FOTORECEPT Tradičný ťahaný závin chce trpezlivosť, ale lepší ste nejedli: Takto ho robia Chorváti!

Štrukli, Fotorecept, Varenie

Chorvátske štrukli sa dajú pripraviť na rôzne spôsoby (Zdroj: CroChef)

Dajú sa pripraviť na sladko i na slano a v Chorvátsku ich celé stáročia používajú nielen ako predjedlo, ale aj ako sýtu prílohu do polievok, chutné hlavné jedlo a dokonca aj sladký dezert podobný štrúdli. Reč je o štrukli, tradičnom pokrme z ťahaného cesta pôvodne z oblasti Hrvatsko zagorje, ktorý sa rozšíril do celej krajiny a dostal sa aj na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Tradičné zagorske štrukli (v preklade doslova záhorský závin) plnené tvarohom sa dajú variť aj piecť. Kým varené sa so strúhankovou posýpkou vkladajú do sýtych polievok, tie pečené sa polievajú kyslou smotanou. K verzii na sladko sa k tvarohu pridáva aj cukor, prípadne sa robí orechová, jablková či maková plnka. V Chorvátsku sa od roku 2009 pravidelne koná „štruklijada“, veľký festival prípravy tradičných štrukli pre širokú verejnosť, ktorý má súťažno-charitatívny rozmer.

Pečené štrukli naslano 

Potrebujeme

Cesto

  • 500 g hladkej múky
  • 1 lyžičku soli
  • 1 vajce
  • 2 dl vlažnej vody
  • 0,5 dl slnečnicového oleja

Plnka

  • 500 g mäkkého hrudkovitého tvarohu
  • 1 až 2 vajcia
  • 100 ml kyslej smotany
  • soľ a korenie

Na zaliatie

  • kyslú smotanu (prípadne aj strúhaný syr)

Postup

Preosiatu múku zmiešame so soľou a vajcom a premiešame vidličkou. Pridáme olej a vlažnú vodu, kým sa všetko nespojí. Cesto miesime rukami, kým nie je hladké, avšak nie príliš mäkké a lepkavé. Potrieme olejom a v miske prikrytej čistou utierkou necháme 30 minút odležať. Kým cesto odpočíva, pripravíme si náplň zmiešaním tvarohu, vajec a kyslej smotany. Podľa chuti pridáme štipku soli a korenia.

Štrukli, Fotorecept, Varenie
(Zdroj: Plnielanu.sk/Zuzana)

Teraz prichádza tá kreatívna časť, ku ktorej budeme potrebovať celý kuchynský stôl pokrytý igelitovým obrusom alebo plátnom. Obrus najprv poprášime múkou, následne na ňom rozvaľkáme cesto valčekom a pokropíme trochou oleja. Keď je cesto dostatočne tenké, valček odložíme a cesto začneme zospodu pomaly naťahovať dlaňami do všetkých strán.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
FOTORECEPT Plno zeleniny stačí dať na hodinu do rúry: Výsledkom je slaný koláč, ktorý budete robiť na dva plechy!
Štrukli, Fotorecept, Varenie
(Zdroj: Plnielanu.sk/Zuzana)

Rozťahujeme ho jemne, od stredu, dávame pozor, aby sa neroztrhlo. Misia je splnená, keď cesto pokryje celý stôl. Na pozdĺžnych okrajoch necháme prevísať asi 10 cm cesta.

Štrukli, Fotorecept, Varenie
(Zdroj: Plnielanu.sk/Zuzana)

Na obe dlhšie strany cesta nanesieme plnku (do šírky asi 10 cm). Prevísajúci okraj cesta preložíme na plnku, následne chytíme okraj obrusu a pomalým zdvíhaním dohora zrolujeme cesto z oboch strán tak, aby sa rolky stretli v polovici.

Štrukli, Fotorecept, Varenie
(Zdroj: Plnielanu.sk/Zuzana)

5. Vzniknuté rolky pomocou rúk alebo okraja taniera rozdelíme a nakrájame na rovnaké časti. Nepoužívame nôž, keďže okraje cesta potrebujeme uzavrieť, aby sa cesto pri pečení nevylialo.

Štrukli, Fotorecept, Varenie
(Zdroj: Plnielanu.sk/Zuzana)

Plech na pečenie vymažeme maslom, poukladáme doň štrukli, polejeme ich kyslou smotanou a jemne osolíme. Podľa chuti môžeme na vrch nastrúhať aj trochu tvrdého syra. Dáme zapiecť do rúry vyhriatej na 180 °C. Pečieme asi 30 až 40 minút dozlatista. Podávame teplé, na okraj môžeme pridať pár lyžíc kyslej smotany. Dobrú chuť!

Štrukli, Fotorecept, Varenie
(Zdroj: Plnielanu.sk/Zuzana)

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame