Tento poklad nepoteší: Poraďte si so zlatou žilou!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Chvíle na toalete môžu byť utrpením

Tiež väčšinu dňa presedíte alebo prestojíte? Rýchly životný štýl si pýta svoju daň v rôznych podobách – a zlatá žila je jednou z nich.


Svrbenie, pálenie, krvácanie a bolesti nás dokážu odradiť od návštevy toalety a raz za život prekvapia azda každého. U žien sú spojené prevažne s tehotenstvom a zápchou, u mužov zase so sedavým zamestnaním. Obmedzenie pohybu a nezdravá strava rozšíria žily v konečníku, podobne ako sa rozšíria kŕčové žily na nohách. Takýto žilový pletenec sa môže objaviť zvonka alebo zvnútra konečníka. Podľa toho nás môžu trápiť dva druhy hemoroidov – vonkajšie či vnútorné. Zlatá žila sa začína problémami na toalete, pokračuje vysúvajúcim sa a vracajúcim sa žilovým pletencom, ktorý časom zostane trčať vonku.

Prekonali ste infarkt? Nevadí, plnohodnotne žiť môžete aj ďalej!

Netreba vyčkávať

Mnohí návštevu lekára odkladajú zo strachu, ako bude vyšetrenie prebiehať. Hoci je „jednoduchšie“ ísť lekárovi ukázať ruku či nohu ako zadok, netreba to zbytočne odkladať. Odborník hemoroidy vyšetruje najmä na základe príznakov, ktoré mu opíšete. „Začiatočné štádiá možno liečiť úpravou stravy, správnou análnou hygienou, sedacími kúpeľmi a čapíkmi,“ vysvetľuje chirurg MUDr. Roman Čierny. Pokročilejšie štádiá už lieči chirurg alebo gastroenterológ vyšetrením konečníka prstom. To je síce o niečo „náročnejšie“, ale nič, čo by ste nezvládli. Veď špecialista takýchto vyšetrení urobí denne desiatky.

Cítite sa „pod psa“? Dajte jesennej depresii navždy zbohom!

Kto neskoro chodí...

Posledné štádiá hemoroidov sú sprevádzané silným krvácaním. To však môže spôsobovať aj zápaly, polypy či dokonca nádory v čreve. Preto takéto príznaky lekár vyšetruje zavedením optického prístroja do konečníka, aby spomínané ochorenia vylúčil. Ak sa potvrdí, že ide o zlatú žilu vo vyššom štádiu, musí sa už riešiť operačne. „Robí sa sklerotizácia, podviazanie alebo kompletné odstránenie,“ pokračuje doktor Čierny. Medicína však napreduje aj v tejto oblasti. Zrejme aj preto, že zlatá žila je najrozšírenejším ochorením konečníka. Šetrnejšia je tzv. Longova metóda, vďaka ktorej sú bolesti po zákroku menšie a pacient sa rýchlejšie zotaví. „Hemoroidy sa odstránia špeciálnym prístrojom (staplerom) zavedeným do konečníka, ktorý hneď sliznicu aj zošije,“ objasňuje chirurg.

Po stopách najčastejších povier alebo 10 mýtov o zdraví

Ako si „Zlatku“ nepohnevať

 • Upravte si stravu – jedzte veľa ovocia a zeleniny. A naopak, nedráždite črevá veľkým množstvom kávy a alkoholu.
 • Dodržiavajte pitný režim – Na 4 kilojouly treba vypiť 1 mililiter
 • tekutín. Takže ak za deň zjete jedlo s energetickou hodnotou 12 000 kJ, mali by ste vypiť okolo 3 litrov tekutín.
 • Športujte – snažte sa nájsť si aspoň 2 – 3 razy do týždňa 30 minút na pohyb. Okrem toho skúste obmedziť zbytočné sedenie a státie.
 • Nesiľte situáciu na WC – zadržiavanie dychu a tlak pri pokusoch na toalete zvyšujú tlak v žilách konečníka.
 • Neodkladajte návštevu toalety – ak patríte k tým, čo si nechávajú vyprázdňovanie čriev výlučne na doma, mali by ste vedieť, že zadržiavaním sa stolica vysušuje a vinou toho tvrdne. Oddialené vyprázdňovanie je preto ťažšie.
 • Dbajte na hygienu – ak máte možnosť, umývajte si konečník po každom vyprázdnení.
Zdielať na Facebooku

Diskusia (10)

 • Mirka 29.03.2018, 21:13

  ja som si poradila so zlatou zilou s pripravkami znacky hemostop, hemostop synbio vyziva s gelom na vonkajsie pouzitie, super duo

 • hemapro 30.11.2017, 10:57

  Krem na hemoroidy - https://goo.gl/BPoSu8 Krem pomáha hneď, ten upokojuje a sťahuje ale kým sa človek úplne vylieči to trvá aj 3-4 mesiace.

 • hemapro 30.11.2017, 10:57

  ALOE VERA - Zázrak prírody... Už po tisícročia si ľudia zbehlí v liečení cenia jej mnohostranné účinky. Prvé zápisy o liečivej rastline Aloe Vera boli urobené zhruba pred 6000 rokmi v Egypte. Egypťania ju nazývali „Krv bohov" a „Rastlina nesmrteľnosti". Mayovia jej hovorili „Zdroj večnej mladosti". Už Hippokrates liečil pomocou Aloe a Alexander Veľký ňou nechával ošetrovať svojich zranených vojakov. Grécky lekár Dioskoridés, ktorý žil v 1. storočí po Kristovi, odporúča vo svojej knihe o bylinách Aloe na veľmi veľa chorôb. Egyptské kráľovné Nefertiti a Kleopatra používali Aloe pri starostlivosti o svoju krásu, Kryštof Kolumbus nepodnikol jedinú cestu bez svojho „lekára v kvetináči" a taktiež Gándhí využíval jej blahodárne pôsobiace účinky. Dnes je známych viac ako 300 druhov Aloe, nie každá však vykazuje špeciálne „zázračné" vlastnosti. Najlepšie účinky pre ľudský organizmus prináša Aloe Vera Barbadensis Miller. Jej dužina obsahuje okolo 200 vysoko hodnotných, biologicky aktívnych látok. Okrem iných to sú enzýmy, vitamíny, minerálne látky, bioflavonoidy, cukry a esenciálne aminokyseliny. Práve toto zoskupenie účinných substancií prináša pozitívne účinky na ľudský organizmus. Dôležité je hlavne to, že minerálne látky, stopové prvky, vitamíny a ostatné substancie sa v extrakte z Aloe Vera nachádzajú vo vzájomne vyváženom pomere. Práve v dnešnej dobe je Aloe Vera dôležitejšia než kedykoľvek predtým. Podporuje totiž Imunitný systém - prirodzenú ochrannú funkciu nášho tela v jeho neustálom boji proti stresovým faktorom, ktorých je v súčasnosti skutočne veľa (znečistené ovzdušie, UV žiarenie, rádioaktívne zaťaženie vzduchu, vody i potravy, jedovaté látky v našom tele, patogénne organizmy, psychický stres a pod.). Iba dobre fungujúci imunitný systém môže zvíťaziť nad chorobami, príp. zabrániť ich vzniku. Naše civilizačné choroby, ako sú napr. alergie, nadváha, vysoký krvný tlak, diabetes, artérioskleróza, ochorenia krvného obehu, bolesti kĺbov a svalov atď., tiež často vyvoláva nesprávna strava. Vďaka veľkému počtu vitálnych látok je Aloe Vera schopná udržiavať človeka zdravým a vitálnym. Táto rastlina dokáže telo zbaviť jedov, škodlivín a kyselín, posilňuje imunitný systém a aktivizuje samoliečiace sily, reguluje telesné funkcie a pri mnohých ochoreniach je zmysluplnou sprievodnou terapiou. V našej hektickej dobe pomáha Aloe Vera ku stabilizáciu našich nervových síl, má vyrovnávajúci a stabilizujúci účinok. Stav dnešnej generácie je alarmujúci, pokiaľ sa týka alergických a závažných ochorení - napr. diabetes (cukrovka) sa vyskytuje už u novorodencov. Časté sú poruchy imunitného systému, ktorý sa začína formovať až po 1. roku života a celkom vyvinutý je až v 14. roku. Aloe Vera - rastlina, ktorej liečebné účinky ľudstvo pozná už od staroveku, bola u nás využívaná už od roku 1935 po rádioterapii, v rokoch 1934 až 1945 pri liečbe ekzémov. Od roku 1959 sa od jej užívania upustilo a prednosť dostali chemické (farmaceutický vyrobené) liečivá. Neskôr s......

 • Silvia 23.09.2017, 19:32

  vyskusajte zazracny gelik z lekarne - hemostop!

 • ivana 13.02.2017, 06:53

  Hemostop - http://bit.ly/2kYnwgP vyhla som sa operácii a hemoroidov sa zbavila úplne.

 • Renáta 11.06.2016, 20:04

  da sa lahko poradit s hemoroidami ak ich nezanedbate, mne stacilo len hemostop gel pouzivat a sam sa stiahol

 • Edita 24.01.2016, 20:52

  môj tip je hemostop, nesklame určite

 • Marta 15.05.2015, 11:04

  Ja som pri vonkajších hemoroidoch vyskúšala toho veľa ale čo mi najviac a najlepšie zaberalo bol hemostop, ja som používala len gél ten mi stačil na vyliečenie. Bola som prekvapená účinkom, keďže bol lacný nečakala som od neho veľa.

 • Silvia 20.01.2015, 10:35

  odporucam hemostop, asi 3 tyzdne mam uz konecne od hemoroidov pokoj, treba ale ku gelu aj tobolky uzivat nie len gel samotny, pomaha aj ten sice ale tie tobolky to aspon mne urychlili

 • Zuzana 30.09.2014, 08:51

  Ja keď som bola tehotná som mala všetky tie najhoršie choroby s tým súvisiace, od hemoroidov cez kŕčové žily, strie, zápcha atď. Mne na hemoroidy pomohol gél Hemostop, ale úplne som sa ich zbavila až po pôrode, kedy som začala užívať aj tobolky od hemostopu, počas tehotenstva som nechcela brať lieky. Chvalabohu ako tie choroby prišli tak po pôrode aj odišli :) aj keď je jasné, že napr. také strie mám doteraz

1

Pridať komentár