Ušetrite aj vy: Ktoré potraviny možno jesť aj po záruke?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ktoré potraviny patria medzi vaše obľúbené?

Väčšina z nás si zrejme myslí, že skonzumovať potraviny po záruke sa rovná priveľkému riziku. Ročne totiž v priemere vyhodíme potraviny za 300 €. A pritom väčšina z nich je úplne v poriadku.


Svoje o tom vedia naši českí susedia, ktorí dokonca tovar s nápisom „doba minimálnej trvanlivosti“ (na rozdiel od toho s nápisom „spotrebujte do“) predávajú po jej uplynutí so zľavou priamo v obchodoch. Hoci výrobca za ich kvalitu už neručí, čo sa týka hygienikov sú stále v poriadku. Dátum na obale je totiž len minimálna trvanlivosť, čo neraz znamená, že výrobok je dobrý aj pomerne dlho po ňom. Ale ako dlho? Zamerali sme sa na niekoľko základných potravín, ktoré určite nechýbajú v mnohých slovenských domácnostiach.

Zemiaky

Správne uskladnené, teda v tme a suchu vydržia aj niekoľko týždňov. Že ich neradno jesť signalizujú mäkké zelenohnedé škvrnky.

Chlieb

Balený vydrží o pár dní dlhšie. Keď ho otvoríte je použiteľný takmer presne do vyznačeného dátumu. Ak mu chcete životnosť predĺžiť, môžete si ho zamraziť.

Vajíčka

Mali by byť jedlé dlhšie. Zistíte to jednoduchým testom – ponorte ich do vody a keď vyplávajú na hladinu, sú zrelé do koša. Ak nie, môžete sa s chuťou pustiť do ich prípravy.

Ryba

Je jedna z mála potravín, ktorá naozaj dlhšie nevydrží a vám sa neoplatí to pokúšať. Zjesť pokazenú rybu je ako dobrovoľne chytiť črevnú virózu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tajomstvo olivového oleja: Prospieva telu zvnútra aj zvonku


Mlieko

Otvorené by malo vydržať skoro aj týždeň. Pokojne ho môžete piť aj dlhšie, že nie je v poriadku prezradí aj samé, keď zmení konzistenciu. Neotvorené vydrží aj roky.

Syr

Neotvorený vydrží v chladničke pokojne aj o celé mesice dlhšie. Otvorený je jedlý o pár dní dlhšie ako uvádzajú. Že už nie je dobrý, zistíte zmenou jeho farby a chuti.

Jogurt

Neotvorený bude rovnako chutný aj po 2 mesiacoch ako v stanovenej lehote. Ak kupujete veľké balenia, pokojne môžete načatý jogurt dojesť aj po týždni.

Klobásky

Dva až tri dni po dátume spotreby im určite nič nebude. Ak idete ich chuť pokúšať neskôr, najprv ich skontrolujte, či nemajú zelené škvrny.


Tiež by vás mohlo zaujať: Milujete slaninu a klobásy? Pozor, údajne spôsobujú rakovinu!


Marmeláda

Neotvorená bude chutiť dobre aj rok – dva po záruke. Keď ju dávate do chladničky už otvorenú, môžete jej životnosť predĺžiť na niekoľko mesiacov tým, že si z nej zakaždým naberiete čistou a suchou lyžičkou.

Zavárané uhorky

Neotvorené sú takmer večné. Otvorené vydržia tak dva týždne. Jesť ich však môžete aj potom, pokiaľ budú mať stále dobrú chuť.

Múka

Pokiaľ ju necháte v suchu a tme a dobre uzavretú, vydrží rok. Najlepšie je držať ju v sklenenej alebo plastovej uzatváracej nádobe. Inak uskladnená vydrží tiež, ale môžu sa vám do nej nasťahovať mušky, čo vás zabráni si na nej pochutnať.

Oriešky

Tie vyšúpané je dobré uložiť do sklenej uzatváracej nádoby a do chladničky, tak ich môžete jesť aj roky po ich trvanlivosti.


Tiež by vás mohlo zaujať: Sladký všeliek: Med proti nespavosti či namiesto antibiotík!


Cestoviny

Neuvarené môžete nechať aj v uzavretom vrecku a rok z nich môžete odsýpať. Uvarené v chladničke vydržia 3 dni, no nesmiete zabudnúť, že by mali byť v zatvorenej nádobe.

Ryža

Rovnako ako cestoviny uvarená v chladničke bude chutiť ako čerstvá maximálne do 3 dní. Neotvorená je použiteľná aj 2-3 roky po jej trvanlivosti.

Čokoláda

Nemusíte ju zjesť naraz, v chladničke vydrží vyše roka. Obávať sa netreba ani bledších škvrniek – sú z teplotných rozdielov, ktoré si čokoláda pamätá, ale nesignalizujú, že by bola zdraviu škodlivá.

Koreniny

Ak ich máte v suchu a zatvorené, tak do roka by nemal byť problém.

Med

Je prakticky nepokaziteľný – stačí iba ak ho budete tak ako marmeládu držať v tme a vždy z neho naberať s čistou a suchou lyžičkou.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Pippa
 • Foto: photl.com

Diskusia (14)

 • vlado 14.04.2016, 16:34

  A chcem sa opýtať na sáčkové polievky pol roka po záruke.....čo sa tam môže pokaziť?

 • stevo 02.12.2014, 14:12

  ale niekedy kupite yogurt alebo ako som kupil ja acidko bolo napisane ze este ma niekolko dni zaruku a bolo skazene a celi cas bolo v chladnicke

 • Dodge 25.04.2014, 11:51

  Jogurty a syry par dní po záruke? Pokial sú v chladničke, tak úplna pohoda, nič sa im nestane. Aj týždeň-dva sú v poriadku. Nehovorím, že dva mesiace. Neotvorený syr vydrží aj tolko. Nikto nikomu nekáže kupovať potraviny po záruke ale dátum spotreby je len doporučený a z rezervou. Ked najdem niekde v chladničke stratený jogurt pár dní po záruke, ani to neriešim. U rýb je to asi najdôležitejšie. Ale to človek uvidí a aj ucíti na chuti alebo voni či je to pokazené. Samozrejme netreba to prehaňať a radšej sa snažiť si dátum odsledovať.Určite by si človek mal dať väčší pozor na kopu tých éčok a iných "nevyhnutných" prísad v potravinách a dať si aspoň trochu námahy a prečítať si odkial je to dovezené a akú reputáciu maju výrobky z danej krajiny. Vajcia, mäso, maslo, sardinky a ine konzervovane ryby , kurence atď. :D

 • Nela 09.02.2012, 09:56

  No toto je neskutocne sprosty clanok. Nabada Slovakov k akceptacii este horsej kvality ako jeme doteraz. Sme znami tym, ze na kvalie si nepotrpime, hladame hlavne nizke ceny, ale aby nas niekto "učil" jesť odpad a krmivo pre ošípané? Ja si važim aj seba aj svoju rodinu a nebudem jest potraviny po zaruke.

 • ado 09.02.2012, 09:06

  tak som prave nasiel jogurt v chladnicke, milblu z kauflandu 0,1 % biely bez konzervantov a bez cukru, spotrebujte do 11,11,11 dnes je 9,2,12 otvoril som ho a ani naznak nafuknutosti, zelenosti ci smradu, prave naopak laaaka :)

 • ivo 07.02.2012, 07:39

  prosim vas, nebudte naivni, kolkokrat kupite pochybne oskrabane maso uz v obchode a ani o tom neviete. o syroch plati to iste. moj znamy robil pred par rokmi v jednom velkom retazci a co mi hovoril no grc. a jogurty a balene veci to iste - pozrite sa kolko to ma ecok vsetko v sebe, to prezije aj nuklearny utok

 • dona111 05.02.2012, 21:16

  my doma jeme maso az pokial nevidime cervy,nevadi ze trochu smrdi my to mame radi

 • sidi 05.02.2012, 19:20

  Vyrábajte si jogurt doma sami a nebudete mať žiadny problém so zárukou. Je to veľmi jednoduché

 • mata 05.02.2012, 15:49

  bezne kupujem potraviny ktore koncia zaruku,pretoze je to cenovo vyhodnejsie. ak ma nieco zaruku pol roka, tak 1-2 tyzdne niesu vobec rozhodne.no jogurt 2 mesiace po zaruke by som sa zjest asi neovazila

 • bubak 04.02.2012, 15:30

  ja jem potraviny po zaruke a zatial žijem... aj jogurty su po zaruke len tie naj,naj,naj...ved potom je z nich len kysla smotana a urobim si studenu tortu.to neviete?

1 2 >

Pridať komentár