Elektrina, plyn či tuhé palivo: Ktoré vykurovanie si pri stavbe domu vybrať?

Drevo

sxc.hu

Staviate dom, prípadne sa chystáte na jeho rekonštrukciu a premýšľate nad novým vykurovaním? Možností máte viac než dosť. Kúrenie plynom, elektrinou, pevnými palivami, ale aj kachle, pece či podlahové kúrenie. Ktoré z nich je naj?

Elektrická energia, účinná no drahá

Kúrenie elektrickou energiou je pomerne šetrné k životnému prostrediu, neprodukuje totiž žiadne emisie. Pri elektrickom vykurovaní nemusíte počítať so žiadnym priestorom na uskladňovanie paliva a je prakticky bezúdržbové, nemusíte sa o nič starať. Jedine si zvolíte teplotu, na ktorú chcete vykurovať. Prednosťou je práve komfort pri používaní a ekologickosť. Nevýhoda? Za všetko toto si priplatíte. Kúrenie elektrinou je približne o 20% drahšie ako kúrenie plynom a o 40% drahšie ako kúrenie uhlím.

Plynové kúrenie – najrozšírenejšie

Kúrenie plynom je najpopulárnejšie a najviac rozšírené. Dôvodom sú relatívne priaznivé ceny, komfort pri používaní a hustá sieť plynových potrubí. Prevádzka je cenovo prijateľná, čistá a jednoduchá. Nevýhodou je ale potreba pravidelných servisných prehliadok a rovnako riziko poruchy. Tá sa môže prejaviť nielen únikom plynu, ale aj výbuchom. Pri rodinných domoch je pri vykurovaní plynom najideálnejší kondenzačný kotol, pri menších bytoch nízkoteplotný kotol, ktorý je cenovo prijateľnejší ako kondenzačný.


Všetko o bývaní, záhrade, stavbe nájdete na www.mojdom.sk


Tuhé palivo má stále čosi do seba

Najčastejšie používané je dodnes uhlie a drevo, veľkej obľube sa tešia aj brikety a pelety. Výhodami je možnosť vykurovania na miestach bez plynovej prípojky, či elektrickej energie. Najväčším kladom je ale cena. Tuhé palivá sú stále bezkonkurenčne najlacnejším spôsobom vykurovania. To, čo ušetríte vo vašej peňaženke, však obetujete na čas pri prevádzke. Nevýhodou je nutnosť pravidelnej prevádzky. S tým súvisí aj vychladnutie priestorov po dlhšej dobe bez kúrenia. Rovnako treba myslieť na miesto, kde tuhé palivo uskladníte.

Klasické alebo podlahové kúrenie?

Ideálna teplota v miestnosti pri klasickom vykurovaní radiátormi je 19-20 stupňov Celzia. Podlahové kúrenie má tak navrch kvôli faktu, že táto alternatíva je pocitovo teplejšia. Pri kúrení radiátorom ostávajú podlahy chladné, pri podlahovom z nich sála príjemné teplo. A vy tak budete mať pocit, že v miestnosti je teplejšie. Vzduch tak môže byť aj o 1 stupeň chladnejší a rozdiel si nevšimnete. Až na vyúčtovaní za energie. Podlahovým kúrením môžete za rok ušetriť 10-20% energií. Nadobúdacia cena, ktorá je obvykle o 20-30% vyššia sa tak po niekoľkých rokoch vráti. Cena tak už nemôže byť argumentom, pre ktorý si ho nevyberiete.

Pri hocijakom spôsobe vykurovania musíte vedieť, aký výkon má mať vykurovacie teleso. Tento výkon sa udáva v kW a približne ho zistíte z nasledujúceho vzorca:

Objem vášho domu v metroch kubických (plocha v metroch štvorcových krát výška priestoru).

Toto číslo vynásobíte číslom: 25 pri zateplenom dome na juhu Slovenska

27 pri zateplenom dome na severe Slovenska

33 pri nezateplených domoch

Toto číslo vydeľte číslom 1000 a dostanete približný potrebný výkon kotla v kW. Ide však len o orientačný údaj.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete kúriť takmer zadarmo? Stavte na rýchlorastúce dreviny!


Zaujalo vás drevo? Takto budete kúriť najlacnejšie

Drevo je jedným z najlacnejších palív, akým môžete kúriť. Obzvlášť v prípade, že si staviate pasívny dom, ktorý ušetrí množstvo nákladov. Aký kotol vybrať, aby bolo spaľovanie najúčinnejšie?

Akumulačné pece

Sú tou najvhodnejšou voľbou, teda pokiaľ prehliadnete vyššiu obstarávaciu cenu. Produkujú veľmi príjemné teplo a umožňujú takmer dokonalé spaľovanie dreva. Takáto pec je síce pomerne masívna, môže mať viac ako 4 tony, napriek tomu ide o pekný doplnok domácnosti. Zručný remeselník vám vytvorí pec presne podľa vašich kritérií, môže pôsobiť starodávne, ale aj veľmi moderne. V prípade dobrého návrhu pece a nízko energetického domu budú vaše účty neuveriteľne nízke. Váš dom však musí mať tvar čo najbližší ku štvorcu. Len tak budete efektívne vykurovať všetky miestnosti. Výhodou je aj takmer žiadna údržba, raz za 30 rokov stačí vymeniť jadro. A teraz k cenám. Takéto riešenie vás bude stáť 6 – 10 000 eur. Potešia ale náklady na spotrebované drevo. Bude vám stačiť 200 eur ročne. A nemusíte kúriť tak často ako pri klasickej peci, stačí priložiť 1-2 krát denne.

Krb s vložkou

Ide o ideálne riešenie pre menšie priestory ako napríklad chaty. Ak takto chcete kúriť v celom dome, najlepšie bude skombinovať takéto kúrenie s plynovým. Výhodou krbu je atmosféra, ktorú priestoru dodá. Romantika pri praskajúcom ohni je na nezaplatenie. Musíte sa však pripraviť na pomerne časté dokladanie dreva, každé 3-4 hodiny. V peci zhorí asi 5 kg dreva na hodinu, teda jedno väčšie poleno. Počiatočná investícia je oveľa menšia, približne 2 000 eur. Ročné náklady sú o čosi vyššie, približne 400 eur, pri príležitostnom kúrení napríklad na chate tak ide o prijateľnú sumu. A príjemná atmosféra je ako bonus.


Mohlo by vás zaujímať: Vysoké účty za teplo? S našimi tipmi ušetríte


Kotol na drevo a drevo – splyňujúci kotol

Tento kotol na prevádzku potrebuje napájanie elektrickou energiou. Vyžaduje si svoju malú kotolňu, je to aj bezpečnejšie. Pri neodbornej manipulácií hrozí riziko výbuchu. Takýto kotol si vyžaduje nadobúdacie náklady 1 – 3 000 eur v závislosti od výkonu. K tomu musíte pripočítať ešte 1 400 eur na akumulačnú nádrž. Ročné náklady na palivo sú asi 300 eur ročne.

Kotol na pelety

O briketách počul asi každý. Ale pelety? Zjednodušene povedané, ide o zlisované a zhutnené piliny a hobliny. Môžete ich dokupovať aj priebežne, vo vreciach o hmotnosti 15 alebo 30 kg. Ak máte dostatok priestoru na uskladnenie, môžete si spraviť zásoby na celý rok. Na to budete potrebovať 6 ton peliet, v prípade nízko energetického domu len čosi vyše polovicu. Vstupná investícia je vyššia, okolo 6 000 eur a ročné náklady približne 350 eur, no komfort používania je oveľa vyšší, ako pri klasických kotloch. Peletové kotle majú totiž zásobník, do ktorého dáte pelety. Jeho kapacita vystačí na 1-2 týždne kúrenia, potom ho stačí jednoducho naplniť.

Aký typ vykurovania si vyberiete je len na vás. Cenovo najvýhodnejšie je ale stále pevné palivo. Kúrenie drevom však nemusí byť ideálne z pohľadu ekológie. Niekomu tiež nebude vyhovovať pomerne vysoká náročnosť pri takomto type kúrenia, existujú ale aj vhodné kompromisy. Ním sú napríklad práve spomenuté pelety. Pokiaľ vám až tak nezáleží na nákladoch, plynové či elektrické vykurovanie bude ideálnym variantom. Každopádne sa poraďte s odborníkom a ten vám poradí pre vás najideálnejšie vykurovanie.


Čo pri vykurovaní vášho príbytku uprednosťnujete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame