Opuchy, tŕpnutie nôh či popraskané žilky: Ťažkosti so žilami liečte čo najskôr

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Problémy so žilami dnes nie sú ničím neobvyklým

Problémy so žilami dnes nie sú ničím neobvyklým. Napriek tomu, že v prvotných štádiách sú tieto ťažkosti dobre liečiteľné, mnoho ľudí návštevu lekára odkladá a radšej skúša rôzne neoverené recepty. Ochorenie sa tak zhoršuje a je čím ďalej tým horšie liečiteľné.


Radšej hamovať ako banovať

Viacerí ľudia podľa skúseností lekárov riešia problémy so žilami vlastnými silami. ,,Mnohí sa snažia liečiť svojpomocne, od rôznych babských receptov cez rôzne gély, ktoré si kúpia na internete, či im poradia v lekárni. Keby sa skrátila doba od zistenia prvotných príznakov, ktoré si neuvedomujú ako vážny zdravotný problém, po návštevu lekára, bolo by to určite v prospech pacientov," hovorí všeobecná lekárka Diana Ganajová s tým, že by sa znížil počet komplikácií chronických žilových ochorení.

Babské recepty na žily zväčša nepomôžu

Namiesto vyhľadania lekára ľudia skúšajú recepty ako jablčný ocot, pohánka, zelené paradajky, cesnakový extrakt, kapustné listy, detské mydlo s ovčím mliekom, bravčovú masť aj údenú slaninu. Odďaľovanie návštevy lekára však znamená zachytenie ochorenia až v ťažšie liečiteľných štádiách. Už pri počiatočných ťažkostiach preto treba navštíviť všeobecného lekára pre dospelých alebo angiológa. Záujemcovia si teraz tiež môžu nechať nohy vyšetriť v mobilnej ambulancii s logom Hnutie za zdravé nohy, ktorá v nadchádzajúcich týždňoch navštívi 46 miest a obcí.


Mohlo by vás zaujať: Zdravé žily až do konca života: Stavte na prevenciu a tieto jednoduché cviky!


Nie všetko je, ako sa zdá

,,Mnohí pacienti si myslia, že keď nemajú viditeľné kŕčové žily, tak nemajú chronické žilové ochorenie," skonštatovala Ganajová s tým, že to nemusí byť pravda. Prvé štádium môže byť aj bez vonkajších príznakov, upozornila. Pacienti však môžu mať subjektívne - napríklad kŕče. Prípadne sa na nohách môžu objaviť fialovomodré drobné žilky, či pavučinovité výraznejšie podkožné žilky. Sú pacienti, ktorí majú len mierne symptómy v podobe opuchov nôh či bolestí, ale majú už vážne postihnutý žilový systém. Naopak, pacienti s viditeľnými veľkými varixami nemusia mať žiadne ťažkosti.

Spoznajte príznaky

Chronickým žilovým ochorením sa označujú rôznorodé chorobné stavy žilového systému dolných končatín s chronickým priebehom, ktorých pôvodnou príčinou je poškodenie žilovej steny. Spočiatku môže človek pociťovať len „ťažké nohy“, tlak v nohách, svrbenie, pálenie, nutnosť vykladať si nohy na stôl, príznaky sa zhoršujú v priebehu dňa, v letných mesiacoch, pri dlhom státí či cestovaní. Neskôr sa pridružuje opuch, ukážu sa kŕčové žily – varixy. Ide o ochorenie, ktoré sa postupne rozvíja a neliečené môže skončiť aj otvoreným vredom predkolenia.


Mohlo by vás zaujať: Na následky zápalu žíl zomierajú každý rok tisícky Slovákov: Hrozí aj vám?


Liečba je komplexná

Liečba býva komplexná a celoživotná. Okrem správnej životosprávy a fyzikálnej liečby sa používa kompresívna terapia, medikamentózna terapia – liečba venofarmakom, sklerotizačná a chirurgická terapia. Ak sú prítomné kŕčové žily, ošetrujú sa chirurgicky, aby sa ochorenie neskomplikovalo.


Čo pri opuchoch a kŕčových žilách najlepšie pomohlo vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Zora, TASR
 • Foto: thinkstockphotos.com

Diskusia (4)

 • Janka 13.05.2019, 15:08

  Ak vas neustale trapia krcove zily alebo metlicky navstivte specializovanu kliniku Blumental Clinic, jednoznacne odporucam

 • paťa 31.07.2017, 22:36

  od zaciatku ako mi zacali nohy opuchat a videla som vyraznejsie jemne zilky som zacala pouzivat priessnitz gel na zily a cievy, natieram dvakrat denne, pomohlo to

 • Klaudia 29.06.2016, 22:54

  súhlasím s tým priessnitzom, používam ho druhý mesiac a strašne mi pomáha

 • Renáta 05.06.2016, 14:50

  na problémy so žilami a s nohami je dobrý gél priessnitz na žily a cievy, používam ho už mesiace

1

Pridať komentár