Zápcha vie poriadne znepríjemniť život: Ako s ňou nadobro skoncovať?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Zlá životospráva, nezdravá a nevyvážená strava sú hlavnými príčinami nepríjemnej zápchy

Máte problémy s trávením, nemáte pravidelnú stolicu a trpíte pocitom plnosti bez toho, aby ste sa úspešne vyprázdnili? Zápcha síce často nie je vážna choroba, no dokáže život poriadne znepríjemniť. Čo je však najdôležitejšie, môžete sa jej pomerne jednoducho zbaviť.


Prečo ju mávame?

Dôvodov je viacero. Tým najvážnejším je zlá životospráva, nezdravá a nevyvážená strava. Trávenie organizmu je individuálne, obecne sa však dá predpokladať, že ak máte stolicu menej ako 3 krát do týždňa, ide o zápchu. Ak sa aj vyprázdnite, tak bolestivo. Okrem nesprávnej stravy, v ktorej chýba vláknina, je častým dôvodom aj stres. S ním sa stretáva mnoho ľudí najprv v práci a často aj pri riešení problémov po návrate domov. Potom sa niet čomu čudovať, keď nastanú komplikácie. A ďalšou známou príčinou je nedostatok pohybu, tak častý fakt v súčasnej spoločnosti.


Tiež by vás mohlo zaujať: Strašiak menom rakovina hrubého čreva: Ako vzniká a aké má príznaky?


Nie je zápcha ako zápcha

Poznáme 2 druhy zápchy:

 • Prechodná zápcha – prejavuje sa krátkodobo. Dôvodom je zmena stravy, prostredia, stres z novej práce. Obvykle po pár týždňoch prejde.
 • Chronická zápcha – trvá aspoň 12 týždňov. Stolice je málo, je tvrdá, vyprázdňovanie je bolestivé a len zriedkavé.

Ako zápchu zastaviť?

Mnoho ľudí siaha hneď v prvom rade po obligátnych preháňadlách. Tie síce pomôžu, no nie sú nevyhnutne potrebné. Často obsahujú mnohé chemické látky, ktorých sa niektorí boja ako čert kríža. Pomôžu aj dary prírody ako napríklad čaj zo senny. Preháňadlá však odporúčame skôr v prípade akútnej zápchy, na chronickú je vhodná dlhotrvajúca liečba.

Vhodná je skôr úprava stravy, ktorá je zároveň vhodnou prevenciou. Skúste si nejaký čas odpustiť bielu múku, bielu ryžu, ťažké jedlá, mastné mäso či masť.


Tiež by vás mohlo zaujať: Prežívate na toalete hotové peklo? Zbavte sa zápchy rýchlo a účinne!


Rady proti zápche:

 • Pravidelná strava – pravidelné stravovanie sa rovná pravidelná stolica. Oveľa lepšie je prijať viacero menších jedál 4-5 krát do dňa. Zabudnite na nočné vyjedanie chladničky.
 • Vláknina – tá je mimoriadne dôležitá, stolica je vláčnejšia a tým pádom nebudete mať s vyprázdňovaním problémy.
 • Veľa vody – veľa vody, opäť vláčnejšia stolica. Minimum sú aspoň dva litre denne. Voda zaistí, že sa vo vašom tele bude vláknina tráviť lepšie a tým pádom si ušetríte množstvo nepríjemností na toalete.
 • Stop stresu – kašlite na blbého šéfa, na nervózneho manžela alebo manželku, nechajte plávať hlúpe reči detí. Jednoducho sa vyvarujte stresu.
 • Teplá voda – teplá voda nie je práve tým najobľúbenejším nápojom na svete, no pohár ráno na lačno vám neraz zázračne pomôže aj pri tej najhoršej zápche. Môžete do nej pridať aj citrón.
 • Cereálie, ovocie a zelenina – práve tieto potraviny majú vysoký obsah vlákniny. Na raňajky vymeňte biele pečivo za tmavé, urobíte niečo prospešné pre svoje zdravie. Okrem ovsených vločiek sú dobré aj jablká či hrozienka.
 • Jedzte to, z čoho iných preháňa – doprajte si jogurty, kompóty, kefír, acidko, kyslú kapustu a podobné veci, ktoré povzbudzujú k návšteve toalety.
 • Hýbte sa – ak sa hýbete, tak sa hýbu aj vaše vnútornosti, teda aj črevá. Veď po takom behu, túre, či hocijakej inej fyzickej činnosti každému dobre vytrávi. Kvôli tomu, že sa strava v črevách pohybuje smerom nadol a v žalúdku sa miesto uvoľní. V pokročilom veku sa pokúste aspoň o pravidelné prechádzky.
 • Rybí olej – skúste si dopriať denne lyžičku alebo kapsulu rybieho oleja.

Zápcha dokáže deň poriadne znepríjemniť. Netreba na to myslieť, až keď už s ňou máte vážne problémy, ale radšej vopred. Zmeňte svoj životný štýl, jedálniček a spravte tak niečo prospešné pre svoje zdravie.


Máte vlastné skúsenosti s nepríjemnou zápchou? Čo vám najlepšie pomohlo? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (18)

 • guttalax 20.04.2017, 07:03

  Ako sa zbavit zápchy - http://bit.ly/2otSiOJ

 • julka 05.10.2015, 11:12

  žerte zdravě a správné potraviny s vlákninou, nebojte se jablek a zeleniny, večer na noc nejíst, nebo aspoň nic těžkého, naposledy nejpozději v 19 hodin něco lehčího, a ráno do sebe hodit sklenku vody a vypít šálek teplého kafe nebo čaje a za chvíli jdete.. dobře a pravidelně na stolici! vyčistíte se dokonale. staří lidé mívají tzv. liné střevo a nenapomáhají tomu pitím tekutin, neznám staršího clověka, co by popíjel vodu, a stěžuje si na tuhou stolici, nemůže se vysrajdit má zácpu. kdo nedodržuje pitný režim a nedostává do sebe denně vlákniny, má problém se stolicí. známá věc!

 • Marie Ostrava 17.05.2014, 08:48

  čaj na zlepšení činnosti střev : 1 díl mleté skořice 1 díl mletého fenyklu 2 díly mletého anýzu zalít šálkem vroucí vody, pít 2 - 3 krát denně kupte si bylinky, které Vám namíchají v bylinkářském obchodě ,stačí když řeknete na co to potřebujete, rádi Vám i poradí ,sypané bylinky jsou výborné.

 • Jarmila 15.05.2014, 14:02

  dakujem vam za radu,vyskusala som a pomohlo mi to

 • Marie Ostrava 09.05.2014, 19:16

  ráno piji sklenici vlažné vody s citronem, také je dobré pít probiotické nápoje, maso nejíst, místo masa ryby, jíst hodně zeleniny, ovoce, raději jíst po malých dávkách 4-5 x denně, bylinkové čaje, to mi pomáhá

 • jaaaaaaaaaj 09.05.2014, 12:03

  pol balíčka sušených sliviek a pivo :D

 • haha 09.05.2014, 10:46

  studenej coly

 • haha 09.05.2014, 10:42

  ja si dám po zobudení deci coly a už to ide

 • Verona 09.05.2014, 10:34

  Jarmila...psylium bezne kupujem aj v potravinach ...je medzi bio-produktami.

 • nemaju o com pisat? 09.05.2014, 10:14

  smiat sa z topiek, ale neva, najlepsia je stava z kyslej kapusty ale domacej

1 2 >

Pridať komentár