Liečivý zázrak z Austrálie: Čajovníkový olej pomôže proti nachladnutiu aj plesniam

Čajovníkový olej

wikipedia.org/Itineranttrader

Tea tree olej, u nás známejší ako čajovníkový olej, je nesmierne všestranný produkt prírody. Neponúka len zdravotné riešenia, využiť sa dá aj ako pomoc vo vašej domácnosti. Že ste ho ešte nevyskúšali? Tak rýchlo do toho, uvidíte, že tento produkt nájde široké využitie aj vo vašej rodine.

Zázrak od protinožcov

Ak ste o čajovníkovom oleji doteraz nepočuli, nevadí. Postačí totiž o ňom vedieť len to, že pochádza z druhého konca zemegule, kde sa využíval už po stáročia ako liek domorodých obyvateľov. Domorodci si lístky z tohto stromu prikladali na zranenia, popáleniny, no liečili si pomocou nich aj kašeľ a nachladnutie. Získava sa z čajovníkového stromu (Melaleucaalternifolia), pochádza z Austrálie, kde rastie voľne, alebo na plantážach. Jeho lístky sa lisujú za studena a olej z neho sa používa v zriedenej alebo nezriedenej forme. V ostatných častiach sveta sa čajovníkový olej spopularizoval až v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Do Európy ho priniesol moreplavec James Cook.


Mohlo by vás zaujať: Všestranný pupalkový olej: Bojuje proti starnutiu, impotencii aj Alzheimerovi


Antiseptické eso

Hlavným ťahúňom používania tea tree oleja sú dozaista jeho bezkonkurenčné dezinfekčné účinky. Pomáha bojovať proti baktériám, vírusom, plesniam, či rôznym mikróbom. Používa sa pri liečbe rozličných zápalov, infekcií, či poranení na dezinfekciu týchto rán. Prospieva aj ľuďom s ekzémom či psoriázou, resp. inými kožnými ochoreniami. Vedci tiež zistili, že je účinný aj proti všiam. Podľa štúdií vyzerá byť taký silný, že zničí aj obávané stafylokoky, či už vo vašom tele alebo v domácnosti.

Buďte krásna s čajovníkom

Benefity jeho účinkov využil aj kozmetický priemysel. Tea tree olej totiž skvele účinkuje pri boji s akné, lupinami a upokojuje tiež podráždenú pokožku. Pridávaný je preto do rôznych pleťových vôd, masiek, krémov, čistiacich tampónov, gélov, či rôznych korekčných tyčiniek. Stačí si len vybrať. Opatrní by ste však mali byť vtedy, ak je vaša pleť príliš citlivá. Vtedy by ste mali používať čajovníkový olej striedmejšie a vo viac zriedenej forme. Taktiež by sa nemal používať na partie v okolí očí.


Mohlo by vás zaujať: Najsilnejšia prírodná dezinfekcia? Vyskúšajte čajovníkový olej


Vylieči aj nachladnutie a chrípku

Jednoduchým spôsobom jeho použitia si totiž môžete uľaviť aj od nepríjemných príznakov chrípky a nachladnutia. Stačí si do nádoby s horúcou vodou kvapnúť pár kvapiek čajovníkového oleja, zakryť sa nad nádobou pod deku či uterák a vdychovať túto paru. Okrem toho, že uvoľní upchatý nos, zmierni aj bolesti hlavy, dráždivý kašeľ a tlak na prsiach.

Mykózy a plesne

Tea tree olej je nesmierne účinný pri rozšírených problémoch s mykózami a plesňami. Ak vás trápi pleseň nôh, robte si denne kúpeľ nôh s pridaním pár kvapiek tohto oleja. Pri plesni nechtov nôh sa dvakrát denne potiera každý postihnutý necht jednou kvapkou čajovníkového oleja. Čajovníkový olej sa pridáva aj do rôznych intímnych gélov a vlhčených utierok na ošetrovanie intímnych partií postihnutých mykózou.


Mohlo by vás zaujať: Večné trápenie menom herpes: Ako s ním môžete bojovať – a zvíťaziť?


Zbavte sa roztočov

Áno, čítate správne. Čajovníkový olej vám pomôže dokonca aj pri praní. Ak sa chcete nadobro zbaviť nepríjemných malých parazitov vo vašom oblečení či posteľnej bielizni, no pri bežnom praní pri nízkych teplotách ich nezničíte, pridajte do prania navyše aj 2 lyžičky čajovníkového oleja. Okrem toho, že zabije drobných votrelcov a zabezpečí jeho hygienickú čistotu, vašu bielizeň aj nádherne prevonia.

Na bežné domáce čistenie

Čajovníkový olej môžete dokonca využiť aj pri bežnom čistení domácnosti. Ak chcete mať všetko hygienicky čisté, pridávajte tea tree olej kde len chcete. Čistiť ním môžete WC sedáky, vodovodné batérie, kľučky na dverách, pracovnú dosku, stôl, alebo si môžete pár kvapiek pridať aj do vody, ktorou budete zmývať podlahu. Využitie je len na vás. Za 10 ml balenie zaplatíte okolo 5 eur, na 30 ml okolo 12-13 eur.


Používate čajovníkový olej? Na čo najčastejšie? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii. 

Zdroj: wikipedia.org/Itineranttrader, wikipedia.org/Itineranttrader, Oliver
Odporúčame