Bojíte sa, že vaše dieťa nedostane v škôlke miesto? OZ Rodičia.sk prichádza s týmito vylepšeniami!

deti sa hrajú s kockami

Miest v škôlkach je stále málo, občianske združenie žiada o zmeny (Zdroj: Freepik/bearfotos)

Občianske združenie Rodičia.sk poukazuje na dlhodobý problém s nedostatkom kapacít v MŠ, a to najmä vo veľkých mestách, prevažne v Bratislave a v Košiciach. Samosprávy by preto podľa nich mali pripravovať a evidovať kapacity škôlok vopred.

Občianske združenie ďalej tvrdí, že škôlky by mali mať pre nových žiakov pripravené miesta, avšak zodpovedať by za to mali samosprávy. Tie majú pracovať s dátami, ktoré majú k dispozícii a pripravovať sa na príchod detí vopred.

Času je dostatok

Samosprávy majú podľa občianskeho združenia na tieto úkony čas tri roky – v prípade povinnosti splniť predškolskú dochádzku ide o päť rokov.

„To je dosť času na vybudovanie nových kapacít, prípadne zabezpečenia náhradného riešenia. Pri narodení dieťaťa vieme, že o tri roky bude chcieť ísť s 80-percentnou pravdepodobnosťou do škôlky a jeho rodič pracovať (pri štvorročných deťoch s 95-percentnou pravdepodobnosťou),“ uviedli zo združenia.

Samosprávy by preto mali viesť i podrobnejšie evidencie, ktoré budú zverejňovať. Centrum vedecko-technických informácií (CVTI) SR a iné organizácie by mali k dispozícii kvalitnejšie dáta a následne aj ústredná štátna správa a verejnosť.

Združenie žiada vyrovnať aj finančné rozdiely

„Kompenzovať rodičom s trvalým pobytom v danej obci (minimálne rok, prípadne dva) vzniknuté náklady v prípade, ak pre ich dieťa nemajú pripravené miesto v materskej škole,“ odporúča občianske združenie samosprávam. Ide napríklad o formu finančnej kompenzácie rozdielu medzi súkromnou a štátnou MŠ.

Chcú tak docieliť, aby mal každý rodič rovnaké a spravodlivé podmienky pri umiestňovaní dieťaťa v predškolskom zariadení. OZ Rodičia.sk ďalej tvrdí, že tieto služby, ktoré sa týkajú MŠ, by mali byť vo všetkých kútoch Slovenska zabezpečené. CVTI by preto malo doplniť a skvalitniť svoje štatistiky, aby boli pre verejnosť čitateľné a jasné.

„Rovnako ako dostupnosť MŠ zároveň treba bezodkladne začať riešiť tému jaslí, ktoré sa za posledných 30 rokov takmer úplne vytratili, čím dramaticky komplikujú matkám skorší návrat po pôrode do pracovného a spoločenského života, nehovoriac o vplyve na slovenské hospodárstvo, zápasiace s nedostatkom pracovnej sily,“ uvádza združenie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Staršie deti treba na riziká porúch zdravia dôsledne upozorňovať: Pri čom by mali byť najviac opatrné?

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame