Viete, koľko vody by ste mali vypiť za deň? Pozrite si odporúčania odborníkov

Pitie vody

Viete koľko vody by ste mali v lete vypiť? (Zdroj: GettyImages)

Určite si zo školy pamätáte, že naše telo zo 60 až 70 % pozostáva z vody. Každá bunka nášho organizmu potrebuje vodu, aby fungovala. V súvislosti s príjmom tekutín sa často uvádza, že by sme denne mali vypiť osem pohárov čistej vody. Ide však len o všeobecné odporúčanie.

V skutočnosti je príjem tekutín vysoko individuálna záležitosť. Inštitút medicíny (IOM) realizoval prieskum, aby zistil priemerný denný príjem vody Američanov. Na základe týchto údajov zverejnil v štúdii odporúčania, ktoré nazval adekvátny príjem vody. Na tieto odporúčania sa lekári odvolávajú dodnes. Zahŕňajú:

  • 3,7 litra tekutín denne pre mužov, z toho asi 3 litra (cca 13 šálok) vo forme nápojov
  • 2,7 litra tekutín denne pre ženy, z toho asi 2,2 litra (cca 9 šálok) vo forme nápojov

Adekvátny príjem vody vychádza z takzvaného stredného príjmu vody, je však zrejmé, že niektorým ľuďom vyhovuje nižší príjem tekutín. Existuje totiž viacero faktorov, ktoré ovplyvňujú množstvo tekutín, ktoré by sme mali prijať. Okrem pohlavia a veku sem patrí napríklad úroveň fyzickej aktivity či počasie, resp. vonkajšia teplota vzduchu.

Hranica, pod ktorú by ste ísť nemali

Súčasné odporúčania pre optimálny príjem tekutín u ľudí od 19 rokov predstavujú 3,8 litra denne pre mužov a 2,8 l pre ženy. To sa týka celkového príjmu, vrátane všetkého, čo vypijeme a zjeme a obsahuje to vodu, ako napríklad polievky alebo ovocie a zelenina. Z uvedeného množstva by mali muži prijať okolo 13 šálok nápojov a ženy 9 šálok. U žien sa potreby menia v období tehotenstva a dojčenia – tehotné by mali denne vypiť 10 šálok vody a dojčiace ženy až 13 šálok.

Odporúčané množstvo vody

Viac vody by ste mali vypiť, ak:

Žijete v horúcom podnebí: Stačí dovolenka v tropickej krajine alebo vo vyššej nadmorskej výške, a príjem tekutín by ste mali zvýšiť.

Cvičíte: Ak často cvičíte, približne dve až tri hodiny pred cvičením by ste mali vypiť dve šálky vody a jednu ďalšiu šáliku tesne po cvičení.

Máte hnačku, horúčku alebo zvraciame: Pri horúčkovitom ochorení a rovnako aj pri zvracaní a hnačke naše telo stráca viac tekutín ako zvyčajne. Lekár môže dokonca odporučiť pitie nápojov s elektrolytmi.


Mohlo by vás zaujať: Koľko vody by sme denne mali vypiť? Z potravín načerpáme viac ako pol litra


Príliš málo, alebo príliš veľa?

Voda je nevyhnutná pre väčšinu procesov, ktorými naše telo prechádza. Pri jej dostatku by naše orgány nemohli fungovať. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) medzi najväčšie výhody pitnej vody zaraďuje udržiavanie telesnej teploty v normálnom rozmedzí, ochranu chrbtice a iných tkanív, odpruženie kĺbov a odstraňovanie odpadu močením, potom a pohybmi čriev. Voda nám pomáha tiež vyzerať dobre, je dôležitá pre hydratovaný vzhľad našej pokožky. Ak pijeme vody príliš málo alebo príliš veľa, hrozia nám zdravotné problémy.

Dehydratácia

Prostredníctvom potenia a močenia naše telo neustále stráca tekutiny. Ak ich stratí viac, ako ich prijme, môže nastať dehydratácia. Spočiatku sa prejavuje len suchom v ústach a zníženým močením, postupne sa však môže pridať zmätok, zmena nálady, zápcha, prehriatie a šok. Miernu dehydratáciu liečte zvýšeným príjmom vody a iných tekutín, pri závažnej dehydratácii však bude nutné vyhľadať lekára. Ten pravdepodobne nasadí intravenózne podanie tekutín a solí, kým príznaky nezmiznú.

Hyponatriémia   

Aj pitie príliš veľkého množstva vody môže byť pre zdravie nebezpečné. Príliš veľké množstvo tekutín zriedi elektrolyty v krvi, hladina sodíka sa zníži a to môže viesť k stavu, ktorý sa nazýva hyponatriémia. K jej symptómom patrí bolesť hlavy, zmätok, únava, nevoľnosť alebo zvracanie, podráždenosť, svalové kŕče, slabosť a záchvaty. Príznaky môžu vyústiť až do kómy. Vyššiemu riziku vzniku tohto stavu sú náchylnejší ľudia s nižšou postavou a deti, ale aj aktívni ľudia, napríklad maratónski bežci, ktorí v krátkom čase vypijú veľké množstvo vody.

Stavte na ovocie a zeleninu

Čistá voda je v rámci príjmu tekutín najideálnejšia, tekutiny však môžete dopĺňať aj konzumáciou vhodných potravín. Medzi ovocie a zeleninu s najvyšším obsahom vody patria uhorka (96,8 %), reďkovka (94,4 %), rajčiny (92,9 %), paprika (91 %), vodný melón (90,2 %), ale tiež špenát, broskyňa, pomaranč, bobuľovité ovocie, karfiol či zeler.

Náš tip: Máte pocit, že váš príjem tekutín nie je dostatočný? Skúste so sebou nosiť fľašu s vodou, kamkoľvek idete. Ak vám čistá voda príliš nechutí, siahnite po mlieku, čaji, minerálkach či vývare. Vynechajte alkohol a sladené nápoje, majú príliš veľa kalórií. Ak veľa cvičíte, zvážte pitie športového nápoja, ktorý obsahuje elektrolyty. Obyčajnej vode dodáte šmrnc vytlačením čerstvej citrónovej alebo limetkovej šťavy a pridaním mäty.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame