Práca popri dôchodku: Poskytne príjem navyše a pomôže aj psychike

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Privyrábate si popri svojej práci/dôchodku?

Aj práca na recepcii môže byť pre vás vhodným zamestnaním na prilepšenie vašej finančnej situácie

Každá koruna je dobrá. Tak sa hovorilo v minulosti. Dnes už platí, že nie len každé euro, ale doslova každý cent je dobrý. A peniaze samé od seba neprídu. Preto je výhodné nájsť si niečo na prilepšenie. Nejakú tú brigádu si môžete nájsť popri stálej práci, dôchodku, alebo aj v prípade, že pôjde o váš jediný príjem.


Kde si nájdem šancu privyrobiť si?

Musíte sa pozerať všade navôkol. Po supermarketoch, firmách, úplne všade. Veľkú výhodu máte, ak sa kamarátite s internetom. Nájdete tu naozaj takmer všetko. A ponuky práce nie sú len na weboch spoločností. Populárne sú internetové stránky, ktoré zhromažďujú všakovaké ponuky práce. Z tých najväčších spomenieme kariera.sk. Nájdete tu stovky inzerátov zo všetkých možných krajov a tiež pracovných odvetví.

Pomôcť môže aj agentúra

Možno nemáte chuť alebo nervy na strácanie času nekonečným vyvolávaním a vypisovaním žiadostí. V tom prípade prenechajte túto povinnosť niektorej z  pracovných agentúr. Tá si na oplátku za sprostredkovanie strhne zo mzdy istú časť. Pozor ale na agentúry, ktoré si pýtajú poplatok vopred. Od takých sa držte radšej čo najďalej.


Mohlo by vás zaujímať: Snívate o práci v pohodlí domova? Pripravte sa aj na negatíva


Akým prácam sa napríklad môžete venovať?

Ponuka je široká. Kladieme dôraz na váš zdravotný stav, ten by ste si prácou zhoršiť nemali. U dôchodcov sú pomerne obľúbené napríklad tieto pozície:

Účtovník – psychicky náročná práca, ktorá vyžaduje predchádzajúce skúsenosti s účtovníctvom. Výhodou je, že ju môžete robiť aj doma svojmu okruhu klientov. Priemerná mzda, keby ste pracovali na trvalý pracovný pomer činí zhruba 700 eur.

Prekladateľ – potrebná excelentná jazyková vybavenosť, častokrát na odbornej úrovni. Opäť je veľkou výhodou zohnať si klientov na internete napríklad vďaka stránke webtrh.sk. Priemerný plat na TPP dosahuje približne 1 000 eur.

Upratovačka – fyzicky náročné povolanie, hlavne pre dôchodcov. Ak ste však fit a trúfate si, prečo nie? Možnosťou je aj upratovanie v domácnostiach, ktoré nie je náročné na čas a je ideálne ak vám stačí privyrobenie si pár desiatok eur týždenne. Priemerný plat na TPP: 380 eur.

Vrátnik – fyzicky nenáročná práca, na rozdiel od recepčného nie je nutné ovládať cudzie jazyky. Výhodou je, že často máte popri „vrátničení“ možnosť robiť si ďalšie veci – či už lúštenie krížoviek, alebo preklad, ktorý vám zarobí ďalšie peniaze. Priemerný plat: 400 eur.

Recepčný – práca vhodná aj na čiastočný úväzok. Fyzicky nenáročná, aj keď je pravdepodobné, že budete musieť mávať aj nočné služby a zároveň je potrebná jazyková vybavenosť. Priemerný plat: 550 eur.

Predavač alebo pokladník – v závislosti od prevádzky môže ísť aj o fyzicky náročnú prácu. Vyžaduje sa príjemné vystupovanie, na dôchodku sú však šance nižšie, no za pokus to stojí. Priemerný plat: 450 eur.

Pracovník SBS – častokrát ide o nenáročnú prácu, obchôdzky a podobne. Nevýhodou sú častokrát 12 hodinové smeny, v prípade problémov ohrozenia života. Navyše si musíte platiť za kurz pred nástupom do práce. A plat? Neraz na úrovni minimálnej mzdy.

Práca nie je len o zárobku

Na dôchodku máte možno času viac než dosť. Samozrejme, práca prinesie nejaké to euro aj do rozpočtu, no dá vám oveľa viac - kontakt s ľuďmi. Nebudete len medzi štyrmi stenami domova, možno nadviažete aj nové priateľstvá. Sociálny kontakt je pre človeka totiž mimoriadne dôležitý.


Sprievodcu svetom práce a kariéry nájdete na www.karierainfo.sk


Pomáhať iným

Možno vám o peniaze nejde vôbec a aj tak chcete pracovať. V tom prípade sa dajte na charitu. Rôzne ústavy, útulky psov či zariadenia pre ľudí bez domova, zrejme privítajú vašu nezištnú pomoc. Charitu však nemusíte nutne robiť len v organizovaných skupinách. Ak pomôžete susede, ktorá už nevládze s nákupom, alebo jej len urobíte spoločnosť, váš prínos je tiež veľký. A odmena bude hodnotnejšia ako nejaká výplatná páska: pocit dobre vykonanej práce a to, že ste niekomu nezištne pomohli.

Hľadajte naozaj všade, kde sa to len dá. Nemusíte sa brániť ani možno menej tradičným formám práce, napríklad ani takej práci z pohodlia vášho domu. V prípade seriózneho zamestnávateľa ide o jednu z najlepších alternatív ako si privyrobiť. Možností je viac než dosť, treba mať len kúsok šťastia a nemusí to byť nič nesplniteľné.


Privyrábate si nejaké financie popri vašom zamestnaní či dôchodku? Akou formou? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (12)

 • Irena 03.02.2018, 19:51

  Som dôchodkyňa dlhé roky som pracovala v administratíve a mala by som záujem pracovať 4 hod.denne.

 • Alena 13.11.2017, 10:30

  Som dôchodyňa mám 61 rokov, som veľmi vitálna, nemám žiadne zdravotné problémy a chcela by som pracovať popri dôchodku na 8 hodinový pracovný čas, v administratíve alebo ako asistentka účtovníčky, viem účtovať. Ale o dôchodkyňu nemá nikto záujem, príde mi odpoveď, že nesplňam požiadavky a vybrali inú uchádzačku. Je to škoda, že zamestnávatelia, nás už vyradili z pracovného aktívneho života. Svoju prácu som vždy vykonávala veľmi svedomite zodpovedne .

 • Katka 25.02.2015, 11:43

  privyrobte si vyplnanim dotaznikov: http://tipy-ako-usetrit.webnode.sk/zarabajte-na-webe/vyplnanie-dotaznikov/

 • jana slivkova 20.11.2014, 09:08

  ponuka na privyrobenie, ide o poziciu asistenta spolocnosti, mozte pracopvat z domu, alebo na pobocke, je to praca casovo nenarocna, ale pomerne dobre financne ohodnotena, ide o pracu v oblasti ekologie, zdravia, rodiny, zivotneho prostredia

 • Alena 07.11.2014, 13:44

  Chcela by som sa opýtať keby si mama dôchodca chcela privyrobiť, keby presiahla 500 euro ročne, musela by odvádzať dane, založiť si živnosť? Ako to je s odvodmi.

 • Jana 08.09.2014, 14:16

  Chcela by som odporučiť niekoľko zárobkov na ktoré som natrafila. Dá sa na nich veľmi slušne zarobiť. Nájdete ich na: www.pozorpodvod.sk/zarobky/ Všetkým vrelo odporúčam.

 • Elena Markovicova 06.08.2014, 14:17

  V junani 2014 som ukoncila pracu ako ucitelka na strednej odbor. skole, kde som si privyrabala k dochodku. Rada by som aj nadalej pracovala na ciastocny uvezok lahsieho zamerania napr. ako recepcna /ovladam nemecky, madaresky arusky jazyk/ alebo telefonista, pripadne vratnik,

 • Jayro 16.07.2014, 13:31

  Požičaj si za najvyhodnejšich podmienok http://goo.gl/okKYJI

 • Vladino. 13.02.2014, 22:32

  Ako dôchodca hladám prácu pre potrebu byť ešte užitočný som domáci majster.Stále som niečo opravoval rôzne veci a chýba mi to.Viem aj variť a starať sa . Viem praco- vať na počítači aj opravť inštaláciu PC.Nečinnosť sa mi nepači. Ďakujem Vlado

 • Daniela 27.10.2013, 11:11

  od Januara som cerstva dochodkyna, pricom rada by som pracovala ako recepcna, alebo telef. operator. Ovladam Anglicky jazyk. Ake mam moznosti v tejto oblasti momentalne zijem vo Velkej Britanii ale vraciam sa na Slovensko. Dakujem Daniela.

1 2 >

Pridať komentár