Bezplatné kúpele môžete využiť aj vy: Overte si, kedy máte nárok

Foto: Getty Images

Foto: Getty Images

Po operácii či úraze pomáha čo najskôr vrátiť sa do bežného života. Pri chronických ochoreniach prináša výraznú úľavu a zlepšenie zdravotného stavu. Reč je o kúpeľnej liečbe, ktorá môže byť za určitých podmienok poskytnutá bezplatne. Mimochodom, o kúpele si môžete zažiadať každý rok.

Či už ide o ochorenia pohybového aparátu, kožné choroby, astmu alebo rôzne poúrazové stavy, kúpele sú nepochybne tým, čo môže tieto problémy vyriešiť či aspoň zmierniť. Kde a ako o ne požiadať? A za akých podmienok vám prispeje štát? Prezradíme vám viac.

Kedy máte nárok?

Pri chronických ochoreniach tak môžete urobiť raz ročne. V prípade, že ide o jednorazový problém, ako napríklad operáciu či úraz, máte nárok na jeden liečebný pobyt. Kúpele poskytujú doplnkovú liečbu a vašej žiadosti musí pri chronickom ochorení predchádzať dlhodobá liečba u lekára. Podmienkou je, aby ste svoj stav s odborníkom konzultovali aspoň raz za pol roka a dodržiavali predpísanú liečbu.

Druhou možnosťou je dlhodobá hospitalizácia s novým ochorením alebo prekonanie operácie. Nárok na bezplatné kúpele má pacient len po niektorých operačných zákrokoch, tie sú uvedené v zozname indikácií. Prednosť majú ľudia, ktorí naďalej trpia zdravotnými komplikáciami. Po absolvovaní operačného zákroku je dôležité dodržať lehotu na podanie žiadosti o kúpeľnú liečbu – pri väčšine diagnóz je to do 6 mesiacov od operácie.


Mohlo by vás zaujať: Cestovanie, kúpele, lieky aj kultúra: Kde všade majú seniori nárok na zľavy?


U koho požiadať?

Obráťte sa na svojho špecialistu – ten má podrobné záznamy o vašej liečbe a poradí vám, naaký typ máte nárok. Požiadať o ne môže aj váš všeobecný lekár, bude sa však musieť oprieť o poznatky od špecialistu, a v žiadosti uviesť aj jeho meno. V návrhu musia byť doložené výsledky vašich klinických a laboratórnych vyšetrení, nie staršie ako 3 mesiace. Ak máte viac ako 70 rokov, budete musieť absolvovať aj interné vyšetrenie. Podpísanú žiadosť spolu s dokumentáciou potom doručíte vašej zdravotnej poisťovni.

Kedy príde oznámenie o udelení kúpeľnej liečby?

Zdravotná poisťovňa sa k vašej žiadosti musí vyjadriť do 30 dní. O výsledku vás bude informovať prostredníctvom doporučeného listu. Ak vašu žiadosť odobrí, zároveň vám oznámi, či máte nárok na kúpeľnú liečbu kategórie A alebo B. Toto rozhodnutie musí vo svojom vyjadrení zdôvodniť. Ak vám bude pridelená, oznámia vám aj konkrétne kúpele, kde ju podstúpite. Odtiaľ vám ešte pred nástupom prídu poštou ďalšie pokyny.


Mohlo by vás zaujať: Kúpele môžu pomôcť pri mnohých problémoch: Ako si ich vybaviť?


Koľko zaplatíte?

To, koľko vás kúpele vyjdú, závisí práve od vášho zaradenia do jednej z dvoch spomínaných skupín:

Kúpeľná liečba skupiny A

– Dostanete ju len pri niektorých chronických ochoreniach napríklad kožné ochorenia, nervovo-svalové ochorenia…) a po niektorých operáciách (operácie obehového a tráviaceho ústrojenstva, operácie tenkého a hrubého čreva, operácie pohybového aparátu, gynekologické operácie…).
– Ubytovanie, strava, konzultácie s lekárom a procedúry sú v tomto prípade bezplatné.
– Pacient uhrádza len denný kúpeľný poplatok, ktorý je do výšky 2 eurá denne. Pokiaľ ste držiteľom preukazu ZŤP, ste oslobodení aj od tohto poplatku.

Kúpeľná liečba skupiny B

– Patria sem menej závažné diagnózy, poisťovňa vám uhradí len samotnú kúpeľnú liečbu.
– Prepláca teda všetky konzultácie a procedúry, pacient si však musí hradiť náklady na ubytovanie a stravu.
– Spolu s oznámením o schválení kúpeľnej liečby tejto skupiny vám príde aj zoznam kúpeľných zariadení, z ktorých si môžete vybrať.
– V prípade, že bývate v blízkosti takýchto kúpeľov, môžete požiadať o ambulantnú liečbu. Do zariadenia potom budete dochádzať len na procedúry, a teda ich budete mať bezplatne.

Kúpeľná liečba trvá 21 alebo 28 dní, dĺžka pobytu závisí od konkrétnej diagnózy, respektíve od pravidiel v daných kúpeľoch.


Aké skúsenosti s kúpeľnou liečbou máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame