalom počas cvičenia silu a vytrvalosť.


Mohlo by vás zaujať: Káva ako liek: Znižuje riziko cukrovky, rakoviny aj Alzheimera


Zlepšuje pamäť

Podľa štúdie publikovanej výskumnou skupinou z Johns Hopkins University kofeín zlepšuje pamäť až do 24 hodín po jeho spotrebovaní. Vedci pri pokuse podávali ľuďom, ktorí predtým nepili kávu, 200 mg kofeínu päť minút potom, čo im ukázali sériu rôznych snímok. Na ďalší deň ich požiadali, aby si spomenuli na obrázky. Vďaka kofeínu bolo ich rozpamätávanie výrazne lepšie než v skupine, ktorá dostávala namiesto kofeínu placebo. Tento výsledok môže byť podľa vedcov prínosom aj pri cvičení, najmä pokiaľ ide o zapamätanie určitých cvikov.

Zmierňuje bolesti

Vedci z University v Illinois zistili, že konzumácia kofeínu, ktorý sa rovná dvom až trom šálkam, pomáha zmierniť bolesť svalov. Nápoj je však nutné vypiť aspoň hodinu pred cvičením a týka sa tridsaťminútového intenzívneho cvičenia. Vďaka tomu je človek schopný podať vyšší výkon, pretože svaly sú odolnejšie a vydržia väčšiu záťaž.


Mohlo by vás zaujať: Turecká káva nalačno radšej nie: Vášmu telu takto škodí


Zopár rád

  • Nepreháňajte to, maximálne odporúčané množstvo kofeínu pre zvýšenie výkonu s minimálnymi vedľajšími účinkami je 6 mg na jeden kilogram telesnej hmotnosti, čo je pre ženu vážiacu 68 kg asi 400 mg kofeínu za deň.
  • Ak už kávu musíte ochutiť, namiesto smotany použite mandľové mlieko a cukor zameňte za škoricu.
  • Buďte dôslední – káva totiž môže spôsobiť dehydratáciu. Ak je váš príjem kofeínu stabilný, telo sa síce prispôsobí, no napriek tomu by denná dávka nemala presiahnuť dve šálky kávy a vždy majte po ruke i čistú vodu.
  • Poslednú šálku kávy si dajte najneskôr šesť hodín pred spaním, aby ste si nespôsobili problémy so spánkom, ktoré v konečnom dôsledku môžu narušiť vašu snahu schudnúť.

Doprajete si kávu pred cvičením? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia, huffingtonpost
Odporúčame