Blíži sa vaše výročie svadby? Prekvapte polovičku originálnym nápadom!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Zvyknete si výročie sobáša s manželom pripomínať každý rok?

Na výroie sobáša by ste zabúdať rozhodne nemali.

Pri súčasnej rozvodovosti manželský zväzok už zďaleka nepredstavuje také významné puto medzi dvoma ľuďmi ako kedysi. Aj napriek tomu sa však ešte stále nájde dostatok párov, ktoré si spoločne prežité roky zvyknú pripomínať s láskou každých dvanásť mesiacov. Trafiť sa ale do vkusu partnera nebýva vždy jednoduché. Aký nápad by mohol váš vzťah ešte viac utužiť a ktorý by, naopak, mohol spôsobiť faux-pas?


Tradície siahajú do stredoveku

Či práve v stredoveku manželstvá patrili k najsilnejším zväzkom mužov a žien, je možné dnes posúdiť už len veľmi ťažko. Isté ale je, že vtedajší muži na svoje zákonné polovičky nezabúdali. Oslavovali sa síce len okrúhle výročia s 25-ťkou alebo 50-tkou spoločne strávených rokov, no samotná ceremónia bola o to honosnejšia. Dotyčná manželka totiž bola korunovaná strieborným alebo zlatým venčekom v závislosti od počtu rokov. V 30. rokoch minulého storočia si však oddané páry začali pripomínať aj prvé, desiate, dvadsiate a sedemdesiate výročie svadby. O dare pritom takisto rozhodovala spoločnosť – čím bola stabilita vzťahu výraznejšia, tým väčšia odmena na manželku čakala.


Mohlo by vás zaujímať: Nevera tri krát inak: Aj toto môže spraviť s vaším vzťahom


Ako je to dnes?

S vývojom spoločenských zvykov a tradícií si aj výročie sobáša u nás našlo svoje pevné miesto. Značná pozornosť sa mu venuje najmä v prvých 15 rokoch strávených v spoločnej domácnosti pod záštitou sobášneho listu. Pýtajú sa vás vaše ratolesti, čo by mali pri tejto príležitosti venovať svojim polovičkám? Odpoveď možno hľadať v pomenovaní každého výročia zvlášť. To sa totiž odvíja od materiálu, ktorý symbolizuje, ako vzťah nadobúda na trvácnosti a odolnosti:

1. výročie

Papierová

Originálnym darčekom je fotokniha top spoločných okamihov

2. výročie

Bavlnená

Preferuje sa kvalitné oblečenie z bavlny

3. výročie

Kožená

Kabelka, peňaženka, opasok, bunda... fantázii sa medze nekladú

4. výročie

Kvetinová alebo ovocná

Lepší je kvet v črepníku, o ktorý sa budete môcť starať spoločne

5. výročie

Drevená

Najrôznejšie bytové doplnky, kus nábytku či nová posteľ

6. výročie

Železná

Tu sa možno inšpirovať umeleckým kováčstvom

7. výročie

Vlnená

Hrejivá deka z ovčej vlny alebo teplé papučky

8. výročie

Bronzová

Zaujímavá bronzová spona či manžetové gombíky môžu byť to pravé

9. výročie

Medená

Romantický výlet do niektorého z banských miest - napríklad Banskej Štiavnice vás nesklame

10. výročie

Cínová

Čo tak umelecký riad na okrasu vašej kuchyne?

11. výročie

Oceľová

Pána poteší kvalitný oceľový nožík, dámu zase šperk

12. výročie

Hodvábna

Šatka, blúzka, kravata,...

13. výročie

Čipkovaná

Bielizeň

14. výročie

Slonovinová

Sloník pre šťastie spraví vždy veľkú radosť

15. výročie

Porcelánová

Napríklad 3D kryštál s vašou podobizňou vo vnútri


Mohlo by vás zaujímať: Manželská kríza po štyridsiatke: Zvládnite ju spolu s nami!


Výročie nemusí byť strohé

V našich končinách sme si zvykli strieborné a zlaté výročie uzavretia manželstva pripomenúť v kruhu najbližších pri spoločnom obede. Tradičným darom býva kytica a šperk, prípadne poukaz na oddych v kúpeľoch  či za hranicami pri mori. Viac ako rodinné posedenie je však aj v tomto prípade dôležitejšia oslava v súkromí. Nezáleží predsa na tom, ako dlho ste spolu, ale na tom, čo k sebe stále cítite. Nebojte sa preto ani pikantnejších nápadov:

striptíz – zažeňte nudu v spálni, kúpte si vzrušujúcu spodnú bielizeň a roztočte to pri zmyselnej hudbe

súkromný šéfkuchár – nič vašu polovičku nepoteší viac, ako keď ju zastúpite v kuchyni a uvaríte špeciálne pre ňu

spoločný adrenalín – ak duchom nestarnete, pouvažujte nad spoločným tandemovým skokom alebo sa spoločne vrhnite do hlbočiny zavesení na bunjee lane

erotická masáž – ak na tradičný wellness počas bežných dní jednoducho nemáte čas, doprajte si ho v súkromí. Základom je kvalitný, nie príliš aromatizovaný vonný olej a množstvo čajových sviečok horiacich pri pomalej hudbe.

dobrodružstvo v prírode – zvykne vaša manželka šomrať, že sa už opäť chystáte vypariť na ryby? Zoberte ju so sebou! Zbaľte ju spolu so stanom a kempingovými pomôckami a aspoň na jednu noc sa vráťte spolu do mladosti.


Mohlo by vás zaujímať: Päť výhod sexu po päťdesiatke: Užívate si ich aj vy?


Nájdite si čas...

Pred materiálnymi darčekmi uprednostnite hodiny strávené vo dvojici, pri ktorých vás nebude nikto a nič vyrušovať. Tým si totiž navzájom dáte najavo, že si prítomnosť jeden druhého stále veľmi vážite. Za menej vhodné dary sú považované tie, ktoré naštrbia sebavedomie – osobná váha, stepper či stacionárny bicykel. Akokoľvek po takýchto pomôckach vaša polovička túži, nedávajte jej nič, čo by naznačovalo, že by mala schudnúť. To isté platí o prípravkoch proti vypadávaniu vlasov či prístroji na posilnenie brušného svalstva.

Zdielať na Facebooku
 • Zdroj: Emma
 • Foto: sxc.hu

Diskusia (15)

 • DarinaU 25.07.2017, 16:02

  My sme si na 10. výročie obnovili obrúčky. Manžel pracuje ako stavbár, takže sme museli :) Obnovili sme si aj manželský sľub a dali posvätiť nové obrúčky od Rýdla. Zakúpili sme si pre zmenu čisté žlté zlato :) zo starých obrúčiek mi dal manžel urobiť náušnice a retiazočku :)

 • erika 05.05.2017, 20:42

  Ahojte chcem sa podelit 25.5.2017 budem mat s manzelom 15.rokov vyrocie . Neviem ci nieco dostanem ale chcela by som aby sme prekonali vsetko zle a nech je to medzi nami lepsie.

 • Erika35 17.03.2017, 06:30

  Manžel stratil obrúčku a bolo mi trošku smutno, ale tak čo sa dá robiť... Jedného dňa sa však aj moja na deň stratila a to som myslela, že zošaliem, netušila som, aké prekvapenie ma čaká :) Na výročie prišiel manžel ukázal mi svoju obrúčku od Rýdla, ktorá bola takmer identická s jeho pôvodnou a vraj ak by som sa nehnevala, že do mojej dal prirobiť ešte 2 zrniečka briliantu. Bolo to zbytočné, tešila som sa však viac tomu, že mi povedal, že budú čo chvíľa obnovy manželských sľubov, že by sme mohli ísť a dať si ich ja znovu a on nanovo požehnať :)

 • Natália 22.02.2017, 16:22

  Sona, dakujem za skvelý nápad s tými príveskami TOPATOUCH. Dala som ich urobiť aj pre nás, s manželom oslavujeme 10. výročie svadby o mesiac

 • Sona 10.02.2017, 11:31

  Ak hľadáte niečo naozaj romantické, skúste prívesky s odtlačkami vašich prstov - pre každého jeden. Ja som ich našla na FB - www.facebook.com/TOPA.sk/

 • Zuzka 23.01.2017, 15:02

  Nás čaká kvetinová, takže to asi bude veľká kytica. Alebo ovocný koš?

 • jana 19.12.2016, 10:24

  S manželom sme v lete slávili desať rokov od svadby. Brali sme sa pomerne skoro, takže som prakticky s výročím slávila aj svoje tridsiate narodeniny. Manžel ma prekvapil kyticou 30 ruží a k tomu som dostala tieto nádherné briliantové náušnice http://www.obrucky-rydl.sk/nausnice-l017 - osobne si myslím, že som si ich ani nezaslúžila. V porovnaní s takým darčekom som mu dala len maličkosť - skok padákom, ktorý si strašne dlho prial vyskúšať a potom som zaplatila výlet do Mníchova, do múzea BMW, kde nikdy nebol. Je nadšenec do tejto značky, takže z toho bol nadšený. Neviem, či mu urobil väčšiu radosť skok padákom alebo výlet :)

 • Kaja 22.10.2016, 20:11

  Tiež sa chystám na podobnú oslavu výročia. Ale nám bude musieť stačiť welnes víkend. Aj tak sa veľmi teším

 • Adrika 22.10.2016, 13:26

  Taktiež ako Stanka trávime čas spolu :) Deti pošleme k rodičom a pospomíname na mladé časy. Ten večer je len náš :) Ako nie že by sme ho neradili trávili s deťmi, ale tie s vami nezostanú pozerať telku pomlčky :/ Tento rok bol výnimočný. Mali sme 10. výročie svadby a môj manžel nám daroval celý týždeň wellnessu v hoteli Alexandria v Luháčoviciach. Nakoľko nie som zvyknutá na taký luxus a ani starostlivosť, cítila som sa ako v siedmom nebi. Žiadne plačúce deti, žiadna naháňačka že treba ísť do školy alebo raňajky chystať, jednoducho len my dvaja , masáže a šampanské. Šla by som znova :)

 • Stanka 20.10.2016, 18:37

  My si vždy darujeme chvíľu pre seba. Keďže máme tri deti, toto je ten najkrajší darček - romantická večera, víkend v Paríži alebo hoci aj fľaša dobrého vínka a deti u babčky :-)

1 2 >

Pridať komentár