Najhoršie novoročné predsavzatia: Tieto všetky sú odsúdené na neúspech!

nový rok

thinkstockphotos.com

Vstupujete každý rok do prvého januárového dňa s nejakým predsavzatím? Správna motivácia v oblasti vzťahov alebo chudnutia je síce dôležitá, no nie vždy sa ambiciózne ciele stretnú s úspechom. Kameňom úrazu sa neraz stáva formulácia samotného predsavzatia, ktorá znie buď ako klišé alebo úplne nereálne. Poradíme vám, ktorým z nich sa vyhnúť, aby ste si ušetrili prípadné sklamanie a na čo všetko sa v nadchádzajúcom kalendárnom roku môžete zamerať.

1. Váha bude ukazovať moje vysnívané číslo

Je jedno, či za svoju ideálnu hmotnosť považujete 55 alebo 80 kíl, nikdy sa pri chudnutí nefixujte na konkrétne číslo. Akonáhle sa totiž v zápale zhadzovania prebytočných kilogramov začnete pravidelne hýbať, očakávať môžete stratu tukových zásob a budovanie svalovej hmoty. Výsledok? Váha môže stagnovať alebo dokonca posunúť ručičku trochu vyššie na stupnici. Ušetrite si preto frustráciu a prestaňte sa v prvých mesiacoch vážiť. Radšej si dajte za cieľ, že sa zmestíte do obľúbených džínsov, menších o dve konfekčné veľkosti.

2. Prestanem jesť cukry alebo tuky

Nízkotučné a nízkosacharidové diéty sú každý rok v januári mimoriadne populárne, pretože sľubujú výrazné výsledky v rekordnom čase. Takýto extrémny zásah do výživy sa však nikdy nevypláca. „Na budovanie štíhleho a zdravého tela potrebujeme karbohydráty, proteíny a zdravé tuky. Ak vynecháme cukry, telo vyhladujeme a oberieme ho o energiu, ktorú potrebuje na správne fungovanie,“ pripomína expertka na fitnes Ashley Yandle. Navyše, jednostranné stravovanie sa nám veľmi rýchlo zunuje a dostaví sa neželaný jo-jo efekt. Aké je teda ideálne riešenie? Sacharidy treba konzumovať v zdravšej podobe, ako sú celozrnné výrobky, hnedá ryža, batáty, ovsená kaša a podobne. Rozhodne sa však nevyhýbajte ani blahodarným tukom z rýb, olivového oleja, avokáda či orechových plodov.


Mohlo by vás zaujať: Čas predsavzatí sa blíži: Ako ich tentokrát naozaj dodržať?


3. Začnem chodiť do posilňovne

Ak vás dvíhanie činiek nikdy nebavilo, ani príchod nového kalendárneho roka na tom nič nezmení. Na ceste za zdravším telom nikdy nevyhľadávajte aktivity, do ktorých sa musíte doslova nútiť. Už po pár týždňoch totiž opadne prvé nadšenie a len ťažko budete hľadať motiváciu zbaliť si potrebné oblečenie aj uterák. Preferujte cvičenie, ktoré vám prináša radosť a vďaka ktorému sa cítite sebavedomejšie. Práve to vás bude totiž viesť k tomu, aby ste sa hýbali pravidelne.

4. Vzdám sa všetkých nezdravých dobrôt a maškŕt

Držať sa striktne ukážkového stravovacieho plánu určite prospieva zdraviu aj postave, no nie našej psychike. Mozog je totiž tak naučený na sladkú formu odmeny, že po niekoľkých dňoch odopierania to s nezdravými pochúťkami pri prvej príležitosti poriadne preženie. Ako teda nájsť rovnováhu? Skúste sa držať jednoduchého pravidla 80/20. V praxi to znamená, že 80% týždňa sa budete stravovať ukážkovo a 20% si doprajete to, čomu jednoducho neviete odolať.


Mohlo by vás zaujať: Tipy pre šťastnejší a plnohodnotnejší život: Vyskúšajte ich ešte dnes!


5. Prestanem…

…piť kávu, pozerať televíziu, jesť koláče, kupovať časopisy. Niekedy tajomstvo úspechu naozaj tkvie len v správnej formulácii. Ak má vaše predsavzatie formu zákazu alebo znie negatívne, oveľa ťažšie vám padne dodržiavať ho. V podvedomí totiž bliká kontrolka akéhosi osobného trestu a všetku svoju energiu sústredíte na aktivitu, ktorej sa v konečnom dôsledku chcete vyhýbať. Namiesto toho vždy myslite na pozitívne ciele s možnosťou posunu vpred. Motivujte sa k tomu, aby ste trávili viac času vonku (a teda nie pred televízorom) alebo aby ste sa naučili pripravovať dezerty zo zdravých surovín (a vyhnete sa ťažkým a mastným zákuskom plným cukru).

6. Nájdem si novú prácu

Aj kariérny postup je mimoriadne dôležitý, zvlášť v prípade, ak ste dlhodobo nezamestnaný. Nová pracovná pozícia v novom prostredí sa javí ako skvelý cieľ, no musíte si uvedomiť, že ho nedokážete ovplyvniť na 100%. Napriek rozoslaným životopisom a absolvovaným pohovorom totiž nie je isté, či nového zamestnávateľa naozaj presvedčíte. Sústreďte sa preto radšej na aktivity, ktoré zvýšia vašu hodnotu na trhu práce. Výbornou voľbou sú kurzy cudzieho jazyka, rozšírenie IT znalostí a podobne.


Mohlo by vás zaujať: Hľadáte to správne predsavzatie? Inšpirujte sa týmito celebritami!


7. Tentoraz to vyjde

Prichytili ste sa pri tom, že vaše novoročné predsavzatia sa akosi často opakujú? Ak sa vám nepodarilo zhodiť tých prebytočných 10 kíl za posledných päť rokov, zrejme na to musíte ísť inak. Recyklácia cieľov z predchádzajúci 365 dní totiž jednoducho nefunguje. Na výber máte dve možnosti: buď sa sústredíte na niečo celkom iné alebo si súčasne zostavíte presný plán na to, ako svoj zámer dotiahnete do úspešného konca. Najlepšie urobíte, ak sa trošku prehrabete vo vnútornej motivácii a získate odpoveď na to, či vaše predsavzatie z minulého roka je naozaj tým, čo vám chýba ku šťastiu.


Ktoré novoročné predsavzatia sa vám podarilo splniť? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame