Ako si vybrať účinný repelent, ktorý vás ochráni pred dotieravým hmyzom? Mal by obsahovať tieto látky

žena používa repelent

Viete, ako si vybrať repelent? (Zdroj: GettyImages)

Hoci je hmyz pre našu biodiverzitu nesmierne užitočný, v letnom období, keď trávime čoraz viac času vonku, vie riadne potrápiť. Účinnú ochranu proti komárom, kliešťom, ovadom či muchám sľubujú poskytnúť najmä repelenty. Skutočne však fungujú? Pozreli sme sa na to, aké detaily si pri ich výbere všímať, aby sa nevyhli svojmu účinku.

Nielen svrbenie po štípancoch

Komáre, ovady alebo kliešte nie sú iba nepríjemným hmyzom. Dokážu prenášať vírusy a parazity, ktoré v ľudskom tele spôsobujú vážne choroby. V prípade kliešťov ide najmä o vírus, ktorý vyvoláva kliešťovú encefalitídu alebo baktérie zodpovedné za vznik lymskej boreliózy. Choroby, ktorá vyžaduje dlhodobú liečbu a v prípade neskorej diagnostiky môže mať trvalé a dokonca aj fatálne následky. U komárov sú najväčšou hrozbou tropické vírusy, ale aj parazity. Hoci nie sú dobrými letcami, často sa nechávajú unášať vetrom, čím prekonávajú aj veľké vzdialenosti, a tak sa exotické ochorenia môžu ľahko vyskytnúť aj u nás.

Ako fungujú repelenty

Syntetické repelenty pôsobia na princípe vytvorenia ochrannej bariéry prostredníctvom výparov, ktoré maskujú skutočný pach človeka. Komáre či kliešte totiž priťahuje práve teplo a oxid uhličitý, ktorý nielen vydychujeme, ale aj vylučujeme cez pokožku. Komáre láka najviac pot s pachom kyseliny maslovej alebo mliečnej. Repelenty preto maskujú pach nášho potu, a tak znemožňujú hmyzu, aby nás ľahko našiel alebo hmyz rovno odpudzujú, výnimočne aj zneškodňujú.

Na čo myslieť pri výbere

Pri výbere repelentu je potrebné brať do úvahy niekoľko faktorov. Okrem zloženia a koncentrácie účinnej látky je tiež dôležité dbať na spôsob aplikácie výrobku – či už priamo na kožu alebo na oblečenie. Účinnosť prípravku však závisí aj od ďalších okolností, na ktoré zabúdame, ako napríklad rýchlosť odparovania, absorpcia kože, teplota, v ktorej sa pohybujeme alebo pohybová aktivita, ktorej sa venujeme. Je dokázané, že zvýšená teplota aj aktívny pohyb znižujú účinnosť repelentu. Výber konkrétneho druhu by ste preto mali prispôsobiť plánovanej dobe pobytu a podmienkam vo vonkajšom prostredí.


Mohlo by vás zaujať: Pijú vám krv komáre? S týmito trikmi nebudú mať u vás šancu!


Ktorú účinnú látku si vybrať?

Na trhu sú dostupné mnohé chemické repelenty s rôznorodými účinnými látkami. Najrozšírenejší je dietyltoluamid, známy skôr pod skratkou DEET. Ďalšie syntetické látky, ktoré sa pre výrobu repelentov používajú, sú napríklad etyl aminoproprionate (IR3535), ikaridín či indaoln. Používajú sa tiež zlúčeniny na prírodnej báze, napríklad citronella (olej získaný z listov a stoniek citrónovej trávy) alebo citriodiol.

DEET je širokospektrálna látka, ktorá dobre odpudzuje komáre, muchy, kliešte, blchy, ovady a iný lietajúci hmyz. V repelentoch ju nájdeme v koncentráciách 7-30 percent. Zvykne sa aplikovať na kožu i odev, u detí do dvoch rokov sa neodporúča vôbec, a aj u starších detí a tehotných žien je vhodné zvoliť inú látku či nízke koncentrácie. Vyššie koncentrácie DEET (od 25 %) chránia pred komármi až 8 hodín a proti kliešťom 4 hodiny. DEET patrí medzi mierne pesticídy, nemal by sa používať v blízkosti zdrojov vody, keďže je toxický pre niektoré ryby.

Ikaridín – jeho účinnosť proti hmyzu je porovnateľná s DEET. Výhodou je menšia dráždivosť, najmä čo sa týka očí a slizníc, ako aj vyššia šetrnosť k odevu a syntetickým materiálom. Na koži sa udrží dlhšie ako DEET, z čoho vyplýva aj predĺžený repelentný účinok. U detí do dvoch rokov sa neodporúča vôbec, u starších detí v nízkych koncentráciách. Na krátkodobú ochranu postačujú koncentrácie do 10 percent, dlhodobejšiu ochranu zaručuje 20-percentná koncentrácia.

IR3535 (chemický názov ethyl 3-[acetyl(butyl)amino]propanoát) – biopesticíd účinný proti komárom a kliešťom, ktorý nájdete už aj v repelentoch určených pre deti od 3 mesiacov. Je to šetrnejšia a menej dráždivá látka, ktorá je americkou agentúrou EPA (Enviromental protection agency) uznaná ako pre cicavcov prakticky netoxická. Aj tu však treba dať pozor na podráždenie očí, kože a slizníc.

Permetrín – okrem látok, ktoré dokážu hmyz odpudzovať, sa používajú aj také, ktoré ho dokážu usmrtiť. Určené sú najmä na nanášanie na odev, obuv, stany, povrchy. Permertín sa v nízkych koncentráciách (do 0, 5%) môže použiť aj na kožu. Najsilnejšie pôsobí proti kliešťom, na pokožke vydrží 6 hodín, no po návrate z prírody ho treba zmyť. Na oblečení vydrží 1-3 dni. Je však veľmi toxický pre ryby, mačky a obojživelníky, ak máte domáceho miláčika, buďte v strehu.

Tip: Nesiahajte po repelentoch, ktoré sľubujú, že odpudia akýkoľvek hmyz. Komáre, ovady či kliešte sa medzi sebou líšia správaním, cicaním krvi a ďalšími vlastnosťami. Práve preto na ne fungujú rozličné látky alebo ich koncentrácie. Pozorne preto čítajte zloženie.

Vyššia koncentrácia neznamená vyššiu ochranu

Koncentrácia účinných látok sa v repelentoch pohybuje zväčša od 7 až do 30 percent. Pamätajte na to, že vyššie koncentrácie účinnej látky neznamenajú vyššiu ochranu, ale skôr predĺženie ochrannej doby. Všetky repelenty sú pred uvedením na trh testované, aby obsahovali len povolené látky, to však neznamená, že pri citlivých osobách nemôžu spôsobiť nežiaduce účinky. Záleží to nielen od koncentrácie účinnej látky, ale aj spôsobe a frekvencii používania.

Repelent je vždy vhodné vyskúšať najprv pri kratšom pobyte vonku a s menším dávkovaním. Po prípravkoch s vysokým podielom účinných látok je lepšie siahnuť len v nevyhnutných prípadoch a na miestach, kde je skutočne veľký počet komárov, alebo kde hrozí prenos nebezpečných chorôb. V opačnom prípade je lepšie ako prevenciu pred útokmi hmyzu prispôsobiť oblečenie, teda nosiť oblečenie svetlých farieb, dlhé rukávy aj nohavice, vyššie ponožky alebo použiť mechanické bariéry ako sieťky na okná či moskytiéry.

Na kožu aj na oblečenie

Vždy sa riaďte pokynmi a dávkovaním uvedeným na obale. Repelenty na kožu nepatria na oblečenie, takto môžu rýchlo uschnúť a rozložiť sa. Pri repelentoch určených na oblečenie, ktoré aplikujete na kožu zasa hrozí, že sa do tela dostanú nebezpečné látky. Repelent tiež nie je parfum, nestačí ho streknúť dvakrát za ucho. Nanášajte ho rovnomerne na všetky odhalené miesta pokožky. Nikdy ho však neaplikujte na poškodenú či zranenú pokožku a vyhnite sa citlivým oblastiam ako je okolie očí či úst.


Mohlo by vás zaujať: Kliešte sú postrach malých aj veľkých: Ako si vyrobíte domáci repelent?


Prírodné alternatívy 

Na ochranu pred komármi nemusíte používať len chémiu, spoľahnúť sa dá aj na prírodné repelenty. Z rastlín odpudzujú komáre najmä tie aromatické ako mäta, levanduľa, bazalka, muškát či aksamietnica. Ak máte časté posedenia v záhrade, vysaďte ich okolo terasy.

Repelentné účinky majú aj niektoré oleje, ako napríklad sójový alebo nimbový. Účinná je tiež citrónová tráva čiže citronela, ktorá je spomedzi esenciálnych olejov najúčinnejšia. Pomôže aj levanduľový, mätový a čajovníkový olej. Esenciálne oleje je možné naniesť priamo na kožu, najčastejšie zriedené v pár kvapkách nosného oleja (kokosový, olivový), ale aj na odev.

Najdôležitejšie je nastriekať a natrieť časti, kde najviac pulzuje krv, ako zápästia, členky, lakte, pod kolenami, ale aj oblasť triesiel a pod krkom. Ak ste si pripravili repelent do rozprašovača, môžete ním postriekať aj záclony či závesy, aby hmyz nevnikol do miestnosti. Použiť ich môžete nielen ako prevenciu, ale aj na liečbu štípancov.

Ako ochranu proti komárom môžete využiť aj obyčajný cesnak. Nie je nutné sa ním potierať, stačí, keď niekoľko strúčikov nakrájate a rozložíte okolo seba. Komáre odpudzujú aj listy a kvety tabaku alebo vitamíny zo skupiny B, ktoré sú obsiahnuté napríklad v pivovarských kvasniciach.

Vyrobte si jednoduchý domáci klinčekový repelent:

Budete potrebovať:

  • celé alebo čerstvo drvené klinčeky (10 – 20 g)
  • liehové rozpúšťadlo (100 ml stopercentný lieh z lekárne alebo biely alkohol)

Postup:

Klinčeky dajte lúhovať do liehového rozpúšťadla po dobu dvoch až troch týždňov. Následne nastriekajte na pokožku alebo odev.

Ako ošetriť pokožku po bodnutí hmyzom

Ak sa už uštipnutiu hmyzom nevyhnete, treba zasiahnuť. Po uštipnutí hmyzom býva pokožka podráždená aj v prípade, že nenastala alergická reakcia. Nepríjemného svrbenia sa zbavíte aplikovaním gélu, masti alebo krému s obsahom antihistaminík alebo prírodných upokojujúcich zložiek ako je mentol, aloe vera, gáfor, kyselina salicylová alebo sóda bikarbóna.

Z byliniek pomôžu extrakty z bazalky, žihľavy, harmančeka, lopúcha, lastovičníka, skorocelu alebo kostihoja. Vhodný je aj levanduľový alebo čajovníkový olej – stačí aplikovať malé množstvo, 1-2 kvapky. Opuch dokážu zmierniť obklady s octanom hlinitým, ale aj klasická zinková masť.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame