Uvoľňujúci bublinkový kúpeľ vo vírivke či masážnej vani: Pozrite, aké výhody prináša nášmu telu!

Relaxujúci pár vo vírivke

Pravidelný pobyt v teplom perličkovom kúpeli je nielen relaxačný, ale má aj zdravotný prínos (Foto: GettyImages)

Pravidelný pobyt v teplom perličkovom kúpeli je nielen relaxačný, ale má aj zdravotný prínos. Nech už uvažujete o kúpe vane s tryskami či vírivky na vlastnú záhradu, alebo len chcete vedieť, z akých benefitov sa môžete tešiť pri najbližšej návšteve wellness, nasledovné riadky oceníte.

Uvoľnenie svalov

Čo je lepšie, ako si po náročnom pracovnom dni dopriať relax v kúpeli? Vírivka využíva teplú vodu aj systém vzdušných a hydromasážnych trysiek. Takáto kombinácia priaznivo pôsobí na uvoľnenie stuhnutých a preťažených svalov a tiež podporuje regeneráciu svalov po náročnom pohybovom tréningu. Zahriatím svalov dochádza k ich lepšiemu prekrveniu a zásobovaniu živinami, ktoré sa postarajú o rýchlejšie hojenie.

Nižšia hladina stresu

Aj keď sme už počuli o mnohých spôsoboch, ako sa vymaniť zo stresu, iba máloktoré dokážu preťaženej psychike aj skutočne uľaviť. Teplá voda v spojení s hydromasážou však vôbec neznie ako zlý nápad. Uvoľnené telo a upokojená myseľ môžu zmeniť aj náš pohľad na problémy a aspoň na niekoľko hodín sa cítime naspäť vo svojej koži. Ak neviete zaspať, dajte si večernú polhodinu vo vírivke ako odmenu za celý deň. Uvidíte, ako rýchlo sa zrejme zbavíte problémov s nespavosťou.


Mohlo by vás zaujať: Ten správny kúpeľ pre vaše zdravie a krásu: V čom všetkom vám pomôže?


Menšie bolestí kĺbov

Bolestivé a opuchnuté kĺby sa potešia pobytu vo vírivke. Teplá voda spolu s masážou zlepšuje lymfatický a krvný obeh a samotný vztlak vody zaťaženým kĺbom prospieva. Vírivku oceníte pri bolestiach chrbtice, či urýchlení hojenia po úrazoch. U svalov v okolí veľkých kĺbov pomáha zvýšiť ich schopnosť voľného pohybu, preto lepšie zvládnete bežné, aj menej očakávané pohyby bez rizika zranenia.

Chudnutie aj mladšia pleť

Pobyt v teplej vode a zároveň aktívna stimulácia svalov hydromasážou vedie k ich zahriatiu. Zahriatím svalov dochádza k výdaju energie, preto sa medzi prínos domácej vírivky dostal aj úbytok hmotnosti. Ideálne najmä pre ľudí, ktorí majú fyzické obmedzenia, no zároveň by sa pre zlepšenie zdravotného stavu potrebovali niekoľkých kilogramov zbaviť. Masírovaním pokožky a pôsobením teplej vody sa dokonca zmierňujú prejavy celulitídy. Pravidelným pobytom vo vírivke bude vaša pokožka čistejšia a elastickejšia. Samozrejme, za dodržania vysokej hygienickosti vody.


Mohlo by vás zaujať: 5 liečebných kúpeľov, ktoré si môžete pripraviť i u vás doma: Inšpirujte sa


Úľava pri bolestiach hlavy

Pobytom v teplej vode dochádza k rozšíreniu krvných ciev, teda aj tých, ktoré sú v hlave. Ich uvoľnením môže dôjsť k zníženiu tlaku na steny ciev v mozgu a tak oceníte úľavu od nastupujúcej bolesti hlavy. Ak si do teplej vody pridáte aj zopár kvapiek esenciálnych olejov, nervová sústava sa upokojí a v spojení s vodnou parou sa prečistia aj dutiny dýchacích ciest. S ich použitím však opatrne, väčšia dávka bude mať opačný efekt a môžu podráždiť citlivú pokožku.

Má to aj svoje riziká

Používanie vírivého bazénu má svoje pravidlá, ktoré by sa nemali prehliadať.

– Ak máte otvorenú ranu, trpíte kožným alebo infekčným ochorením, pobyt vo vírivke je rizikovým nielen pre vás, ale aj ostatných kúpajúcich sa.
– Rovnako tak pozor aj pri srdcových ochoreniach. Teplá voda pôsobí na krvný tlak a u ľudí s ochoreniami srdca môže vyvolať závraty, pocit chvenia, až mdloby.
– Pobyt malých detí vo vírivke by mal byť vždy pod dohľadom dospelej osoby. Najmä menšie deti sa môžu rýchlo prehriať a byť ohrozené dehydratáciou.
– A azda najdôležitejšie pravidlo – vo vírivke nekonzumujte alkohol, ktorý rýchlo stúpne do hlavy. Prednosť dajte poháru s minerálnou vodou a priebežne dopĺňajte tekutiny.


Ako často si doprajete bublinkový kúpeľ alebo vírivku? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame