Dá sa nakupovať zdravo, kvalitne a pritom lacno? S našimi overenými tipmi to zvládnete

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Zdravie máme len jedno, preto by sme si ho mali čo najviac chrániť. Náš celkový stav však vo veľkej miere ovplyvňuje to, čo jeme. Ak sa chcete stravovať naozaj kvalitne, nemusíte v obchode so zdravou výživou nechať polovicu výplaty. Ide to aj lacnejšie. Dnes vám ukážeme niekoľko tipov, ako na to.

Rozmyslite si, čo budete variť

Ak poznáte odpoveď na túto háklivú otázku, môžete sa pohnúť z miesta. Pripravte si týždenný rozpis jedál, ktoré budete pripravovať. A do obchodu sa vyberte len so zoznamom surovín, ktoré využijete na varenie. Smelo kombinujte potraviny. Čerstvý špenát, ktorý ste mali ako prílohu, môžete na druhý deň použiť do zapekaných cestovín.

Cereálie si pripravte doma

Máte radi müsli, no odrádza vás ich cena? Nielen tá by vás mala odradiť, ale aj ich zloženie. Pri troche námahy si ich môžete pripraviť sami z ovsených vločiek, kvalitnej horkej čokolády, medu a sušeného ovocia. Keď si to spočítate, takéto müsli vás vyjdú omnoho menej, ako tie hotové, ktoré kupujete v obchode. Podobne si môžete pripraviť aj ovsené kaše či iné dobroty. Ich výhodou je, že viete, čo obsahujú.


Mohlo by vás zaujať: Jesť zdravo a nezruinovať sa? Odborník radí, ako na to


Kupujte naturálne orechy

Pražené a solené oriešky máme radi asi všetci. Ich vysoký obsah soli a tuku z nich však robí nepriateľov zdravej výživy. Aj ich cena je pomerne vysoká. Preto sa vám oplatí kupovať oriešky, ktoré nie sú ochucované. Ich cena je omnoho nižšia, a okrem toho sú zdravšie.

Vyskúšajte generické produkty

Originál je len jeden. Ale v mnohých prípadoch nemusí zákonite dokazovať kvalitu produktu. Ak chcete na zdravej strave ušetriť, hľadajte alternatívnych predajcov obľúbených produktov, aby ste nemuseli platiť len za značku. Keď budete pozorne sledovať ich zloženie, zistíte, že rovnakú kvalitu dostanete aj za oveľa nižšiu cenu.

Miesto čerstvej zeleniny vyskúšajte mrazenú

Počas zimného obdobia cena zeleniny prudko rastie. Ak nechcete ostať len pri kvasenej kapuste, siahnite aj po mrazenej zelenine. Vyskúšajte brokolicu, hrach, struky, mrkvu či rôzne zmesi, ktorými si obohatíte jedálniček. Môžete z nich pripraviť množstvo jedál. A čerstvú si kúpte iba tú, ktorú máte najradšej. To nezabolí ani vašu peňaženku.


Mohlo by vás zaujať: Aj zdravé jedlo má svoje nevýhody: Dokonca po ňom môžete priberať!


Počkajte si na zľavy

Máte obľúbený produkt, ktorý pravidelne konzumujete? Keď zistíte, že je v zľav, poriadne sa ním zásobte. Ovsené vločky, chia semiačka, med, konzervy či vákuovo balené sušené ovocie sa vám tak rýchlo nepokazí. Hor sa na nakupovanie!

Ochutnajte rastlinné bielkoviny

Rôzne fit tyčinky či iné produkty s vyšším obsahom proteínov bývajú pomerne drahé. Na druhej strane, naše telo sa nezaobíde bez kvalitných bielkovín. Spomeňte si však na svoje mamy alebo starých rodičov. Tí ich nekonzumovali len z mäsa, hladinu bielkovín si dopĺňali konzumáciou strukovín. Na ich tanieri nechýbala šošovica či fazuľa. Môžete sa nimi inšpirovať a nezabudnite vyskúšať aj sóju či cícer. Ich cena vás príjemne prekvapí.

Nájdite si „svojho“ dodávateľa

Ak nemáte vlastnú záhradku, nemusíte všetko kupovať len v supermarketoch alebo v špecializovaných obchodoch. Niekedy sa stačí spýtať známych, ktorí vám určite odporučia kvalitného pestovateľa. Cez leto môžete od neho kupovať sezónne produkty, a o čerstvú zásobu ovocia či zeleniny budete mať na dlho postarané. Cez zimu sa vám oplatí kupovať med, rôzne druhy orechov, sušené ovocie, čerstvé jablká či spomínanú kapustu.


Aké lacné a zdravé produkty si doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame