Blíži sa vaše výročie svadby? Prekvapte polovičku originálnym nápadom!

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Zvyknete si výročie sobáša s manželom pripomínať každý rok?

Na výroie sobáša by ste zabúdať rozhodne nemali.

Pri súčasnej rozvodovosti manželský zväzok už zďaleka nepredstavuje také významné puto medzi dvoma ľuďmi ako kedysi. Aj napriek tomu sa však ešte stále nájde dostatok párov, ktoré si spoločne prežité roky zvyknú pripomínať s láskou každých dvanásť mesiacov. Trafiť sa ale do vkusu partnera nebýva vždy jednoduché. Aký nápad by mohol váš vzťah ešte viac utužiť a ktorý by, naopak, mohol spôsobiť faux-pas?


Tradície siahajú do stredoveku

Či práve v stredoveku manželstvá patrili k najsilnejším zväzkom mužov a žien, je možné dnes posúdiť už len veľmi ťažko. Isté ale je, že vtedajší muži na svoje zákonné polovičky nezabúdali. Oslavovali sa síce len okrúhle výročia s 25-ťkou alebo 50-tkou spoločne strávených rokov, no samotná ceremónia bola o to honosnejšia. Dotyčná manželka totiž bola korunovaná strieborným alebo zlatým venčekom v závislosti od počtu rokov. V 30. rokoch minulého storočia si však oddané páry začali pripomínať aj prvé, desiate, dvadsiate a sedemdesiate výročie svadby. O dare pritom takisto rozhodovala spoločnosť – čím bola stabilita vzťahu výraznejšia, tým väčšia odmena na manželku čakala.


Mohlo by vás zaujímať: Nevera tri krát inak: Aj toto môže spraviť s vaším vzťahom


Ako je to dnes?

S vývojom spoločenských zvykov a tradícií si aj výročie sobáša u nás našlo svoje pevné miesto. Značná pozornosť sa mu venuje najmä v prvých 15 rokoch strávených v spoločnej domácnosti pod záštitou sobášneho listu. Pýtajú sa vás vaše ratolesti, čo by mali pri tejto príležitosti venovať svojim polovičkám? Odpoveď možno hľadať v pomenovaní každého výročia zvlášť. To sa totiž odvíja od materiálu, ktorý symbolizuje, ako vzťah nadobúda na trvácnosti a odolnosti:

1. výročie

Papierová

Originálnym darčekom je fotokniha top spoločných okamihov

2. výročie

Bavlnená

Preferuje sa kvalitné oblečenie z bavlny

3. výročie

Kožená

Kabelka, peňaženka, opasok, bunda... fantázii sa medze nekladú

4. výročie

Kvetinová alebo ovocná

Lepší je kvet v črepníku, o ktorý sa budete môcť starať spoločne

5. výročie

Drevená

Najrôznejšie bytové doplnky, kus nábytku či nová posteľ

6. výročie

Železná

Tu sa možno inšpirovať umeleckým kováčstvom

7. výročie

Vlnená

Hrejivá deka z ovčej vlny alebo teplé papučky

8. výročie

Bronzová

Zaujímavá bronzová spona či manžetové gombíky môžu byť to pravé

9. výročie

Medená

Romantický výlet do niektorého z banských miest - napríklad Banskej Štiavnice vás nesklame

10. výročie

Cínová

Čo tak umelecký riad na okrasu vašej kuchyne?

11. výročie

Oceľová

Pána poteší kvalitný oceľový nožík, dámu zase šperk

12. výročie

Hodvábna

Šatka, blúzka, kravata,...

13. výročie

Čipkovaná

Bielizeň

14. výročie

Slonovinová

Sloník pre šťastie spraví vždy veľkú radosť

15. výročie

Porcelánová

Napríklad 3D kryštál s vašou podobizňou vo vnútri


Mohlo by vás zaujímať: Manželská kríza po štyridsiatke: Zvládnite ju spolu s nami!


Výročie nemusí byť strohé

V našich končinách sme si zvykli strieborné a zlaté výročie uzavretia manželstva pripomenúť v kruhu najbližších pri spoločnom obede. Tradičným darom býva kytica a šperk, prípadne poukaz na oddych v kúpeľoch  či za hranicami pri mori. Viac ako rodinné posedenie je však aj v tomto prípade dôležitejšia oslava v súkromí. Nezáleží predsa na tom, ako dlho ste spolu, ale na tom, čo k sebe stále cítite. Nebojte sa preto ani pikantnejších nápadov:

striptíz – zažeňte nudu v spálni, kúpte si vzrušujúcu spodnú bielizeň a roztočte to pri zmyselnej hudbe

súkromný šéfkuchár – nič vašu polovičku nepoteší viac, ako keď ju zastúpite v kuchyni a uvaríte špeciálne pre ňu

spoločný adrenalín – ak duchom nestarnete, pouvažujte nad spoločným tandemovým skokom alebo sa spoločne vrhnite do hlbočiny zavesení na bunjee lane

erotická masáž – ak na tradičný wellness počas bežných dní jednoducho nemáte čas, doprajte si ho v súkromí. Základom je kvalitný, nie príliš aromatizovaný vonný olej a množstvo čajových sviečok horiacich pri pomalej hudbe.

dobrodružstvo v prírode – zvykne vaša manželka šomrať, že sa už opäť chystáte vypariť na ryby? Zoberte ju so sebou! Zbaľte ju spolu so stanom a kempingovými pomôckami a aspoň na jednu noc sa vráťte spolu do mladosti.


Mohlo by vás zaujímať: Päť výhod sexu po päťdesiatke: Užívate si ich aj vy?


Nájdite si čas...

Pred materiálnymi darčekmi uprednostnite hodiny strávené vo dvojici, pri ktorých vás nebude nikto a nič vyrušovať. Tým si totiž navzájom dáte najavo, že si prítomnosť jeden druhého stále veľmi vážite. Za menej vhodné dary sú považované tie, ktoré naštrbia sebavedomie – osobná váha, stepper či stacionárny bicykel. Akokoľvek po takýchto pomôckach vaša polovička túži, nedávajte jej nič, čo by naznačovalo, že by mala schudnúť. To isté platí o prípravkoch proti vypadávaniu vlasov či prístroji na posilnenie brušného svalstva.

Zdielať na Facebooku
 • Zdroj: Emma
 • Foto: sxc.hu

Diskusia (4)

 • VeľkýJimmy 24.10.2015, 22:11

  Keby moja manželka zdieľala moju looove k hudbe tak by ma potešil tento kúsok: http://kytary.sk/fender-fm-63s/HN159730/

 • RelKo 24.10.2015, 22:05

  Obrúčky z izlata? Luxusnééé

 • Lea 09.10.2015, 18:01

  My sme si dali na pätnáste výročie svadby nové obrúčky :) Tie staré sme zodrali a tie roky sa na nich podpísali. Bolo zvláštne sa prehrabávať masou obručkami keďže keď sme si kupovali naše svadobné boli v ponuke jedny :D bolo to fajn a objednať ich cez net zážitok tých stránok a nápadov no more more :)) Napokon vyhralo izlato

 • Marika 30.05.2012, 11:30

  Ani som nevedela, ze nase vyrocie je tiez "nejake" - hodvabne:-) kravata pre manzela bude, aj ked mu budem musiet asi jej skryty vyznam vysvetlit :-)

1

Pridať komentár