Poruchy príjmu potravy sa týkajú aj žien v strednom veku: Čo o nich treba vedieť?

Žena

thinkstockphotos.com

V minulosti sa predpokladalo, že poruchy príjmu potravy ako anorexia či bulímia sa týkajú najmä mladých dievčat a žien. V posledných rokoch sa však viacero vedcov zameralo na výskyt týchto problémov medzi ženami v strednom veku. Zisitli, že nimi trpia oveľa častejšie, ako sa pôvodne myslelo.

Sú poruchy príjmu potravy v dospelom veku skutočne vzácne? ,,Sú rozhodne menej časté, v priemere pripadajú na desať adolescentov s poruchami dve ženy nad štyridsať rokov s chronickou anorexiou. Tieto prípady sú početnejšie než v minulosti, ale to možno súvisí aj s väčšou informovanosťou,“ uvádza psychiater Stefano Erzegovesi z Centra pre poruchy príjmu potravy pri milánskej nemocnici San Raffaele.

Spúšťačom rozvod či problémy v práci

Pri anorexii človek úmyselne odmieta jedlo – za celý deň zje napríklad jedno jablko. Bulímia je zase charakteristická prejedaním sa a následným vyvolávaním vracania, užívaním preháňadiel, extrémnym cvičením. Tieto poruchy sa však môžu objaviť aj v kombinácii. ,,Ochorenie vo vyššom veku je väčšinou spojené so stresujúcimi udalosťami, ako je veľké sklamanie v láske, rozvod, smútok či problémy v zamestnaní, či už ide o prepustenie alebo pocit nedocenenia. Ide väčšinou o ženy, ktoré mali v živote už čo do činenia so skrytou formou poruchy príjmu potravy,“ dodáva.


Mohlo by vás zaujímať: Ste unavení, slabí a trápia vás závraty? Na vine môže byť nízky tlak


Liečiť dospelých je zložitejšie

,,Poruchy príjmu potravy sa prejavujú v stredne ťažkej forme a často sú skryté za zvýšenou telesnou aktivitou prejavujúcou sa nielen cvičením, ale napríklad aj neustálym upratovaním v domácnosti. Terapia dospelého je rovnaká ako u maloletého, ale liečiť dospelého je zložitejšia. Ten často diagnózu neprijme. Okrem toho dospelé ženy nemajú takú zásobu energie ako dievčatá a sú oveľa zraniteľnejšie,“ konštatuje Stefano Erzegovesi.

Je ťažké zdôveriť sa

Štúdia University College v Londýne a Icahn School of Medicine v New Yorku je prvou, ktorá sa zaoberá touto problematikou u žien medzi štyridsiatym a päťdesiatym rokom života. ,,Ženy o tom často mlčia, pretože nevedia, že v rovnakej situácii je mnoho iných. Mnohé ženy, ktoré sa zúčastnili tejto štúdie, sa nám zverili, že to bolo prvýkrát, čo hovorili o problémoch, ktoré museli prekonávať,“ uvádza hlavná autorka štúdie doktorka Nadia Micaliová.


Mohlo by vás zaujímať: Rekordy v jedení a pití: Neuveríte, koľko ľudia do seba napchajú


Anorexia po štyridsiatke

Britská BBC informovala o prípade 48-ročnej Júlie Sprinksovej, ktorý túto problematiku názorne ukazuje. ,,Prvýkrát som trpela anorexiou, keď som mala štyridsaťštyri rokov. Bol to pre mňa šok, vedela som, že jem stále menej, ale nikdy ma nenapadlo, že sa stanem anorektičkou. Bola som nešťastná v práci a mala som malú sebaúctu. Mala som depresie a zdalo sa mi, že nestojí za to, aby som jedla. Chcela som odísť zo života,“ uviedla táto žena. Keď sa zrútila v zamestnaní, bola prevezená do nemocnice a lekári u nej konštatovali anorexiu a depresie a musela sa liečiť. Jej váha bola nebezpečne nízka. Dnes pribrala a uvedomuje si, čo sa jej stalo

Riziko bulímie zvyšuje zlý vzťah s matkou

Navyše vyšlo najavo, že ženám nad štyridsať rokov hrozí vyššie riziko bulímie, ak im v útlom veku chýbala materská láska. Naopak dobrý vzťah matky s dcérou znižuje riziko vzniku bulímie o 20 percent. Úmrtie jedného z rodičov v detstve zvyšuje riziko vývoja porúch príjmu potravy dokonca šesťnásobne.


Máte vlastné skúsenosti s anorexiou alebo bulímiou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame