Na prechádzke lesom: Nazbierajte si fantastický medvedí cesnak, na toto si však dajte pozor!

Po roku je tu opäť obdobie medvedieho cesnaku (Zdroj: Instagram/novalim_sk)

Po roku je tu opäť obdobie medvedieho cesnaku. Táto skvelá rastlina zažíva v súčasnosti opäť obrovskú popularitu. Moderná gastronómia ho využíva na stovky spôsobov – pripravuje sa z neho pesto, používa sa do cestovín, omáčok či dokonca pri príprave pečív a chlebov. Vydajte sa na zber čím skôr, avšak dajte si pozor na túto zásadnú vec!

Na potulkách v prírode

Už naši predkovia obľubovali medvedí cesnak. Je to veľmi výživná bylina, ktorá dodá organizmu výživu a energiu aj po „zimnom spánku“. Jeho účinky sú fantastické – čistí žalúdok, črevá a krv, dokáže vyhnať z tela parazitov. Práve teraz, kým bylina nerozkvitne, je ideálny čas na jej zber.

Využiť prirodzené liečivé vlastnosti môžete aj vy – urobte si jarnú očistnú kúru, ktorá vás zaručene postaví na nohy. Použite medvedí cesnak, špenát a pažítku a pripravte si nejaký chutný pokrm. Skvelo sa hodia do omáčok, nátierok alebo len tak do zeleninového šalátu.

 

 
 
 
 
 
Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Ein Beitrag geteilt von Kufi Marcel (@kufimarcel)

 

Vitamínová bomba

Medvedí cesnak má veľmi blahodarný vplyv na ľudský organizmus. Okrem plno vitamínov a minerálnych látok je výborným antibiotikom, antimykotikom a pôsobí antibakteriálne. Pokiaľ ste prechladli, máte chrípku alebo zapálené dýchacie cesty, siahnite po ňom.

Taktiež reguluje krvný tlak, podporuje činnosť srdca, čistí krv, detoxikuje ľadviny, pečeň a zbavuje organizmus nežiadúcich baktérií a plesní. V jeho silu verili už naši predkovia, preto voči nemu nemusíte byť skeptickí.

Spoznajte ho v prírode

Vyskytuje sa najmä v lužných, listnatých a zmiešaných lesoch. Obľubuje vlhké a tienisté prostredie. Ak sa rozhodnete ísť „na lov“, určite sa vyberte do oblastí okolo potokov a menších riečok. Vyskytuje sa naprieč celou strednou a západnou Európou, takže si ho môžete nazbierať nielen na Slovensku či v Česku, ale pokojne aj v Španielsku alebo na balkánskych pobrežiach.

Pozor na omyl!

Medvedí cesnak je veľmi podobný konvalinke. Myslite na to, keď sa vyberiete na zber. Konvalinka je totiž prudko jedovatá a zmýliť si tieto dve rastlinky by mohlo skončiť katastrofou. Rozoznáte ich tak, že medvedí cesnak môže narásť až do výšku 40 centimetrov a jeho listy majú typickú štipľavú vôňu po cesnaku.

Výhodou tiež je, že konvalinky zvyčajne vyrastajú o niečo neskôr, v čase, keď je medvedí cesnak už skôr odkvitnutý. Na to sa, bohužiaľ, pri dnešnom vyčíňaní prírody už nedá spoliehať.

Sledujte náš Instagram

 

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame