Nože, škrabky, strúhadlá, hrnce, panvice – to všetko patrí k nevyhnutnej výbave každej kuchyne, v ktorej sa aspoň z času na čas varí. Už dlhšie obdobie sa však spomenutí pomocníci nevyrábajú len z klasických materiálov, na ktoré sme boli doteraz zvyknutí. Z reklám sa totiž na nás valia ódy na keramiku a jej výnimočné vlastnosti. Ako je to však v praxi? Je možné, že sa pôvodná klasika z prípravy jedál celkom vytratí?
Keramické nože
Pred rokmi novinka, dnes bežná súčasť každej domácnosti. Túžbe vyskúšať, ako sa pracuje s keramickým nožom, zaručene neodolala žiadna gazdinka. Výrobcovia totiž lákajú na tieto výhody:
- žiadna hrdza – keramické nože neobsahujú kovové súčasti, preto nikdy nezhrdzavejú
- čistota – keramika je celistvý materiál bez pórov a zbytočného usádzania nečistôt, zvyčajne nôž stačí len opláchnuť
- nízka hmotnosť – keramické nože sú oproti klasickým ľahšie, takže pri dlhšej manipulácii ruka tak veľmi netrpí
- žiadne pachy – v pripravovanom jedle sa neprenášajú pachy z jednej suroviny na druhú, vitamíny sa z ovocia a zeleniny nestrácajú
- ostrosť – pri bežnom používaní výrobcovia garantujú doživotnú ostrosť, diamantovou brúsičkou ich však možno kedykoľvek naostriť
Napriek uvedeným plusom sa však keramické nože stretávajú s rôznorodými ohlasmi. Je to najmä pre ich enormnú krehkosť. Keramické nože treba chrániť pred pádom a poškodením v umývačke riadu. Z uvedeného dôvodu ho navyše nemožno použiť na mrazené potraviny či mäso s kosťami, domáci kutilovia s ním nič neprikrútia – špička by sa razom odlomila. Pani Janu (56) jeho používanie takisto príliš nenadchlo: „Pracujem ako kuchárka už 30 rokov. S keramickým nožom je viac starostí ako úžitku. Treba naň dávať neustály pozor, pričom nie je univerzálny. Nedá sa použiť ani na krájanie poriadneho mäsa.“
Ak vás však dizajn a vlastnosti keramických nožov predsa len oslovili, vyberajte skôr menšie nože – na zeleninu a syr, prípadne veľký zúbkovaný na pečivo. Pri krájaní tvrdších surovín a tých s kosťami by ste mohli byť naozaj sklamaní.
Mohlo by vás zaujímať: Ako na dokonale ostré nože: Prezradíme vám všetko o ich brúsení
Keramická škrabka
Užitočná vecička na zemiaky a zeleninu, ale za jednej dôležitej podmienky – dokonalého tvaru spracovávaných surovín. Keramická čepeľ je totiž zachytená v držiačikoch v tvare „U“, odkiaľ sa dá vyberať. Z tohto dôvodu pri narábaní so škrabkou čepeľ často vypadáva – zakaždým, keď narazí na nejakú nerovnosť. Keď si na ňu navyknete, čistenie zeleniny môže byť rýchle a pohodlné. Chce to však trpezlivosť a istý cit v rukách. Inak sa vám môže ľahko stať, že štrbinovú časť budete musieť nazad upevňovať po každom ťahu.
Keramické strúhadlo
Praktický pomocník pre strúhanie cesnaku do jedál či jabĺk, broskýň a iného ovocia pre najmenších. Spočiatku si treba privyknúť na menšie rozmery, v zásade mu však možno vyčítať len dva nedostatky – strúhanie ovocia na ňom je zdĺhavejšie a veľká časť strúhaného cesnaku zostáva medzi zúbkami (je možné ho odstrániť až pri umývaní pod tečúcou vodou). Z tohto dôvodu mnoho gazdiniek uprednostňuje radšej klasické strúhadlo a lis na cesnak.
Mohlo by vás zaujímať: Pravidlá správneho skladovania potravín: Týchto chýb sa radšej vyvarujte!
Keramický hrniec
Nazývaný aj „selský“ hrniec sa vyznačuje predovšetkým tým, že dokáže naakumulovať teplo a rovnomerne ho rozvádzať. Či naozaj dokáže šetriť energiou, je ale otázne. Podľa niektorých kuchárov mu totiž dlhšie trvá, pokiaľ sa nahreje a príprava jedla, najmä v rúre, mu zaberie podstatne viac času ako jeho nerezovému pomocníkovi. Predtým, ako si zakúpite celú sadu, radšej si vopred doma vyskúšajte varenie v jednom hrnci. Keramika, smalt, nerez – každej gazdinke vyhovuje niečo iné. Skúšaním sa vyhnete príliš veľkej a zbytočnej jednorazovej investícii.
Zdieľať na