Čisté topánky sú alfou a omegou každého pekného outfitu. Najmä v zimnom období môže byť náročné udržať ich v čistote. Kým niektoré ľahko umývateľné materiály, ako napríklad koža, stačí zľahka utrieť handrou, pri niektorých to môže byť poriadna fuška. Týka sa to najmä semišu, ktorý je náchylný na zašpinenie. Vyčistiť ho býva náročné, no nie nemožné. Skúste to pomocou našich trikov s vecami, ktoré máte určite v domácnosti.
Náročný materiál
Semiš je háklivý hlavne na vlhkosť, preto je dobré, ak svoje topánky chránite pred zbytočným premáčaním. V daždivom počasí voľte skôr iný, nepremokavý materiál, ktorý je jednoduchší aj na údržbu.
Počasie je nevyspytateľné a ak sa vám náhodou stane, že predsa len semiš namočíte, buďte k semišu láskaví. Určite topánky neodkladajte do uzatvorenej skrinky, ale nechajte ich poriadne preschnúť a očistite ich od prípadných nečistôt. Sušenie sa nesnažte urýchľovať – fénom alebo radiátorom by ste mohli semiš znehodnotiť.
Základom je prevencia
Tak ako pri kožených topánkach, ani pri tých zo semišu nepodceňujte impregnovanie. Nanesenie vhodného prostriedku vám dokáže predĺžiť životnosť topánok, ale aj uľahčiť čistenie obuvi. Impregnovať váš prírastok zo zbierky odporúčame ihneď po zakúpení a následne po každom nosení.
Keď sa stane nehoda
Ak svoje topánky zašpiníte, je dôležité dbať pri čistení na opatrnosť. Príliš silné drhnutie by mohlo materiál poškodiť. Takú fatálnu chybu predsa nemôžete dopustiť…
S hlbšími škvrnami sa preto obráťte radšej na profesionálnu čistiareň, tie menšie zvládnete zvládnete aj doma. Pamätajte ale na to, aby boli topánky počas čistenia suché – pri mokrom materiály by ste nečistotu len „zadupali“ hlbšie.
Poraďte si so všetkým
- Mokré škvrny – pokiaľ sú vaše topánky mokré, snažte sa škvrnu jemne vysušiť prikladaním papierovej vreckovky. Následne topánky vypchajte novinami a nechajte ich voľne uschnúť. Vysušené topánky môžete prejsť špeciálnou kefkou, ktorá vám obnoví štruktúru semišu.
- Zatočte s blatom – blato určite neodstraňujte za mokra! Nechajte ho uschnúť a keď začne opadávať, jemne ho otraste a topánku dočistite.
- Agresívna soľ – šmykľavé chodníky bývajú posypané agresívnou soľou, ktorá na semiškách zanechá nepekné mapky. S tým si hravo poradíte krúživým pohybom s jemnými vlhčenými obrúskami alebo mierne navlhčenou handričkou. Na odolné škvrny pokojne použite biely ocot alebo lieh, ktorými opatrne prejdite po fľakoch.
- Mastné škvrny – na tie sa skvelo chodí sóda bicarbona, detský zásyp alebo hladká múka. Stačí jednoducho posypať a nechať pôsobiť niekoľko hodín, napríklad počas noci. Následne len prášok vykefujte mäkkou kefkou.
Zdieľať na