Mladší šéf nemusí byť pohroma: Takto si získate jeho priazeň

šéf

photl.com

Doby, keď sa na vedúcu pozíciu vo firme bolo potrebné prebojovať rokmi lojality, sú dávno preč. Dnes nie je ničím neobvyklým, že na manažérske posty nastupujú ľudia okolo 30-35 rokov a šéfujú aj o dve desaťročia starším kolegom. U tých môže vekový rozdiel vyvolávať pocity hnevu, ukrivdenia, opovržlivý postoj alebo neochotu podriadiť sa. Ak ste sa ocitli v podobnej situácii a neviete sa cez vekový rozdiel preniesť, vedzte, že lepšie ako s mladým manažérom bojovať, je hľadať cestu k spolupráci. Pretože šéf je aj tak väčšinou ten, kto nakoniec vyhrá.

Nepoučujte

Veľký vekový rozdiel často zvádza starších podriadených k úlohe mentora a učiteľa. Pokiaľ vás však šéf sám nevyzve, aby ste sa s ním podelili o vaše skúsenosti, môžete rozdávaním „dobre mienených rád” a poučovaním vzájomný vzťah iba zhoršiť. Váš šéf to totiž môže brať ako vyvyšovanie sa a nedostatok rešpektu k jeho vlastným názorom, skúsenostiam a vedomostiam. Nechajte ho, nech sám pochopí, že vo vás má cenného spolupracovníka.


Mohlo by vás zaujímať: Zaslúžite si vyššiu výplatu? Zistite svoju trhovú cenu


Rešpekt si musíte získať

Zmierte sa s tým, že vás nadriadený nebude rešpektovať iba kvôli vášmu vyššiemu veku. Rešpekt, úctu a ocenenie vašej práce si, bohužiaľ, budete musieť vybojovať rovnako, ako mladší kolegovia. Čím skôr to začnete akceptovať, tým lepšie pre vás.

Komunikujte ako on

Maily, mobilné pripojenie na internet, videokonferencie, instant messaging, sociálne siete – to sú komunikačné nástroje manažérov novej generácie. Ak chcete držať krok, nevyzerať ako analfabet a ostať v centre diania, naučte sa komunikovať tak, ako váš šéf. A hlavne nečakajte, že sa on (alebo ona) bude prispôsobovať vám.


Mohlo by vás zaujímať: Chodíte s nechuťou do práce? Možno trpíte syndrómom vyhorenia!


Pomôžte mu vyniknúť

Ruku na srdce, koľko krát ste si pri návrhoch vášho mladého šéfa hovorili: ,,Čo ten o tom môže vedieť?” Psychológovia pred týmto postojom varujú a tvrdia, že tvrdohlavosťou, ani automatickým zavrhovaním nápadov svojho nadriadeného nič nedosiahnete. Namiesto toho zvoľte stratégiu úspechu. Sledujte správanie, schopnosti a návyky vášho šéfa a hľadajte možnosti, ako by ste mu pomohli vyniknúť , dosiahnuť jeho ciele. A dúfajte, že vaše zásluhy na jeho úspechu vám vynesú minimálne koncoročné odmeny.

Zdroj: photl.com, Photl.com, Gregor
Odporúčame