Máte v záhrade krtka? Tu je deväť tipov, ako sa ho účinne zbaviť!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Vyskúšajte naše tipy a úspešne sa zbavte krtka z vašej záhrady

Objavil sa vám v záhrade krtko a vaše krásne hriadky s vychádzajúcou zeleninou, či pestovaný trávnik sú samý kopček? Aj taký malý tvor ako krtko dokáže narobiť poriadnu neplechu. Vychádzajúca zelenina po prerytí častokrát uhynie a krtko nám tak zničí očakávanú úrodu. Hrbolce v trávniku tiež nevyzerajú veľmi vkusne. Ako sa ho teda nadobro zbaviť? Zozbierali sme pre vás deväť najúčinnejších tipov, ktoré na krtka určite zaberú.


1. Sieťka

Treba však na ňu myslieť už pri zakladaní trávnika, alebo zeleninovej záhradky. Je potrebné ju uložiť pod zem tak, aby v prípade hriadok, mali rastlinky dostatok priestoru na rast. Tento spôsob je však jednoznačne najúčinnejší a zabráni krtkovi prehrabať sa na povrch. Váš trávnik a záhradka tak budú v bezpečí.

2. Zvukové odpudzovače

Krtkovia  sú citliví na hluk. Skúste ich preto vyplašiť napríklad pravidelným kosením trávy kosačkou, použitím petárd, ktoré hodíte do čerstvej diery a rýchlo ju zakopete, alebo aspoň malých veterných vrtuliek, ktoré sa krútia vo vetre a zvukové vibrácie vysielajú do zeme. Možno to naruší pohodlie krtkovej rodiny a presťahuje sa k susedom. Existujú aj elektronické a solárne odpudzovače, ktoré sú však dosť drahé a vraj až tak nepomáhajú.

3. Chemické prípravky

Krtkovia majú okrem sluchu aj veľmi citlivý čuch. Niekedy preto postačí, keď do krtkovej chodbičky nalejete smradľavú tekutinu, ktorú si môžete v obchode kúpiť ako špeciálne určenú na tento účel. Vyrábajú sa bez toho, aby obsahovali chemikálie a poškodili vašu zeleninu, alebo trávnik.


Mohlo by vás zaujímať: Na dokonalý trávnik treba poriadnu kosačku: Vyberte si tú správnu!


4. Krtkovia neznášajú zápach

Alternatívnou možnosťou, ako sa pomocou zápachu rozlúčiť raz a navždy s krtincami je naliať do nich napríklad citrónovú šťavu, ocot, alebo odvar z cibule. Aj tieto tekutiny sú pre krtka dostatočne zapáchajúce na to, aby pred nimi ušiel.

5. Korenie alebo pomarančová kôra

Ďalšou možnosťou je nasypať do diery čierne korenie, alebo postrúhanú pomarančovú kôru, ktoré krtkom taktiež veľmi zapáchajú. Posypať nimi môžete všetky chodbičky a krtince, ktoré na záhrade nájdete, aby ste si boli istí, že krtko ich zápach zacíti a na vašom území rezignuje.

6. Vytopenie vodou

Jedným z možných spôsobov je aj vytopenie krtka vodou. Je to celkom jednoduché. Stačí vopchať do chodbičky hadicu s tečúcou vodou a čakať, kým krtko vylezie. Potom ho môžete rýchlo chytiť a skúsiť ho odniesť preč.

7. Mechanické pasce, alebo ručný odchyt

Pri troche trpezlivosti si na krtka môžete aj počkať. Stačí ak vystriehnete intervaly jeho vychádzania na svetlo s rýľom v ruke a keď uvidíte vytvárajúci sa kopček, môžete ho podryť a vykopať zo zeme.


Mohlo by vás zaujímať: Záhradkárčenie dnešných dní: Ide o radosť, nie o peniaze


8. Domáce zvieratko to spraví za vás

Nie každý má v dnešnej dobe čas striehnuť na krtka. Ak máte mačku alebo psa a patrí medzi tie aktívnejšie jedince, možno vám s krtkom pomôže práve ono a vy sa už nebudete musieť nijako namáhať.

9. Tabletky do WC

Podľa niektorých jeden z najúčinnejších spôsobov ako sa krtka zbaviť. Ich zápach je totiž dostatočne silný na to, aby ho krtko zacítil. Otázkou však zostáva, či nám chemické zloženie tabletky do wc nemôže poškodiť zeleninové plody rastúce pod zemou.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (13)

 • Jan 20.05.2018, 21:47

  5 kg danubitu by malo stacit.

 • palito 11.03.2015, 18:35

  Mino 11 - ak ťa môžem poprosiť podeľ sa s tvojím vylepšeným nápadom proti krtkom ďakujem

 • strelec 15.02.2015, 18:31

  Zabudol som ešte dodať,že to máte úplne zadarmo,bez zbytočných výdajov a je to naviac neškodný spôsob pre životné prostredie a vašu záhradu! Majte sa pekne.

 • strelec 15.02.2015, 18:23

  Su rôzne spôsoby na odpudenie krtkov,ale aj iných nevitaných hosťov na zahrade a pozemku,napr. mačiek,ktorých výkaly hrozne páchnu a aj ničia trávnik!Mne osobne sa osvedčíl ľudský moč,ten nalejte do dier krtkom a mačky odpudí,keď ním polejete hranicu pozemku,alebo miesta,kde mačky nechcete mať.Je to lepšie,ako po nich strielať,alebo ich otráviť,ako to niekto necitlivo robí! Mačky sa dajú odpudiť aj hnojovkou,ktora naviac pohnojí záhradu.Tieto zalievky treba po určitom čase zopakovať,lebo pach moču a hnojovice po učitom čase úplne zmizne,tak preto!

 • Karči 15.02.2015, 17:15

  Chcel by som mať život krtka. Vo dne spí a v noci trtká.

 • Ernest 15.02.2015, 07:58

  Pred jarnou rozrábkou záhrady som jednu časť ´posypal vlasmi, ktoré som si u holiča vypýtal - bol to len kúsok, na celú záhradu som nemal. A krt sa tam nevyskytol. Vlasy mu vraj smrdia.

 • Mino11 11.08.2014, 18:09

  Keď náš prácne udržiavaný trávnik vyzeral po nájazde asi rozvetvenej rodiny krtkov ako Afganistan po kobercovom nálete, vyskúšal som všetky dostupné a voľnopredajné prípravky, zariadenia a rady. Absolútne nič nepomohlo, len som bol ľahší o pekných pár desiatok éčok /náš krtko/krtkovia boli zrejme hluchí a bez čuchu.../. Tento stav trval cca 4-5 týždňov. Vylepšil som však jednu radu o vlastný nápad a čuduj sa svete, po aplikácii nebol na druhý a ani na ďalší a ďalší deň v trávniku žiaden nový kopec. No za plotom na verejnom pozemku si urobili nový tábor, ktorý však po veľmi krátkej dobe boli zrejme nútení opustiť. Odvtedy máme pokoj viac ako mesiac a čaká nás regenerácia trávnika.

 • jozef 23.06.2014, 16:43

  Ja som bol uplne hotovy, na svojom, anglickom travniku som vyskusal som vsetky popisane moznosti, od plasicov, vody, roznych smradov, pasci "zarucene uspesnych". Az mi kamarat dal kontakt na jedneho chalana. Ten prisiel, zjavne sa v tom vyznal, nakoniec dal do viacerych dier nejaky pripravok, povedal ze to je jeho know-how do druheho dna ani jeden dalsi krtinec, ani za tyzden, ani za mesiac. Ked sa nahodou novy krt zasa objavil brnkol som tomu chalanovi prisiel na motorke a opat 100% ucinok. Z jedneho krtinca dokonca krtko vyliezol a na vrchu skapal. Jedna vec je super, ziadne, dalsie rozryvanie travnika. Chlapik naozaj vie co robi a moje totalne podryte kvetiny a rastliny, kriky zacali opat kvitnut.Za tie peniaze co som mu dal sa to urcite oplati. Ak chcete tu je jeho e-mail adresa: krtobijec@gmail.com

 • Lampa 29.08.2013, 12:06

  Ta ”najvyhodnejsia” solarna lampa za 20 € sa da kupit aj za 5 €.

 • Dávid 23.02.2013, 21:30

  No zle to zobrazilo, chcel som poslať stránku cez ktorú sme kupovali a je naozaj super www.najlacnejsiedreviny.sk

1 2 >

Pridať komentár