Idete si s nevestou do vlasov? Skúste nasledovné rady a vzťah sa razom zlepší

Svokra a nevesta pri hádke

Vzťahy medzi nevestou a svokrou bývajú často naštrbené (Foto: Gettyimages)

Svokra verzus nevesta. Nekonečný zdroj vtipov, ktoré neraz výstižne vyjadrujú vzťah dvoch dospelých žien. Aby to medzi vami a nevestou fungovalo tak, ako má, vyžaduje si to dodržiavanie určitých pravidiel. Pokúste sa nimi riadiť a uvidíte, ako sa zlepší vaše vzájomné fungovanie.

Vnímajte nevestu ako dospelú ženu

Váš syn si vybral za partnerku dospelú ženu, nie dieťa, ktoré treba dovychovať. Je normálne, ak vaša nevesta bude robiť množstvo vecí inak. Vyrastala v inej domácnosti, odkiaľ si doniesla množstvo svojich zvykov. Poradiť jej samozrejme môžete, ale radšej až vtedy, keď sa na niečo opýta. Nevyžiadaná rada väčšinu nepadne na úrodnú pôdu. Práve naopak. Často je predmetom zbytočného sporu.

Nájdite to, čo vás spája

Mýlite sa, ak si myslíte, že s vašou nevestou nemáte nič spoločné. Máte. Je to láska k jednému mužovi, vášmu synovi a jej partnerovi. A na tom sa dá stavať. Pokiaľ cítite, že niektorá téma, ako napríklad spôsob výchovy dieťaťa je zdrojom častých hádok, radšej sa jej vyhnite. Môžete sa rozprávať o pestovaní kvetov, rôznych záľubách, filme či knihe. Nevesta je žena, ktorá niečím zaujala vášho syna. Skúste to nájsť.


Mohlo by vás zaujať: Svokra kontra nevesta: Ako prežiť spokojne pod jednou strechou?


Nastavte si obojstranné hranice

To najlepšie, čo môžete urobiť, je nastaviť si ich už na začiatku vzťahu. Ale aj v prípade, že je vašou nevestou už nejaký ten čas, môžete si vybudovať pevné hranice. Môžu vyzerať napríklad aj takto:
– Na návštevu sa vždy vopred ohlásime – platí to aj obojstranne.
– V našej domácnosti platia naše pravidlá – týka sa to rôznych zvyklostí, rituálov a podobne. Ak však bývate v jednej domácnosti, skúste vytvoriť neveste priestor, kde budú platiť jej pravidlá. Izba, v ktorej býva s manželom, by mala byť pre vás tabu.
– Výchova detí je v kompetencii rodičov a nie starých rodičov – dovoľte neveste byť mamou a v žiadnom prípade nehuckajte deti proti nej.

Urobte si čas len pre seba

Čo by ste povedali na to, keby ste si naplánovali návštevu iba vo dvojici? Popustite uzdu svojej fantázii a urobte niečo nezvyčajné. Vnúčatá nechajte na starosti mužom a vy si užite kávu či pohár vína na balkóne, záhrade alebo v kuchynke. Nemajte veľké očakávania, len si užite spoločne strávený deň. V prípade, že bývate od seba ďaleko, občas si zavolajte, no dajte pozor, aby sa rozhovor nezmenil na výsluch.


Mohlo by vás zaujať: Dôvody, pre ktoré to s nevestou stále škrípe: Pohľad, ktorý možno nevidíte


Vráťte sa do minulosti

Skúste si spomenúť, aké to bolo, keď ste boli vy nevesta. Čo sa vám na svokre páčilo, čím vás inšpirovala? Pravdepodobne si spomeniete aj na tie menej veselé chvíle, kedy dochádzalo k zbytočným konfliktom. Máte šancu neopakovať chyby svojej svokry, ale svojej neveste ukázať to pozitívne, čím vás obohatil tento vzťah. Už len tým, že sa na okamih vcítite do jej úlohy, ľahšie pochopíte, čím prechádza.

Prijmite zmenu

Z vášho malého syna sa stal dospelý muž, ktorý žije vlastným životom. Pre nejednu mamu býva náročné zmieriť sa s týmto faktom. Áno, naše dieťa navždy ostane naším dieťaťom, a to bez ohľadu na to, koľko má rokov. Na druhú stranu, konečne si môžete vydýchnuť, nemusíte sa oňho starať a máte viac času aby ste sa venovali sama sebe. Kedysi ste o tom mohli len snívať, teraz môžete realizovať všetky plány, ktoré ste tak dlho odkladali.


Aké vzťahy s nevestou máte vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame