Espresso doppio, lungo či flat white? Vyznajte sa v názvoch a vyberte správnu kávu pre váš jazýček

Druhy kávy

Rôzne kávové nápoje si vyžadujú rôzne techniky prípravy (Zdroj: GettyImages)

Milovníci kávy, pozor! Aký je rozdiel medzi espressom a ristrettom a prečo si nikdy neobjednávať picollo? Náš stručný a prehľadný sprievodca kávových nápojov vysvetľuje, akými metódami sa v Taliansku pripravujú obľúbené druhy kávy.

— Klasikou je espresso. Pripravuje sa zo 7 až 14 g kávy pod tlakom najmenej 9 barov, extrakcia trvá približne 30 sekúnd a teplota vody sa vždy pohybuje tesne pod bodom varu, aby sa káva nespálila.

— Ak by vám bola jedna dávka málo, objednajte si espresso doppio, teda dvojité espresso.

— Ak máte náladu na kávu s trošilinkou mliečnej peny, dajte si espresso macchiato. Pomer kávy a mliečnej peny je 2:1. Pena sa pripravuje pomocou parnej dýzy na profesionálnom prístroji, mlieko sa v konvičke zohrieva na teplotu približne 60 stupňov.

— Ak túžite po „redšej“ káve, objednajte si espresso lungo. Množstvo kávy je doplnené dvojnásovným (alebo aj ľubovoľným) množstvom vody. Američania preferujú verziu americano, ktorá sa skladá z hotového espressa a horúcej vody v pomere 1:5.

— Tradičnému espressu sa najviac podobá ristretto. Táto metóda pochádza z južného Talianska. Správna príprava vyžaduje jemne pomletú kávu, ktorou voda preteká iba 25 sekúnd. Výsledkom je drobná, no zato silná 20-mililitrová káva.

— V našich končinách obľúbená viedenská káva sa podáva ako espresso s poriadnou vrstvou šľahačky, posypanou vanilkou, kakaom či škoricou. Podobný mix dostať aj ako espresso con panna, teda espresso so šľahačkou. Podľa historikov je tento nápoj predchodcom cappucina aj latte.


Mohlo by vás zaujať: Čierna, instantná či cappuccino: Čo o povahe človeka prezradí jeho obľúbená káva?


— Základom obľúbeného cappuccina je opäť espresso, ktoré sa v pohári kúpe s teplým mliekom a mliečnou penou. Tradičné talianske je servírované v pomere 1:1:1, má približne 150 ml a piť ho môžete okamžite. Nie je veľmi horúce.

— Ak máte chuť na viac mlieka, väčšiu šálku a ľahší nápoj, siahnite po caffé latte.

— Pre tých, čo preferujú silnejšiu chuť v spoločnosti mlieka, je tu flat white. Pôvodne austrálsky „vynález“ obsahuje dve espressá, ktoré sa dolievajú do 150 ml šálky našľahaným teplým mliekom s vrstvou peny.

Latte macchiato je v podstate prehodené cappuccino. Ako prvé do pohára smeruje našľahané mlieko, potom sa k nemu pomaly prilieva espresso. Škvrnité mlieko, ako sa tomuto nápoju ľudovo hovorí, tvoria teda tri vrstvy: dole mlieko, uprostred mlieko s espressom a na vrchu mliečna pena s typickou škrvnou, ktorá vznikla nalievaním espressa.

Vedeli, ste že v Taliansku si espresso „picollo“ nedáte? V 90. rokoch 20. storočia sa u nás talianski turisti takto uisťovali, že dostanú silnú malú kávu — teda espresso. Odtiaľ pochádza názov picollo, ktorý sa u nás nesprávne udomácnil.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame