Zima je pre oči zložité obdobie: Problémy spôsobuje vietor, kúrenie i sneh

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte počas zimy problémy s očami?

Problémy očiam môže spôsobovať najmä interiér či uzavreté priestory

Zimné mesiace sú pre naše oči komplikovaným obdobím. K ich bolestiam totiž prispieva mnoho faktorov, ktoré sú aktuálne práve v tomto období. Či už ide o kúrenie, poveternostné podmienky alebo absencia slnečných okuliarov, sú to nepríjemnosti, ktoré majú svoje riešenia.


Na oči pôsobí aj kúrenie

Problémy očiam môže spôsobovať najmä interiér či uzavreté priestory. Pomáhajú zvlhčovače vzduchu či umelé slzy, poukazuje popradský oftalmológ Ondrej Jurčišin. V dôsledku klimatizácie a kúrenia dochádza podľa jeho slov k vysušovaniu prirodzeného prostredia, čo negatívne vplýva na kvalitu sĺz.

„Tie sa v takomto neštandardnom prostredí rýchlejšie odparujú. Ak sa k tomu pridruží práca s počítačom, pri ktorej je frekvencia žmurkania nižšia ako obvykle, oko sa unaví a vysuší rýchlejšie," vysvetlil. Ideálnou prevenciou nepríjemností spojených s kúrením je odparovač inštalovaný na radiátoroch, zvlhčovač vzduchu alebo umelé slzy.


Mohlo by vás zaujímať: O zrak sa treba starať nielen v zime: Vaše oči si pozornosť zaslúžia


 

Prirodzené slzenie

Pri pohybe pod holým nebom zas dochádza počas zimných dní k prirodzenému, ale nadmernému slzeniu. Prispieva k tomu vietor. „Počas silného vetra ide v prípade slzenia očí o bežnú reflexnú reakciu. Prirovnať by sa to dalo ku krájaniu cibule. Oči jednoducho reagujú na niektorý z vonkajších podnetov," uviedol lekár.

Snežná slepota

Podceňovať netreba ani zasnežené prostredie vo vysokohorskom prostredí. Lekári odporúčajú používanie vhodných slnečných okuliarov. Pomôžu zabrániť vzniku snežnej slepoty počas jasných dní. Snežnú slepotu vyvoláva výrazné podráždenie očí a spojoviek.

„Za bežných okolností dokážeme množstvo slnečného žiarenia korigovať zreničkami, prípadne nadočnicovými oblúkmi. Kryštalické zloženie snehu však toto žiarenie enormne odráža a lomí rôznymi spôsobmi. Výsledkom je nepríjemné podráždenie spojoviek, čo má za následok začervenanie očí a neschopnosť adekvátne ich otvoriť," vysvetľuje oftalmológ Jurčišin.

Tento stav podľa jeho slov pretrváva aj po návrate zo svahu či hôr. „V niektorých prípadoch po dobu najbližších štyroch až piatich dní. Slnečné okuliare sú v tomto prípade teda namieste," doplnil.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás sucho či pálenie v očiach? Pomôže teplo, žmurkanie aj uhorka


Podpíše sa sauna i plaváreň

Problematické môže byť aj wellness, sauna či plaváreň. Ich návštevu by mali v zime zvážiť najmä nositelia kontaktných šošoviek. Vlhké a teplé prostredie je totiž ideálne pre množenie nebezpečných baktérií. „Stačí krátky kontakt s infikovaným miestom, následne pretretie si oka a zápal spojoviek nenechá na seba dlho čakať. Ten sa dá vyliečiť pomerne rýchlo, avšak hrozbou môže byť infikovanie samotnej kontaktnej šošovky. To je už nepríjemný stav, ktorý sa môže skončiť fatálnymi následkami, napríklad vredmi na rohovke," dodal Jurčišin.

Podráždenie očí môžu podľa neho vyvolať aj dezinfekčné prostriedky, ktoré sa pridávajú do vody v plaveckých a vírivých bazénoch. Dochádza totiž k ich odparovaniu. Pálivý pocit sa však po opustení miesta zvykne vytratiť.


Máte v zimnom období väčšie problémy so zrakom? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku
  • Autor: Milan, TASR
  • Foto: thinkstockphotos.com

Diskusia (0)

Žiadne komentáre


Pridať komentár