Máte problémy so spánkom? Tieto triky vám pomôžu zaspať rýchlejšie

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte problémy so spánkom?

Každý z nás má z času na čas problémy so spánkom, špeciálne so zaspávaním

Každý z nás má z času na čas problémy so spánkom, špeciálne so zaspávaním. U niektorých ľudí je to chronické, u iných sa to objavuje len z času na čas, napríklad pod vplyvom stresu. Podľa údajov britskej Herfordshireskej univerzity má až 6 z 10 ľudí problém so zaspávaním.


V tomto roku zistila štúdia Glasgowskej univerzity, že narušené spánkové vzorce môžu viesť k zvýšenej možnosti rozvoja porúch nálady a depresií. Spánková deprivácia tiež môže podporiť priberanie na váhe kvôli zmenám hormónov, ktoré regulujú hlad a chuť k jedlu.

1. Dýchajte zhlboka

Veľmi jednoduchým trikom, ako sa upokojiť a pripraviť na spánok, je podľa "spánkovej guru" žijúcej v Taliansku Alison Francisovej dýchanie. "Nemôžeme kontrolovať svoje srdce, hormóny či mozog, ale keď zmeníme vzorec dýchania, zmeníme srdcový tep a upokojíme myseľ," povedala. "Vystresovaný nespavec dýcha plytko a krátko, čo v organizme vyvoláva reakciu 'bojuj, alebo uteč'. Ak prehĺbite dýchanie, ako keď organizmus odpočíva, idete do postele pokojní a dokážete zaspať. "


Mohlo by vás zaujímať: Trvá vám zaspávanie pridlho? Skúste naše tipy a ponorte sa do ríše snov


2. Bzučte ako včela

Ďalším trikom, ako sa pred spaním upokojiť, je bzučať ako včela. Bzučanie - v jóge známe ako brahmarí pránájáma - podľa Francisovej vytvára "hlboké, liečivé vibrácie", ktoré uvoľňujú myseľ a nervový systém. Môže tiež telu pomôcť vyprodukovať viac melatonínu a zbaviť sa negatívnych emócií. Jediné, čo musíte urobiť, je zavrieť oči, nadýchnuť sa nosom a bzučivo vydychovať.

3. Zbavte sa modrého svetla

Váš telefón, iPad, laptop - všetky žiaria modrým svetlom, ktoré telu bráni produkovať melatonín, pretože si začne myslieť, že je vlastne deň. Modrá je energetická farba - nebo je modré. Počas dňa ju potrebujete, aby ste sa udržali v chode, ale ak sa vystavíte modrému svetlu večer, telo nedokáže vypnúť.

Aby ste proti tomu bojovali, mali by ste sa obklopiť červeným, žltým a oranžovým svetlom. Pokúste sa zo spálne vykázať všetku techniku a doprajte si pred spaním "technologickú očistu" v podobe časového úseku, kedy sa nepozeráte do žiadneho modrého svetla.


Mohlo by vás zaujímať: Túžite sa dobre vyspať? Pre kvalitný spánok je vraj rozhodujúca táto farba steny


4. Píšte si denník

Úzkosť sa pre mnohých z nás stáva čím ďalej tým pálčivejším problémom. A pokým neodídete zo zamestnania a nezačnete ignorovať vlastnú rodinu, nie je pravdepodobné, že každodenné stresy len tak zmiznú. Viesť si denník, do ktorého na konci dňa z mysle prenesiete všetky svoje myšlienky, môže byť očistné a zároveň spôsobom, ako uvoľniť napätie.

5. Vyrozprávajte sa

Počas dňa zvyčajne nemáme veľa času spracovať všetko, čo sa stalo. Doplnkom alebo alternatívou k vedeniu denníka je porozprávať sa s partnerom či partnerkou, spolubývajúcimi alebo príbuznými. Tým získate príležitosť zveriť sa a užiť si chvíľu zdieľanú s ľuďmi, ktorým na vás záleží.

6. Choďte sa prejsť

ste niekedy strávili večer prechádzkou vonku a začali zívať? O to sa postaral všetok ten kyslík, ktorý vám prúdi do organizmu. A tiež vystavenie prirodzenému svetlu podporuje produkciu serotonínu a melatonínu. Takže prechádzka po večeri vám nielen pomôže s trávením, ale tiež vás pripraví na spánok.


Čo najlepšie k rýchlejšiemu zaspávaniu dopomáha vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku
  • Autor: Milan, ČTK, The Sun
  • Foto: gettyimages

Diskusia (1)

  • test 30.11.2018, 15:13

    alebo dve - tri deci vínka a spíš jak bambíno :)

1

Pridať komentár