Ako sa zbaviť otravných plesní v kúpeľni: Pomôžu aj prípravky zo špajze

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte skúsenosti s plesňami v kúpeľni?

Pleseň obľubuje teplé a vlhké miesta a práve preto sa jej najviac darí v kúpeľni

Pleseň obľubuje teplé a vlhké miesta. Práve preto sa jej najviac darí v kúpeľni. Objaví sa rýchlo, najmä pri nedostatočnom vetraní. Všimnúť si ju môžeme v škárach medzi kachličkami, za umývadlom, alebo za práčkou. Ako sa jej raz a navždy zbaviť?


Je samozrejmé, že pleseň je nielen nepekná na pohľad, no ohrozuje aj naše zdravie. Vdychovanie spórov plesní môže spôsobiť napríklad ťažkosti s dýchaním.

Znamená to, že čistá kúpeľňa bez plesní je základom zdravého bývania. Tmavé fľaky na stenách či podlahe, či oranžovú pleseň v sprchovom kúte by sme preto nemali ignorovať.


Mohlo by vás zaujímať: Zabojujte proti plesniam na stene: Obmedzte vlhkosť na minimum!


Pomôže peroxid aj ocot

Pravidelné drhnutie povrchov v kúpeľni niekedy skrátka nestačí. Na pomoc preto prichádzajú prípravky, vďaka ktorým s plesňou zatočíte okamžite. Väčšinu z nich už pravdepodobne máte vo svojej domácnosti.

Peroxid vodíka: Túto tekutinu môžete využiť nielen na zosvetlenie vlasov, ale aj na odstraňovanie plesní. Trojpercentný roztok peroxidu nalejte do nádoby s rozprašovačom a aplikujte na miesta postihnuté plesňou. Nechajte pôsobiť 15 minút a očistite vodou. Vďaka peroxidu odstránite aj tie najmenšie čiastočky plesne a zároveň predídete jej návratu.

Alkohol: Na boj s plesňou môžete využiť čistý lieh, alebo svetlý alkohol, akým je napríklad vodka. Alkohol v pomere 2:1 s vodou nalejte do fľašky s rozprašovačom a nastriekajte na pleseň. Nechajte pôsobiť 15 minút až polhodinu a zošúchajte špongiou alebo škrabkou. Pomôcky, ktorými pleseň odstraňujete, nepoužívajte na čistenie iných povrchov v domácnosti.

Bielidlo: Klasické bielidlo na textílie, alebo špeciálne bielidlo na čistenie plesní môžete zakúpiť v každej drogérii. Po jeho použití bude špárovacia hmota medzi kachličkami ako nová. Rovnako dobre funguje aj pri čistení okien alebo odtokov. Pri čistení bielidlom dbajte na dostatočné vetranie.

Sóda bikarbóna: Môžete ju použiť na odstraňovanie plesní z plastových alebo keramických povrchov. Skombinujte jednu polievkovú lyžicu sódy s vodou alebo citrónovou šťavou, aby ste vytvorili bielu pastu. Tú môžete naniesť na hrubú špongiu a vyčistiť postihnuté miesta.

Ocot: Funguje ako skvelá prevencia po prvotnom očistení plesne. Nanášajte ho raz týždenne na kachličky, podlahu alebo do špár, kde sa v minulosti objavila pleseň. Pozor na vápennú omietku – tu stráca svoju účinnosť. Prvotného zápachu sa ľahko zbavíte vyvetraním kúpeľne.


Ako sa podarilo zbaviť plesní v príbytku vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (5)

 • Juro 28.07.2019, 00:02

  Problém moderných stavieb je práve to moderno... Nedýcha to, ľudia si ponatierajú penetračným náterom všeličo - a ten práve zabraňuje "dýchaniu" stien. Klasické chlórové SAVO je veľmi účinné. Peroxid neviem či je ešte aspoň 10% zohnateľný v drogériách. Lieh na plesne moc nie je a je drahý a toxický. Treba vzdušné steny, do maľovky pridajte modrej skalice, alebo prípravky s obsahom striebra. Do rohov nepchajte nepriedušné veci. Bežné sanitárne tmely v kúpeľniach zožerie pleseň behom 3-4 rokov. Stará poctivá guma nebývala tak napádaná plesňami. Plastové okná nejak tiež zabudli na mikroklímu. Nedýchajúce obkladačky, plávajúce podlahy, minimálne vetranie, tak čo sa kto čuduje. A ešte keď sa niekto hodinu sprchuje vo vrelej vode... A ozaj vápenná omietka predsa neutralizuje ocot. A ešte niečo, používajte ultrafialové svetlo, alebo rovno ozón.

 • fero 07.04.2019, 19:16

  vetrať,vetrať,vetrať,vetrať,vetrať,.........a to ci furt tak

 • evelina 07.04.2019, 15:23

  Čistá kúpeľňa je bez plesní, preto pravidelne čistím obklad kúpeľne aj sprchového kúta a špáry postriekam pomocou rozprašovača SAVOm ... a nemá probléma. Pri rekonštrukcii kúpeľne nechal muž urobiť v stene pri strope malý otvor, vďaka čomu je odvetraná cez kuchyňu a má aj denné svetlo....úžasný a jednoduchý nápad :)

 • cecek 07.04.2019, 13:59

  ako no jednoducho treba vetrat plesen v prievane pokape. a ak mate kupelku bez okna a kondenzuje to tam tak staci len ohriat vzduch a nebude kondenzovat. a samozrejme nebyt humusak a dezinfikovat pravidelne vsetko. a ak ste humusak tak vam treba a plesen vas pozere zaziva a to bude len ferove.

 • ľuboš 07.04.2019, 10:58

  Tak hádam nevyhodime manželky z kúpeľne.... :(

1

Pridať komentár