Pravdivý príbeh: Vyhodili ma z práce, dcéra sa za mňa hanbila - všetko kvôli jednej veci

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

Alkoholizmus sa v našej spoločnosti spája skôr s mužmi než so ženami. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že medzi ľuďmi závislými na alkohole je skutočne oveľa viac príslušníkov mužského pohlavia.


Aj môj muž si hocikedy skočil po práci na jedno chladené. Väčšinu to ostalo len pri ňom. Vlastne som ho nikdy nevidela opitého. To sa však o mne povedať nedá. Teraz mám konečne odvahu priznať, že sa volám Mira, mám 48 rokov a som abstinujúcou alkoholičkou. Nepijem už 5 rokov, 3 mesiace a 2 dni. Napriek tomu, že abstinujem už niekoľko rokov viem, že aj kvapka alkoholu ma môže opäť vrátiť do kolotoča opitosti a do čias, kedy sa deti hanbili za svoju mamu.

Ale pekne poporiadku. Vydávala som sa už ako 17-ročná, pretože som musela. Čakala som dieťa s mužom, teda skôr chlapcom, ktorý bol odo mňa starší len o pár mesiacov. Deti mali vychovávať deti. Na prekvapenie okolia sa nám to celkom darilo. Postupne sa nám narodil ďalší syn a jedna dcérka. Žili sme si dobre a spolu so širokou rodinou sme pravidelne zapíjali každé meniny a narodeniny. Vždy som bola spoločenský typ a v občasnom pití som nevidela žiadne zlo. Milovala som predovšetkým červené víno. Preto sme si ho s manželom radi kupovali a neraz sme si naliali pohárik po náročnom dni. Postupne som si začala nalievať aj sama. Pár dúškov alkoholu mi pomohlo zaháňať hlad a tak som si stále udržiavala dokonalú postavu.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Alkohol zničil život mne aj mojim deťom


Pomaly, postupom času, som si začala nalievať čoraz viac. Samozrejme, vedela som si to pred sebou zdôvodniť. Raz to bol drobný konflikt s manželom, nevrlá kolegyňa v práci či zlá známka detí. Nechcela som, aby sa rodina dozvedela o mojom malom tajomstve, ako som nazývala svoje nadmerné pitie. Prázdne fľašky som schovávala kde sa dalo, snažila som sa alkohol kupovať v rôznych obchodoch, len aby som nevzbudzovala dojem alkoholika. Vtedy mi ešte stále nebolo jedno, čo si o mne pomyslia ľudia, no aj to sa časom zmenilo...

Prvý zlom nastal, keď ma vyhodili z práce. Náhodná dychová skúška ukázala, že som pila a tak som dostala hodinovú výpoveď. Manžel mi dohováral, mama plakala, deti, ktoré práve končili strednú školu, ma zrazu nechceli objať. Vraj smrdím a mám sa konečne zobudiť. Hnevala som sa na celý svet. Za svoje problémy som vinila všetkých navôkol seba. Kvôli svojej závislosti som sa nevedela v žiadnej práci udržať dlhšie než dva mesiace a tak naša rodina začala mať finančné problémy. Muž sa snažil, ako vedel, no nedokázal utiahnuť bežné výdavky, náklady na vysokoškolské štúdium našich dvoch synov, aj moje výdavky na alkohol.

Manžel ma prehováral, aby som išla na protialkoholické liečenie. No ja som si nechcela pripustiť, že mám problém, triašky som pripisovala nedostatku magnézia, bolesti hlavy nízkemu tlaku... Na každý argument som mala trefnú odpoveď. Aspoň som si to myslela. Zrazu som sa dostala do štádia, že mi bolo všetko ukradnuté. Prestala som sa skrývať. O tom, že pijem „prvú ligu,“ vedela už celá dedina. Synovia ma neraz dotiahli domov z krčmy v bezvedomí.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Zachránila ma až naša Katka, najmladšia z detí. Povedala mi, že sa za mňa hanbí ako pes. To by mi až tak nevadilo, no keď mi oznámila, že ide bývať ku babke, niečo sa vo mne zmenilo. O všetko som mohla prísť: prácu, úctu manžela, rešpekt ostatných, financie... No nechcela som prísť aj o svoje milované dieťa. Hneď na druhý deň som sama išla za doktorom a vybavila si papiere potrebné na pobyt v liečebni.

Bol to boj. Náročný a ťažký. Neraz som to chcela vzdať. Do liečebne som si so sebou zobrala Katkinu fotografiu, práve ona mi pomohla vydržať. Dnes sa už dokážem tešiť z drobností, no vždy, keď vidím niekoho s fľaškou v ruke, prebehne mi po chrbte mráz. Pretože viem, že alkohol môže spraviť z človeka totálneho otroka. A spod jeho nadvlády sa uteká len veľmi ťažko.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (12)

 • Laci 12.08.2019, 22:43

  Sex je pre chudobných. Bohatí pijú... Alkohol je u nás legálny a dovolený. Tak čo riešite? Keď neriešite svoje aj násťročné detičky ako fajčia, chlastajú a čo robia v školách a školských internátoch a mimo nich, toto sú len také taľafatky...

 • dada 04.07.2019, 19:02

  umelý a falošný "príbeh". život napíše dosť skutočných a tragických, netreba si vymýšľať. keby to bolo robené ako kedysi /tuším vo Svete socializmu - tak sa volal časopis :)))/, že v poradni reagovali anonymne odborníci v Listárni na skutočné problémy skutočných čitateľov, bolo by to iste zaujímavejšie...a v niektorých bola aj "návšteva po roku", ako si čitateľ vzal radu k srdcu a ako to dopadlo.

 • Oľga 04.07.2019, 15:05

  Nemyslím si, že dôvodom pitia pisateľky bola iba túžba po štíhlosti. Skôr to bol dostatok príležitostí a tolerancia pitia v rodine (časté oslavy, s manželom si pravidelne kupovali víno). Žena sa rýchlejšie prepadne do alkoholizmu ako muž. Skrátka, prešvihla to. Našťastie dnes býva liečba alkoholizmu pomerne úspešná a pojem ako Predná Hora vo mne vzbudzuje skôr rešpekt a úctu, než hanbu. Za liečenie sa netreba hanbiť, ale ani sa zbytočne preceňovať, že "ja som to dokázal, obdivujte ma!" Treba žiť svoj život hlavne pre tých druhých, pre svojich blízkych. Aj za cenu, že alkohol bude pre abstinujúceho alkoholika doživotné tabu.

 • Staropanic 04.07.2019, 14:13

  Ja som nepil 40 rokov a aj na oslavách mama vždy hovorila, že Jojo nepije, tak potom nenaliali ... ani kávu, ani špiritus. Niekto pije a súloží aj za mňa. A potom ešte robí zo seba svätého, jak táto pani Mira. Život nie je fér.

 • ja 04.07.2019, 14:02

  Veľmi Vám držím palce aby ste už vydržala nepiť. Ja nepijem vôbec nie pre alkoholizmus,videla som v detstve veľa zlého čo ľudia dokážu urobiť v opilosti, tak som si sama povedala že svojmu dieťaťu toto nikdy neurobím. V tejto zlej dobe je skôr vzácne nájsť človeka čo nepije. Ale verím že ste sa už poučila dosť. Prajem len všetko dobré,....

 • Hanba 04.07.2019, 13:59

  Myslím si, že som prišiel na jej spúšťač alhoholizmu. Manželstvo vzniklo zo smrteľného hriechu - bol predmanželský SEX! Pozvali si tým do vzťahu Zlého a ten sa ich potom držal. Mali iba 3 deti, to znamená, že v manželstve mali sex iba pre potešenie, to sa rovná veľmi ťažké hriechy. Opakujem, opakovane a dobrovoľne ťažko hrešili. Z toho vznikli všetky jej problémy. Pani Mira sexom pre potešenie narobila veľa, veľa zlého, do konca života by mala chodiť v čiernych šatách, piť čistú vodu, jesť suchý chleba a chodiť kolenačky!

 • Stano 04.07.2019, 13:07

  evita....veril..a je to chvályhodné že sa chce žena páčiť a nepoznám nikoho kto by nechcel mať dokonalú postavu, ale nemalo by sa to robiť na úkor zdravia, Nám mužom sa aj tak páči prirodzená krása a nie dokonalosť. Tú skôr hľadáme na jednu noc. A keby všetky ženy mali to takto riešiť tak by sa nám tu váľali po zemi samí alkáči. Potláčať hlad pitím. Telo potrebuje aj stravu a nie len tekutiny a je toľko variant jedál, z ktorých sa nepriberá. Lenže niektoré ženy majú v hlave prievan a pre krásu sú ochotné sa zhumplovať. Viď závisláčky na plastikách, samá lochneska.

 • evita 04.07.2019, 12:43

  no stanko....neveril by si čo dokáže so ženou urobiť túžba po peknej postave....no vieš, chceme sa páčiť hlavne mužom....ale skončiť ako táto pani by som nechcela....pretože toto už je do smrti...kedykoľvek môže zase spadnúť....

 • Eva 04.07.2019, 11:10

  Nie je ťažké padnúť na dno, sú ľudia ktorí sú slabší a pre nich je to hneď, ťažké je postaviť sa tomu a priznať si to, dostať sa odtiaľ...čitateľke prajem nech si užíva nový život a nech má stále tvár svojej dcéry pred očami

 • Na zdravie 04.07.2019, 10:55

  Najradšej mám takýchto. Najprv dlho, predlho mr*ajú, slopú, fajčia skrátka užívajú si život naplno a potom príde zvrat a naraz sa pretransformujú na tzv. nepoškvrnené počatie. Všade vidia hriech, moralizujú a nedoprajú druhému. Z extrému do extrému.

1 2 >

Pridať komentár