Filmy ako z inej planéty: Tieto sci-fi hity treba vidieť aspoň raz za život

Alien

facebook.com

Takmer každý malý chlapec raz sníval o tom, že sa stane kozmonautom. Určite aspoň na krátku chvíľu. Čosi podobné sa však splní len vyvoleným. Do tajov nekonečného vesmíru sa ale môžete dostať aj prostredníctvom filmového plátna. Predstavíme vám niekoľko zaujímavých sci-fi filmov. Nepôjde výhradne len o tie, ktoré sa týkajú vesmíru. Spomenieme aj fantastické svety tu na Zemi, prípade filmy o udalostiach, ktoré by sa pri troche predstavivosti jedného dňa mohli stať aj realitou.

Votrelec vo vašej obývačke

Film, ktorý je zmesou napätia, objavovania nepoznaného a neopakovateľnej atmosféry. Fenomenálny Ridley Scott namiešal neodolateľnú filmovú lahôdku, ktorá sa po úvodnom diele z roku 1979 dočkala niekoľkých pokračovaní. Vo filme Votrelec budete sledovať osudy posádky vesmírnej lode, ktorú počas návratu vyruší neznámy signál. To, čo je jeho príčinou však na palube zapríčiní boj o holý život. Tento film odporúčame predovšetkým divákom, ktorí majú radi skôr akčnejšie poňatie filmov. Kvôli tomu je Votrelec označovaný aj za horor. Nemusíte sa ale báť tupej vyvražďovačky. Film si precízne buduje atmosféru po celú dobu. Drží sa hesla, najhrôzostrašnejšie je to, čo nepoznáme. Každá scéna má svoje čaro a je dôsledne nadviazaná na ostatné.

O tejto perfekcionistickej práci svedčí fakt, že prvá verzia filmu po natočení mala vyše 3 hodín. Tá bola neskôr skresané na necelé 2 hodiny. Určite by mal byť tento film povinnou záležitosťou. Ak máte chuť pozrieť si starú dobrú filmovú školu, doby keď hrali popri hercoch hlavnú úlohu aj maskéri či vypiplané modely a nie len špeciálne efekty, zimomriavky z tohto skvostu určite neobanujete.

Alien, 1979, réžia: Ridley Scott, hrajú: Sigourney Weaver, Tom Skerritt, Veronica Cartwright


Tiež by vás mohlo zaujať: Desatoro pre milovníkov kinematografie: Tieto filmy musíte vidieť!


Otec sci-fi: Vesmírna Odysea

Písal sa rok 1968 a po niekoľko málo filmoch s témou sci-fi uzrel svetlo sveta zaujímavý zjav. Mnohými zatracovaný, označovaný za nudný, pre iných zas kinematografická modla. Taký je film 2001: Vesmírna Odysea. Film je skôr pre náročných divákov. Rozhodne ho nepozerajte vtedy, ak chcete vypnúť a nad ničím nerozmýšľať. Stanley Kubrick je známy ťažkými a zdĺhavými filmami, preto Vesmírnu Odyseu budete buď milovať, alebo nenávidieť. Dej pojednáva o počiatkoch vzniku ľudskej inteligencie a následne sa posúva časom výrazne dopredu.

Istý vedec spolupracuje na skúmaní záhadného kamenného monolitu, ktorý vysiela signál k Jupiteru. Tam je vyslaná posádka kozmonautov. Zvyšok deja prezrádzať nebudeme, upozorníme len na to, že si ho môže každý interpretovať po svojom. Na svoju dobu úchvatné vizuálne spracovanie sprevádzané klasickou hudbou sú pastvou pre uši aj oči. Tento film je ale riskom. Buď sa budete nudiť, alebo ho budete chcieť vidieť znova a znova.

A Space Oddysey, 1968, réžia: Stanley Kubrick, hrajú: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester


Tiež by vás mohlo zaujať: 5 mafiánskych filmov, ktoré musíte vidieť: Toto sú oni!


Svet Hviezdnych vojen

Je len málo filmov, ktoré dokážu navodiť dokonale prepracovaný a uveriteľný svet napriek tomu, že nič v ňom nie je reálne. George Lucas to však dokázal. Hviezdne vojny rozpútali doslova senzáciu. Nebudeme spomínať jeden konkrétny film, každý má čosi do seba. Osudy rytierov rádu Jedi, ich večný boj so zlým Impériom či životy jednotlivých postáv nebudeme vyzrádzať. Ak aj poznáte dej, určite si ho radi vychutnáte znovu. Film si obľúbi takmer každý, nie je ťažký, nemusíte príliš premýšľať, no aj tak máte pocit, že sledujete čosi veľkolepé. Ide o jednu z ukážok vyspelých vizuálnych efektov tej doby. V čase uvedenia mnohé kiná modernizovali práve kvôli Hviezdnym vojnám svoje vybavenie. Išlo im totiž o čo najvernejšie audiovizuálne spracovanie. Dnes si celú túto nádheru môžete vychutnať priamo z pohodlia vašej obývačky.

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace, 1999, réžia: George Lucas, hrajú: Liam Neeson, Ewan McGregor, Natalie Portman


Tiež by vás mohlo zaujať: Ady Hajdu o filme Eštebák: Mali by ho premietať v školách!


Zem bez Potomkov

Odpútame sa od príbehov odohrávajúcich sa vo vesmíre, predstavíme film, ktorý sa odohráva v blízkej budúcnosti. Novší film s názvom Potomkovia ľudí pochádza z roku 2006. Jeho dej sa odohráva v neďalekej budúcnosti, v roku 2027. Ľudstvo postihla záhadná epidémia, už 19 rokov sa totiž nenarodilo ani jedno jediné dieťa. Vo svete vládne anarchia a jedinečnú postapolkalyptickú atmosféru cítiť z každého záberu. V čele viac či menej organizovaného byrokratického chaosu stojí muž menom Theo. Znenazdajky sa objaví jeho bývalá láska, ktorá je na opačnej strane. Neuznáva Theov život a ako členka odbojových skupín má pre neho úlohu, s ktorou jej môže pomôcť len on. Ide o prepašovanie jednej utečenkyne. Viac neprezradíme, čaká vás ale strhujúci zážitok. Zaujímavý a originálny príbeh je korunovaný špičkovým vizuálom. Uveriteľné prostredie, prvotriedne špeciálne efekty, excelentná práca s kamerou. To všetko vám pripraví nezabudnuteľný večer v spoločnosti naozaj veľmi dobrého filmu.

Children of Men, 2006, réžia: Alfonso Cuarón, hrajú: Clive Owen, Julianne Moore, Michael Caine


Tiež by vás mohlo zaujať: Bohdalová a Brzobohatý: Po rokoch ako partneri v novom českom filme


Avatar je sci-fi pre každého

Ak máte pri predošlých filmoch obavy, že sa nebudú páčiť vašim blízkym, máme dobrý tip. Je ním Avatar, ktorý si určite vychutná celá rodina. James Cameron neostal nič dlžný svojej povesti a znova stvoril veľkolepý kinohit. Je vizuálne atraktívny, farebný, má prepracované efekty, radosť pozerať. Teraz niečo k samotnému deju. Po objavení planéty Pandora sa začne prejavovať ľudská chamtivosť. Ľudia by totiž radi planétu spolu s pôvodným obyvateľstvom kolonizovali. Dôvodom je vzácny minerál nesmiernej hodnoty. Nevyhnutný je teda stret dvoch svetov. Kľúčovú úlohu zohrávajú osudy posádky vyslanej na Pandoru. Neodmysliteľnou bude aj ľúbostná zápletka. Ide o film pre masy. Všetko je dokonalé po technickej stránke, príbeh je taktiež zaujímavý, no pomerne predvídateľný. Napriek tomu si film Avatar určite užijete.

Avatar, 2009, réžia: James Cameron, hrajú: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver

Ponúkli sme len niekoľko zaujímavých filmov, vidieť ich však môžete oveľa, oveľa viac. Ak chcete vedieť, ako to vyzeralo v dobe, keď kinematografia bola ešte len v plienkach, pozrite si Metropolis, film z roku 1927. Chladné vízie budúceho sveta na vás doľahnú pri sledovaní filmov THX 1138 či Equilibrium. Ak sa vám bude páčiť spomenutý Votrelec, od režiséra Ridleyho Scotta nevynechajte ani legendu menom Blade Runner, prípadne nový kúsok s názvom Prometheus. Veľmi známou je aj trilógia Matrix. Film, ktorý vás prinúti zamyslieť sa nesie názov Mesiac a pochádza z roku 2009. Dobrých a zaujímavých sci-fi filmov je teda skutočne viac než dosť. Je už len na vás, ktorý si vyberiete. Nechajte sa unášať vesmírnymi diaľami a nekonečným svetom vašej fantázie. Žáner sci-fi vám ukáže, že vo filmoch je možné všetko.


Máte tip na iný dobrý film? Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi v diskusii a získajte víkendový pobyt či ďalšiu z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: facebook.com, facebook.com, youtube.com, David
Odporúčame