Dokážete hovoriť ľuďom nie? Ide o vaše sebavedomie, hrozia vám problémy

Muž

thinkstockphotos.com

Povedať niekomu do tváre “nie” je často umením. Napriek tomu nemôžete na každý podnet reagovať pozitívne. Ak však patríte k ľuďom, ktorí nedokážu povedať nie, hrozia vám ťažkosti. Je to však o tréningu.

Strach z odmietnutia

Neodvážili ste sa odmietnuť pozvanie na večierok, hoci ste snívali o tom, ako sa čoskoro uložíte do postele? Váš známy sa cez víkend sťahuje a požiada vás o pomoc. Aj keď ste unavení, samozrejme súhlasíte. Stáva sa vám to často? Potom možno patríte k tým ľuďom, ktorí sa z najrôznejších dôvodov boja povedať druhým nie.

„Introverti, ktorí majú stálu potrebu urobiť druhým radosť, hovoria áno zo strachu, že budú zavrhnutí. Za týmto správaním sa skrýva snaha páčiť sa druhým a byť milovaný,“ hovorí psychoanalytička a psychoterapeutka Fanny Marteauová-Chasserieauová. Ak sa však táto potreba stáva dôležitejšia ako tie vaše a aktivuje sa pri každej žiadosti, môže vám to spôsobiť mnoho problémov.

Sem patria aj tí ľudia, ktorí si kúpia topánky, ktoré sa im nepáčia, a to z obavy, aby nenaštvali predavačku. „Ak v zamestnaní stále potrebujete páčiť sa druhým, vystavujete sa hrozbe syndrómu vyhorenia,“ varuje Fanny Marteauová-Chasserieauová. Ľudia, ktorí sa boja, aké dôsledky bude mať ich odmietnutie, mávajú malú sebadôveru. Nie sú schopní načúvať potrebám druhých ani prihliadať k vlastným potrebám a podľa nich odpovedať.


Mohlo by vás zaujímať: 7 tipov, ako povedať „nie“ a nikoho nenaštvať: Zvládnete to aj vy


Nemôžete byť na 5 miestach naraz

Ak prijmeme pozvánku na pohárik na jednom konci mesta päť minút po dokončení cvičenia pilates a súčasne sa dohodneme, že budeme mať večeru s inou osobou na druhom konci mesta, zarábame si na problém. Ak povieme áno na päť rôznych pozvánok v jeden deň a myslíme si, že to dokážeme, nepočúvame naše telo, ktoré nám posiela opačné signály.

„Niektorí ľudia sa neodvažujú povedať nie, pretože nechcú ublížiť iným, hoci veľmi dobre vedia, že to, k čomu sa zaväzujú, nemôžu splniť. Pri takom jednaní však predovšetkým riskujú, že stratia dôveryhodnosť,“ hovorí psychoterapeutka.

Existujú na to cvičenia

Fanny Marteauová-Chasserieauová radí toto cvičenie: „Snažte sa venovať pozornosť svojmu dýchaniu, fyzickým pocitom a okoliu. To môžete robiť pri čistení zeleniny alebo pri behaní. Urobte si prestávku, zamerajte sa na svoje telo, svalové napätie a emócie,“ hovorí.

A tak, keď vás požiadajú o pomoc pri sťahovaní cez víkend, kedy ste chceli odpočívať, môžete si dať na čas s odpoveďou a počúvať vaše telo. Jednou z techník, ako sa naučiť povedať nie, je metóda štyroch etáp: zvážte okolnosti, vyjadrite svoje emócie, špecifikujte riešenie a vyvoďte z toho dôsledky a závery.


Mohlo by vás zaujímať: Prílišná ústupčivosť aj razancia môže byť na škodu: Naučte sa komunikovať asertívne


Keď odmietate, nie ste zlým človekom

Ak vás požiadajú o to, aby ste zostali v práci do 21 hodín a dokončili nejakú vec, môžete povedať, že síce chápete, ako je to dôležité, ale že sa tým teraz nemôžete zaoberať. Zároveň je potrebné ponúknuť riešenie, aby situácia vyznela pozitívne. Môžete povedať, že budete na tej veci pracovať zajtra a že ju odovzdáte o 11-tej.

Ak niečo odmietnete, neznamená to, že ste zlá osoba. „Schopnosť povedať nie prináša veľkú slobodu a umožňuje chrániť samého seba,“ zdôrazňuje Fanny Marteauová-Chasserieauová.

Občas povedzte aj áno

Nič sa však nesmie preháňať. „Nemôžete hovoriť nie stále a automaticky. Tí, ktorí tak robia, sú v podstate jemní ľudia, ktorí sa chránia tým, že odmietajú všetko. Čo sa týka sťahovania priateľa, počúvajte sami seba. On vás pozve na oslavu presťahovania sa do nového bytu aj keď ste neťahali jeho práčku na šieste poschodie bez výťahu.“


Dokážete svojim blízkym povedať nie? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, ČTK, Le Figaro
Odporúčame