Investičné podvody sú čoraz prepracovanejšie: Na čo všetko si dať pozor, aby ste neprišli o svoje úspory

V mnohých prípadoch dokážu podvodníci pripraviť ľudí o peniaze (Zdroj: Freepik/gpointstudio)

Rôzne neoverené firmy často lákajú klientov na rýchly výnos, no nakoniec klienta oberú o všetky úspory. Investiční podvodníci dokázali minulý rok zo svojich klientov na Slovensku a v Česku vytiahnuť milióny eur. V prípade jednotlivcov ide v priemere o desiatky tisíc eur. Hoci sú ich praktiky čoraz vynaliezavejšie, dajú sa pri dodržiavaní niektorých zásad odhaliť, upozornil Jan Hlavsa z platformy Fondee.

Sľuby, že získate nezmyselne vysoký zisk bez rizika, ktorý uvidíte na svojom účte už o týždeň, patria k častým fenoménom finančného kyberútoku. Ten za posledné dva roky vzrástol viac než štyrikrát. „Investiční podvodníci sú stále vynaliezavejší, ale majú svoje slabiny, podľa ktorých ich pri troche pozornosti ľahko odhalíte,“ zdôraznil Hlavsa.

Hlavným varovným signálom je časový nátlak. Hlavsa poznamenal, že s každým výnosom sa spája nejaká práca, riziko a čas. „To je hlavná mantra, na ktorú treba myslieť pri každej investícii,“ hovorí odborník. Podotýka, že podvodníci vo väčšine prípadov tlačia najmä na čas. Ak preto natrafíte na vety typu „Platí pre prvých 200 investorov“ či „Obmedzená ponuka“, alebo niekto sľubuje zbohatnutie do niekoľkých dní či týždňov, buďte opatrní.

Pozor si treba dať aj na prísľub absurdne vysokého zhodnotenia alebo nezvyčajné platobné metódy. Ponuka denného výnosu vo výške 1 % alebo 3 % týždenne môže na prvý pohľad vyzerať príťažlivo. V skutočnosti však ide o stovky až tisíce percent ročne, čo žiadna dôveryhodná firma negarantuje. „Je potrebné spozornieť aj vo chvíli, keď od vás niekto chce prevod peňazí na osobný účet, anonymný prevod alebo krypto platbu,“ radí Hlavsa.

Dôležité je, aby ste o svojich financiách rozhodovali s chladnou hlavou a obchodníka si pred prvou investíciou dôkladne preverili. Kontrola toho, či je obchodník zaregistrovaný a vlastní potrebné licencie zaberie podľa Hlavsu len niekoľko minút hľadania na internete. Rovnako rýchlo zistíte, či má referencie od ďalších investorov. „Dobrým signálom je tiež funkčná zákaznícka podpora, ktorej sa dá napísať alebo sa dovolať a ktorá rada zodpovie všetky vaše otázky,“ dodal Hlavsa.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Niektorí nevedia, čo je to úrok, väčšina žije na dlh: Prieskum finančnej gramotnosti odhalil znepokojujúce fakty

 Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame