Ženy, holíte si tvár? Vraj by sme to mali zvážiť, nový trend sľubuje úžasné výsledky!

Dermaplaning

Máte odvahu na dermaplaning? Prečítajte si o ňom viac (Zdroj: GettyImages)

Zachytili ste už trend dermaplaningu, teda holenia tváre? Trúfli by ste si naň? Na prvé počutie to veľmi nejde dokopy. Veď holene tváre je výsadou predovšetkým mužov. Lenže dermaplaning nespočíva len v zbavení sa chĺpkov, ale je za ním omnoho viac. Navyše, rôzne formy dermaplaningu praktizovali ženy už pred stovkami rokov. 

V článku sa dočítate:

  1. Čo je dermaplaning?
  2. Kedy a kde dermaplaning vznikol?
  3. Aký je rozdiel medzi dermaplaningom a klasickým holením?
  4. Ako na dermaplaning doma?
  5. Ako sa správne postarať o pleť po dermaplaningu
  6. Aké sú výhody dermaplaningu?
  7. Kedy a pre koho dermaplaning nie je vhodný?
  8. Aké mýty kolujú o dermaplaningu?

Čo je dermaplaning?

Dermaplaning je slovo z angličtiny, ktoré označuje procedúru holenia tváre, no nejde pri nej len o odstránenie jemných chĺpkov, ale aj o odstránenie odumretých kožných buniek, a teda exfoliáciu. Hlavným nástrojom pri dermaplaningu je tenká ostrá čepeľ, ktorou sa jemne prechádza po povrchu pokožky. Tento proces zanecháva pokožku nielen hladkú a jemnú, ale pomáha aj zlepšiť jej textúru a vzhľad.

História dermaplaningu

Hoci sa môže zdať, že dermaplaning je akýmsi novým trendom, jeho korene siahajú až k starovekým civilizáciám. Prvá zmienka o podobnom postupe sa datuje až do starovekého Egypta, kde kráľovné a aristokratky používali na odstraňovanie ochlpenia a exfoliáciu jemné kamenné nástroje alebo nástroje vyrobené z bronzu a medi. Tento postup sa v rôznych podobách objavil aj v starovekom Grécku a Ríme, kde sa považoval za znak krásy a zdravia.

Postupom času sa techniky rôzne menili a vyvíjali. Niektoré nástroje boli úplne zavrhnuté, pretože holenie s nimi bolo nepresné a bez rizík sa nezaobišlo. Moderný dermaplaning, tak ako ho dnes poznáme, začal nadobúdať svoju súčasnú podobu koncom 20. storočia a na začiatku 21. storočia. Dermatológovia vyvinuli bezpečnejšie metódy, pri ktorých používajú chirurgické skalpelové čepele, s ktorými dosiahnu oveľa lepšiu presnosť holenia.

Aký je rozdiel medzi dermaplaningom a bežným holením?

Pri bežnom holení sa odstraňuje iba povrchové ochlpenie, zatiaľ čo dermaplaning ide oveľa hlbšie. Tento postup je navrhnutý tak, aby odstránil aj vrstvu odumretých buniek, čím sa podporuje prirodzená regenerácia pokožky. To má za následok hladšiu a zároveň žiarivejšiu pleť, ktorá je pripravená absorbovať produkty na starostlivosť o pokožku efektívnejšie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
FOTORECEPT Fantastický kuriatkový perkelt: Mäso v ňom nehľadajte!

Ako na dermaplaning doma?

Vo všeobecnosti sa odporúča zveriť sa do rúk licencovaného odborníka. Dermaplaning je odborný postup, ktorý vyžaduje určitú úroveň znalostí a správne vybavenie na dosiahnutie bezpečných a účinných výsledkov. Mnoho žien si však túto procedúru vykonávajú samé doma a internet sa hmýri návodmi, ako na to. Ak sa rozhodnete pre domáci dermaplaning, je dôležité dodržiavať bezpečnostné a hygienické postupy.

  1. Predtým, ako začnete, uistite sa, že ste si dôkladne očistili ruky a tvár a dezinfikovali nástroje. Pleť pokojne vyčistite metódou dvojitého čistenia. Na odstránenie mejkapu a povrchových nečistôt použite micelárnu vodu a potom na hĺbkové vyčistenie použite čistiaci gél alebo penu.
  2. Zabezpečte si kvalitný skalpel, respektíve čepieľku, s ktorou sa dermaplaning vykonáva. Čepeľ musí byť ostrá a sterilná.
  3. Čepeľ držte vo veľmi miernom uhle k povrchu pokožky a jemne a opatrne ju ťahajte po tvári v krátkych ťahoch smerom nadol. Prstami druhej ruky si môžete držať pokožku tak, aby bola mierne napnutá. Čepeľ nedržte pod ostrým uhlom a nerobte na pleť nadmerný tlak.

A ako často sa odporúča vykonávať túto procedúru? Všeobecné odporúčanie je každé tri až štyri týždne. Toto je dostatočne dlhý interval na udržanie hladkej a žiarivej pleti bez toho, aby sa pokožka príliš podráždila.

Už ste vyskúšali dermaplaning?

Starostlivosť o pleť po dermaplaningu

Po vykonaní dermaplaningu je dôležité venovať osobitnú starostlivosť pokožke, aby ste dosiahli optimálne výsledky a zároveň minimalizovali riziká spojené s touto procedúrou.

  • Izolácia od slnečného žiarenia: Po dermaplaningu by ste sa mali vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu aspoň niekoľko dní. Pokožka po tomto ošetrení je citlivejšia na slnko, a preto nezabúdajte nosiť ochranný krém s vysokým SPF.
  • Izolácia od aktívnych ingrediencií: Mnohé aktívne zložky v krémoch a sérach môžu po dermaplaningu spôsobiť podráždenie pokožky. Ak si nie ste istí, ako by vaša pleť zareagovala, pre istotu s týmito produktami počkajte jeden či dva dni po procedúre.
  • Nezabudnite na hydratáciu: Po dermaplaningu je pokožka obzvlášť náchylná na vysušenie, preto je dôležité používať hydratačné krémy a séra, ktoré pomáhajú udržať pokožku hydratovanú.
  • Vyvarujte sa horúcim sprchám a parám: Po dermaplaningu by ste sa mali vyhnúť horúcim sprchám a parám, pretože môžu spôsobiť rozšírenie ciev na tvári a prípadné podráždenie.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Syndróm prázdneho hniezda: Odchod detí môže byť dôvodom na smútok, ale aj šancou na nový začiatok

Po dermaplaningu sa môžu objaviť niektoré bežné reakcie, ktoré sú s ním spojené, a je to napríklad:

  • Červená pokožka: Krátkodobá červená pokožka je bežným efektom po dermaplaningu. Toto podráždenie by však malo ustúpiť do niekoľkých hodín až dní po ošetrení.
  • Drobné šupiny: Po dermaplaningu môžete zbadať na povrchu pokožky jemné šupiny, čo je známka odstraňovania odumretých buniek. Je to prirodzený proces a nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť.
  • Zvýšená citlivosť: Po dermaplaningu môže byť vaša pokožka citlivejšia. Vyhnite sa používaniu agresívnych produktov alebo procedúr, kým sa pokožka neobnoví.

Aké sú výhody dermaplaningu?

Už sme spomenuli, že cieľom dermaplaningu nie je len odstránenie jemných chĺpkov na tvári. Medzi jeho ďalšie výhody patria:

Odstraňuje vrstvy odumretých buniek

Jednou z hlavných výhod dermaplaningu je odstránenie vrstvy odumretých buniek, ktorá sa hromadí na povrchu pokožky. Tieto bunky môžu spôsobiť, že pleť vyzerá matne a unavene. Dermaplaning pomáha odstrániť tieto odumreté bunky, čím sa povrch pokožky stáva hladší a pôsobí sviežo.

Zlepšuje textúru pokožky a rozjasňuje pleť

V dôsledku odstránenia vrstvy odumretých buniek a ochlpenia sa textúra pokožky výrazne zlepšuje. Dermaplaning môže pomôcť pri zmenšovaní pórov, čím zanecháva pokožku jemnú a rovnomernú. Okrem toho pomáha pokožku rozjasniť, čo je výhodou pre tých, ktorí trpia nepravidelným tónom pleti alebo pigmentáciou.

Pomáha pri redukcii jemných línií a vrások

Keď je vrstva odumretých buniek odstránená, krém na vrásky alebo sérum s účinnými látkami môže lepšie preniknúť do pokožky a dosiahnuť svoj cieľ efektívnejšie. Nepomôže však pri hlbokých vráskach.

Kedy by sa nemal dermaplaning vykonávať?

Hoci je dermaplaning vhodný pre každý typ pleti, existujú určité situácie, kedy by ste sa mu mali radšej vyhnúť.

  1. Aktívne akné: Ak máte aktívne akné alebo vyrážky na tvári, dermaplaningu by ste sa mali vyvarovať, pretože by mohlo dôjsť k šíreniu infekcie alebo zhoršeniu akné.
  2. Citlivá pokožka: Ak máte veľmi citlivú pokožku, treba byť obzvlášť opatrní. Dermaplaning by mohol vyvolať ešte väčšie podráždenie. Ak by ste ho chceli predsa len vyskúšať, otestujte si ho najprv na menšom kúsku pleti a počkajte jeden až dva dni na reakciu.
  3. Herpes alebo iné infekcie: Ak máte aktívny herpes alebo inú infekciu na tvári, dermaplaning by ste mali odložiť, kým sa infekcia nevylieči.
  4. Kožné ochorenia: To isté platí pri iných kožných ochoreniach či ekzémoch. A ak sa vám toto ochorenie s určitou pravidelnosťou vracia, dermaplaningu by ste mali radšej vyhnúť alebo sa poradiť s odborníkom.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Plavby loďou ponúkajú skvelý zážitok! Zakončite letnú sezónu štýlovým výletom na vode

Najčastejšie mýty o dermaplaningu

Mýtus č. 1: Dermaplaning spôsobuje hrubšie a výraznejšie ochlpenie 

Toto je jeden z najbežnejších mýtov týkajúcich sa dermaplaningu. Ochlpenie rastie z folikul, a teda z vlasových koreňov a nie z povrchu pokožky. Dermaplaning neovplyvňuje rast vlasov na úrovni koreňa, a preto nezvyšuje rýchlosť rastu chĺpkov ani ich hrúbku.

Mýtus č. 2: Dermaplaning je bolestivý 

Dermaplaning je obvykle považovaný za bezbolestný postup. Väčšina ľudí opisuje pocit počas dermaplaningu ako ľahké škrabkanie alebo mravenčenie.

Mýtus č. 3: Dermaplaning je rovnaký ako obyčajné holenie

Toto je ďalší rozšírený mýtus. Hoci dermaplaning a obyčajné holenie majú niečo spoločné, teda odstránenie ochlpenia, sú to rozdielne postupy. Dermaplaning je presný a odborný postup, ktorý zahŕňa aj exfoliáciu pokožky, zatiaľ čo bežné holenie sa zameriava len na ochlpenie.

Mýtus č. 4: Dermaplaning nie je vhodný pre všetky typy pleti 

Dermaplaning je vhodný pre väčšinu typov pleti, ale nie je ideálny pre každého. Osoby s aktívnym akné, kožnými infekciami alebo inými špecifickými problémami by sa mali predtým poradiť so svojím dermatológom.

Mýtus č. 5: Dermaplaning vedie k trvalej zmenšenej tvorbe kolagénu

Dermaplaning neovplyvňuje tvorbu kolagénu v pokožke. Naopak, odstránením odumretej vrstvy buniek môže pomôcť produktom lepšie sa vpiť do pokožky a zlepšiť textúru pleti.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, bbc.com, sleepfoundation.org
Odporúčame