K dokonalej pleti vám postačia 4 noci: Vyskúšajte skin cycling, hit celebrít aj internetu

Starostivosť o pleť

Skin cycling je novým hitom v starostlivosti o pleť (Zdroj: GettyImages)

Len čo sa na sociálnych sieťach objavilo video s jednoduchým návodom na starostlivosť o pleť, nazvaným „skin cycling“, stalo sa obrovským hitom. Tisícky žien sa každodenne rozhodujú ísť do toho a riadiť sa ním. A tisícky sa presviedčajú, že to naozaj funguje.

„Cyklovanie pleti“ je metóda, ktorú v roku 2021 vytvorila americká dermatologička Whitney Bowe. Ako naznačuje samotný názov, ide v nej o striedanie kozmetických a skrášľovacích produktov v rámci jedného cyklu. Cyklus pozostáva zo štyroch nocí a počas každej z nich doprajeme pleti odlišný spôsob starostlivosti.

Maximálny účinok, minimálne škody

Dôvod, prečo sa zrodil tento nový trend v kozmetike a dermatológii, je jednoduchý. Väčšina žien každodenne používa rôzne produkty na pleť v snahe dosiahnuť čo najlepšie výsledky, pričom žiadané účinky sa často nedostavujú. Pleť je príliš vysušená, šupinatá, podráždená a červená, alebo naopak vo zvýšenej miere mastná a opakovane sa na nej tvorí akné. Kozmetické výrobky totiž obsahujú rôzne aktívne látky, ktoré sa navzájom ovplyvňujú, a ak ich nepoužívame správne, môžeme na svojej pokožke napáchať viac škody ako úžitku.

Skin cycling umožňuje získať všetky benefity z účinných zložiek kozmetických prípravkov bez akéhokoľvek podráždenia pokožky. Naopak, výsledkom takto zjednodušenej starostlivosti je hladká pleť s jemnou štruktúrou, sviežim vzhľadom a minimalizovanými pórmi.

Rutina, ktorú uvítate

Ako teda Skin cycling vyzerá v praxi? Počas štyroch po sebe nasledujúcich nocí doprajeme pleti konkrétnu starostlivosť: exfoliáciu, retinoid a dva regeneračné večery. Potom sa celý proces znova opakuje. Vznikne rutina, počas ktorej pleť dostane presne to, čo potrebuje pre zdravý vzhľad. Teda nielen maximálne účinné látky z kozmetických prípravkov, bez ktorých sa dnes moderná žena nezaobíde, ale aj čas na zotavenie.

Výhodou takto vytvorenej rutiny je aj to, že sa už nemusíte snažiť zapamätať, kedy ste si naposledy dávali retinol či robili peeling. Jednoducho idete v cykloch a tie si môžete zaznačiť do kalendára. Vďaka neustále sa opakujúcim cyklom pomerne rýchlo uvidíte pozitívne výsledky a to vás poteší a povzbudí.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dr. Whitney Bowe (@drwhitneybowe)

Noc prvá: peeling

Štvordňový cyklus začína exfoliáciou, teda odstránením odumretých kožných buniek a nečistôt z pokožky peelingom. Dr. Bowe neodporúča mechanický peeling, pretože ten je pre pleť zbytočne drsný. Siahnuť by sme mali skôr po chemickom exfoliante. A rozhodne sa netreba báť slovíčka „chemický“ – ide o bezpečné a účinné doplnky v starostlivosti o pleť. Chemické peelingy zvyčajne obsahujú kyseliny, ktoré rozpúšťajú nečistoty upchávajúce póry a odumreté kožné bunky, vďaka čomu získa pleť vyrovnaný tón a hladkú textúru.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nebezpečné kozmetické výrobky pravdepodobne aj u nás: Čomu by ste sa mali tentokrát vyhnúť?

Vybrať si môžeme medzi AHA a BHA exfoliatnom. Alfa-hydroxykyseliny sú kyselinami rastlinného pôvodu, ktoré odlupujú prebytočné kožné bunky a podporujú produkciu kolagénu, čím redukujú vrásky. Bežnou súčasťou AHA exfoliantov je kyselina glykolová. Beta-hydroxykyseliny sú ideálne v boji proti akné. Sú rozpustné v oleji, uvoľňujú póry a pomáhajú redukovať prebytočný maz v pokožke.

Najbežnejšou BHA kyselinou je kyselina salicylová, ktorá sa zvyčajne nachádza v produktoch proti akné. Zjednodušene povedané – ak hľadáte podporu proti starnutiu a tvorbe vrások, vhodnejší pre vás bude AHA exfoliant. Ak riešite mastnú pokožku so sklonom k akné, vyberte si BHA peeling.

Exfolianty treba vždy použiť na dôkladne vyčistenú pokožku, a následne je potrebné naniesť hydratačný krém, aby nedošlo k vysušeniu pokožky. Chemické exfolianty by sa nemali používať spolu s retinolom.

Druhá noc: retinol   

Použitím chemického peelingu je pleť pripravená na ďalšie zložky starostlivosti, ktoré vďaka exfoliácii dokáže absorbovať účinnejšie. Počas druhej noci teda prichádza na rad aplikácia retinolu. Retinoidy sú látky odvodené od vitamínu A a sú mimoriadne účinné pri obnove buniek v koži, zvyšovaní produkcie kolagénu, odstraňovaní stareckých škvŕn aj pri liečbe akné.

Keďže je však retinol pre pokožku mimoriadne silný, najmä v začiatkoch jeho užívania treba opatrnosť. Je vhodné začínať s nižšou koncentráciou a podľa reakcie pleti ju postupne zvyšovať. Spočiatku sa po aplikácii môže na pokožke objaviť začervenanie, suchosť či dokonca jemné olupovanie – je to preto, lebo pleť sa prispôsobuje silným účinným látkam a zvyká si na ne. Ide to normálnu situáciu a postupne by nepríjemné reakcie mali zmiznúť.

Ak sa však stav pokožky nezlepšuje, pleť je červená, štípe či páli a v prvých 24 hodinách po aplikácii sa začne výrazne odlupovať,  je možné, že klasický retinol pre vás nebude to pravé. V takom prípade môžete pokojne siahnuť po prírodnej alternatíve retinolu (Bakuchiol), ktorá by vám mala priniesť rovnaké výsledky bez nepríjemných vedľajších účinkov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zázrak pre pleť 40+ má meno retinol: Dokáže spomaliť starnutie!

Retinol sa nanáša na dôkladne vyčistenú pleť v malom množstve (o veľkosti hrášku). Jemne ho vklepeme do pokožky, pričom sa treba vyhnúť oblasti očí a pier. Následne ho asi 3 minúty necháme vsiaknuť a na záver použijeme výživný hydratačný krém. Ideálny je na citlivú pleť, ktorý zmierňuje podráždenie a zároveň pokožku hydratuje. Veľmi dôležité je každý deň používať ochranný faktor SPF s vysokým krytím. Pokožka totiž vďaka retinolu urýchľuje obnovu kožných buniek a je tak náchylnejšia na spálenie od slnka.

Tretia a štvrtá noc: zotavenie

Záver skin cycling-u sa už nesie v znamení odpočinku pre pleť. Po exfoliácii a použití retinolu totiž pokožka potrebuje čas, aby sa mohla zotaviť. Počas regeneračných nocí sa treba zamerať na použitie takých zložiek starostlivosti, ktoré pleť hydratujú a vyživujú. Môže ísť napríklad o kyselinu hyalurónovú (zásobuje pleť vodou a napomáha obnove buniek), peptidy (produkty obsahujúce aminokyseliny, ktoré pomáhajú „opraviť“ pokožku a zvýšiť v nej produkciu kolagénu) či glycerín (pôsobí ako zvlhčovadlo, viaže v pleti vodu).

Večernú rutinu opäť začnite dôkladným vyčistením pokožky a následne aplikujte hydratačné sérum podľa vlastného výberu. Nakoniec starostlivosť o pleť zakončite nanesením hydratačného krému. Keď máte za sebou dve noci regenerácie, opäť môžete začať s exfoliáciou a takto pokračovať v „cyklovaní“ počas celého týždňa. Podľa Dr. Bowe je pri mastnej pleti možné cyklus skrátiť na tri dni a namiesto dvoch regeneračných nocí uplatniť len jednu.

Kto bude profitovať?

Skúsenosti americkej dermatologičky, ktorá metódu skin cyclingu aplikovala aj u svojich klientov naznačujú, že profit z takejto starostlivosti majú ľudia so všetkými typmi pokožky. Opatrnosť je však namieste v prípade citlivej pleti. Pri nej treba skutočne začínať s najnižším obsahom účinných látok – napríklad v prípade retinolu je to 0,5 percent.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ak chcete krásnu a mladistvú pleť, musíte dodržiavať pravidlá: Tento produkt ide na tvár vždy posledný!

Skin cycling je nepochybne metóda jednoduchá a vhodná na experimentovanie. Ak máte obavy, či vaša pleť takúto starostlivosť znesie, je vhodné odskúšať účinné látky nanesením produktu na skryté miesta, napríklad pod bradou či medzi čeľusťou a uchom. Stále treba mať na pamäti, že sa snažíme pokožku obnoviť a omladiť, nie jej ublížiť. Ak je však reakcia pleti priaznivá, môžeme ísť smelo do toho.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame