Domáce zvieratko a dekorácia v jednom: Akvárium plné rybičiek poteší oči aj dušu

Domáce akvárium

flickr.com/Vinny D

Určite mnohí z vás v detstve túžili po nejakom domácom zvieratku, no rodičia boli jednoducho proti. Snažili ste sa vydrankať aspoň možnosť chovať rybičky, no aj tento nápad bol zamietnutý. Práve teraz máte možnosť si túto krivdu vynahradiť. Akváriá sú v porovnaní s inými domácimi miláčikmi časovo nenáročné a majú ešte jednu výhodu – dokážu skrášliť váš interiér.

Podľa čoho vyberať

Základným a u mnohých najdôležitejším kritériom je cena. Najlacnejšie akváriá si zariadite už za pár desiatok eur, tie väčšie, ktoré sa dobre vynímajú aj ako dekorácia v obývačke, sa pohybujú približne od 100 eur vyššie. Dostanete ale len samotné akvárium, sklenenú nádrž. Nemiňte teda celý svoj rozpočet. Nie je problémom utratiť rovnakú sumu ako za akvárium na potrebné doplnky ako filter, osvetlenie, kúrenie, podstavec, pozadie, kamienky, rastliny a samozrejme rybky. Pokiaľ sa chcete vyvarovať zháňaniu každej jednej maličkosti, zakúpte si akváriový set. Jeho cena je pochopiteľne vyššia, no nemusíte sa už starať o nič, stačí len napustiť vodu a dať do nej vaše rybky.

Veľkosť je dôležitá

Veľkosť akvária prispôsobte miestnosti, v ktorom bude umiestnené. Malé akvárium vo veľkej miestnosti, alebo v opačnom prevedení pôsobí naozaj smiešne. Všeobecne sa však odporúča vyberať prinajmenšom 50 litrové akváriá. Pri takomto a väčšom objeme sa v akváriu vytvorí istý mikrosvet, ktorý je čiastočne samostatný. To znamená menej starostí pri čistení. V malom akváriu sa voda zakalí oveľa rýchlejšie, väčšie akvárium bude príjemnejšie aj pre rybky.


Mohlo by vás zaujímať: Spestrite si domov štýlovo: Živými rybkami v akváriu bez údržby!


Pozor na starý nábytok

Najideálnejšie je zakúpiť si akvárium priamo so skrinkou, v ktorej je umiestnené. Ak sa ho ale rozhodnete uložiť na svoj starý obľúbený kus nábytku, uistite sa, či to vydrží. Samotné prázdne akvárium váži dosť, keď sa ešte naplní vodou, mnoho starých stolíkov nemusí celkovú váhu ustáť. Platí pravidlo: 1 liter = 1 kilogram. Ľahko si tak vypočítate, že 300 litrové akvárium nebude žiadnou ľahkou váhou. Rovnako pamätajte aj na dostatok priestoru pre rybičky. Keď si ich zakúpite, budú ešte maličké a akvárium sa vám bude zdať prázdne. No aj ryby rastú a ak ich je v akváriu priveľa, hynú. Držte sa tak pravidla 1 rybička na 4 litre vody.

Elektrina je dôležitá

Mnoho ľudí pri kúpe akvária podcení jeden fakt. Na prevádzku akvária je nutná elektrina. Pamätajte na to aj pri umiestňovaní akvária. V opačnom prípade budete musieť krížom cez celú miestnosť viesť predlžovačky. Potrebné budú aspoň 3 zásuvky – jedna na filter, jedna na osvetlenie a jedna pre prevzdušňovací systém. Osvetlenie budete musieť mať veľmi dlho zapnuté aj v prípade, že bude akvárium umiestnené na veľmi tmavom mieste. Preto je dôležité umiestniť akvárium na mieste, kde nie je ani tmavo, ale ani naň slnko nepáli priamo. V tomto prípade sa nevyhnete premnoženiu rias.

Čistota, vzduch a teplota

Toto sú tri základné predpoklady pre spokojnosť vašich rybiek. Preto investujte do kvalitného filtra, vzdušovača a aj kúrenia. Rôzne druhy rýb obľubujú rôzne teploty vody, preto na tento fakt nezabúdajte. Každý z týchto komponentov uspôsobte presne podľa veľkosti vášho akvária, príliš slabé ani príliš výkonné nie sú práve najvhodnejšie.


Mohlo by vás zaujímať: Chovanie včiel či rýb na jedlo v paneláku: Nový trend v zdravej výžive?


Guľaté akvárium, áno alebo nie?

Otázka, na ktorú je jasná odpoveď: Nie. Okrúhle akváriá vyzerajú dobre vo filmoch, no pre vašu rybku je život v nich utrpením. Ako by bolo vám, keby ste boli zavretí v jednej okrúhlej miestnosti? Takéto rybky sa v podstate zbláznia. Plávajú dookola, prípadne vyskakujú z vody. Guľaté akvárium je vhodné len na krátkodobý „pobyt“, teda v prípade, že sa rybky pária a podobne.

Stále ho chcete?

Akvárium je na čas náročnejšie možno viac, ako by ste očakávali. Musíte v ňom pravidelne meniť vodu, čistiť ho. Takže v žiadnom prípade nejde len o kŕmenie. Ďalšou zo starostí je starostlivosť o rastlinky, ich pravidelné zastrihávanie. Rovnako keď kupujete štrk do akvária, musíte ho dôkladne vyumývať. Ak sa ale na túto cestu dáte, určite nebudete ľutovať. Je to zaujímavá dekorácia, ktorá bude tešiť nielen vás, ale aj vaše návštevy. Nezabúdajte však na jedno. Nejde „len“ o rybičky. Sú to rovnako domáce zvieratá ako všetky iné.


Máte doma akvárium? Koľko času venujete na jeho údržbu? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/Vinny D, flickr.com/Vinny D, David
Odporúčame