Máte doma olej? A viete, ako sa môžete zbaviť zvyškov po pečení a vyprážaní?

Šišky, rezne, šaláty k Veľkej noci patria, čo však urobiť so zvyškami oleja

Šišky, rezne, šaláty k Veľkej noci patria, čo však urobiť so zvyškami oleja (Zdroj: Kaufland)

Na Veľkú noc sa v slovenských domácnostiach jedlom nešetrí. Zemiakový šalát, vyprážané rezne, šišky… Ochotných kúpačov predsa treba poriadne pohostiť! Či už preferujete tradičné alebo moderné veľkonočné recepty, bez oleja sa v kuchyni nezaobídete. No ako sa zbavíte toho použitého?

Že ho jednoducho vylejete do drezu alebo toalety? To vôbec nie je dobrý nápad. Možno vás to prekvapí, no už jeden liter oleja dokáže znečistiť niekoľko tisíc litrov vody,  a to nielen na povrchu. Zasiahnuť môže aj podzemnú vodu alebo pôdu.

Nepríjemnosti hrozia tiež vašej kuchyni

Len čo sa olej dostane do kanalizácie, je veľmi ťažké sa ho zbaviť. Nie je rozpustný vo vode, takže ho len tak „nespláchnete“, ako sa veľa ľudí mylne domnieva. Naopak, olejová hmota sa drží nad ňou, postupne sa usádza v potrubí a upcháva ho. Mastné zvyšky navyše lákajú hlodavce. Vyčistenie odpadových vôd sa tak môže značne predražiť, olejové usadeniny totiž treba odstraňovať aj niekoľkokrát ročne. Ďalší dobrý dôvod, pre ktorý sa oplatí naučiť sa zlikvidovať zvyšky z vyprážania, pečenia či varenia správne.

Ako na to?

Stačí vám na to jedna čistá plastová nádoba a trochu cviku. Olej, ktorý ostane na panvici po vyprážaní, nechajte najprv vychladnúť. Väčšie nečistoty z jedla z neho radšej vyberte, menšie kúsky nevadia. Zvyšok oleja prelejte do pripravenej plastovej fľaše, vytlačte z nej prebytočný vzduch a dôkladne ju uzavrite. Potom je to naozaj už len o zvyku – plnú fľašu s použitým kuchynským olejom zoberte so sebou, keď pôjdete na nákup do Kauflandu, a vhoďte ju do označenej zbernej nádoby pri predajni. V roku 2023 sa takto vyzbieralo viac ako 108 000 kilogramov oleja.

Vyše 108 ton použitého kuchynského oleja sa v roku 2023 vyzbieralo v Kauflande
Vyše 108 ton použitého kuchynského oleja sa v roku 2023 vyzbieralo v Kauflande (Zdroj: Kaufland)

„Ochrana prírody je nám veľmi blízka, aj preto neustále hľadáme spôsoby, ako našim zákazníkom pomôcť osvojiť si ekologické návyky v ich každodennom živote,“ hovorí Lucia Vargová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland Slovensko a dodáva: „Zberné nádoby na použitý kuchynský olej sú umiestnené pri každej predajni Kaufland a tento štandard sa automaticky dodržiava aj pri výstavbe nových predajní na Slovensku.“

Nevyliať, odovzdať, zrecyklovať

Okrem zvyškov oleja z vyprážania z panvice alebo fritézy do výlevky nepatria ani rôzne olejové zálievky z rybacích konzerv, nakladanej zeleniny, sušených rajčín, olív alebo syrov, živočíšne tuky či precedený výpek z mäsa. Správnym separovaním aj z obyčajného kuchynského oleja môžete pomôcť vytvoriť surovinu, ktorá nájde svoj druhý život v doprave, logistike, energetike či iných odvetviach.





Zdroj: PR článok
Odporúčame