Bolesť hrdla, kašeľ či prechladnutie? Najsilnejšie prírodné antibiotiká nájdete aj vo svojej špajze

Strúhanie zázvoru na strúhadle

Zázvor je považovaný za jednotku v boji s prechladnutím (Zdroj: GettyImages)

Opäť je tu jeseň, s ktorou prichádzajú nielen kratšie dni a chladnejšie počasie, ale aj rôzne prechladnutia. Pri nádche, kašli či bolesti hrdla nemusíme hneď siahať po liekoch z lekárne – tie najsilnejšie liečivá nám totiž ponúka príroda.

Vedeli to už naše babičky, keď si sirupy, čaje či vitamínové elixíry pripravovali z toho, čo našli vo svojej špajzi. A veľmi často vďaka tomu ani nemuseli volať lekára. Prekvapujúce účinky týchto prírodných zázrakov však znovu objavujeme aj my. A skvelé je, že sa nemusíme obávať žiadnych negatívnych vedľajších účinkov. Ktoré prostriedky teda môžeme vyskúšať, keď na nás lezie choroba?

Cesnak je overeným liekom

Funguje ako prevencia, aj ako liek. Cesnak je prírodné antibiotikum a antivirotikum, účinkuje teda proti vírusom a zároveň pomáha posilňovať imunitu. Dospelý človek by si mal v čase chrípkovej sezóny dopriať dva až tri strúčiky denne, čerstvý cesnak však možno nahradiť napríklad aj cesnakovou nátierkou či teplou polievkou. Ak vám prekáža nepríjemná aróma, skúste jesť cesnak spolu s mliekom a medom, alebo po jedle požuť kúsok petržlenovej vňate.

Cesnakový elixír

Ak potrebujete posilniť imunitu, na malé kúsky si pokrájajte 8 strúčikov cesnaku a 4 – 5 cm koreňa zázvoru. Pridajte dva chemicky neošetrené citróny pokrájané na kúsky a všetko spolu zmixujte. V hrnci dajte zovrieť 5 l vody a vmiešajte do nej rozmixovanú zmes. Nechajte vychladnúť a naplňte do sklených pohárov. Elixír konzumujte každý deň dve hodiny pred jedlom.

Cesnakový elixír si môžete pripraviť aj tak, že 6 strúčikov nakrájate na drobno, pridáte 8 lyžíc hnedého cukru a pomaly uvaríte v 250 ml vody. Necháte vychladnúť, vlejete do pohára, uložíte do chladničky a pri problémoch s kašľom po lyžičkách podávate počas dňa.

S cibuľou proti zápalom dutín

Cibuľa má silné antibakteriálne účinky, zabraňuje infekciám a pomáha pri liečbe chrípky a prechladnutia. Jej sila spočíva najmä v tom, že uvoľňuje hlieny a pomáha pri zápaloch dutín. Už pri prvých náznakoch kašľa sa odporúča pomaly zjesť surovú cibuľu.

Liečivý sirup

Kto surovú cibuľu nemá rád, môže si pripraviť sirup s medom. Cibuľu nakrájajte, dajte do pohára s viečkom, zalejte medom a dajte do chladničky. Cibuľa pustí šťavu, ktorú počas dňa konzumujte po lyžičkách. Ak ste alergický na med, môžete ho nahradiť trochou hnedého cukru.


Mohlo by vás zaujať: Lekársky predpis na ne netreba: Vyskúšajte prírodné antibiotiká


Čaj proti kašľu

Olúpte jednu veľkú cibuľu, nakrájajte ju na kolieska, zalejte 300 ml vriacej vody a zakrytú nechajte 20 minút lúhovať, následne sceďte. Čaj pite teplý osladený medom, najlepšie trikrát denne.

Zázvor je v kurze

Zázvor je považovaný za jednotku v boji s prechladnutím. Je to vďaka jeho silným protizápalovým a antioxidačným účinkom. Okrem toho, že zázvor pôsobí proti infekciám a likviduje choroboplodné zárodky, blahodarne pôsobí aj na tráviacu sústavu a harmonizuje jej činnosť.

Zázvorový čaj

Najjednoduchšie je pripraviť si zo zázvoru čaj. Zázvor postrúhajte a zalejte ho vriacou vodou. Počkajte, kým trochu vychladne, pridajte čerstvú citrónovú šťavu a kvalitný med. Pite trikrát denne.

Zázvorový likér

Pripraviť si ho môžeme do zásoby a užívať počas celej zimy. 125 g zázvoru nastrúhame, pridáme 6 polievkových lyžíc medu, zalejeme 1/2 litrom kvalitnej vodky. Nakoniec vložíme na plátky nakrájaný citrón. Necháme tri dni lúhovať. Precedíme, vlejeme do fľaše. Užívame pol deci večer.


Mohlo by vás zaujať: Lezie na vás choroba? Tieto prírodné antibiotiká z vašej špajze zaberú!


Tymian má viacero účinkov

Zvykneme ho používať na dochucovanie jedál, tymian má však aj výrazné antibiotické, dezinfekčné a antiseptické účinky. V arabských krajinách sa z neho dodnes pripravuje odvar zmiešaný s olivovým olejom, ktorý sa používa na čistenie rán. Táto bylinka ničí vírusy, plesne, baktérie a aj črevné parazity, preto je dobrým podporným prostriedkom pri liečbe Helicobaktera pylori.

Čaj z tymianu

2 lyžičky sušeného tymianu zalejeme 200 ml vriacej vody a necháme 5 minút lúhovať. Pijeme teplý dvakrát denne. Čaj je vhodný pri zápale horných dýchacích ciest, aj na kloktanie. Pozor, dávkovanie neprekračujte, inak si môžete spôsobiť bolesti hlavy a nevoľnosť.

Tymianový sirup

Pol hrnčeka medu zmiešajte s dvoma litrami vody a pridajte pár plátkov citróna. Vhoďte hrsť tymianu a priveďte do varu. Varte tak dlho, kým sa nevyparí polovica vody. Zlejte do uzatvárateľnej fľaše a po vychladnutí uložte do chladničky.

Vyskúšajte aj rakytník

Rakytník obsahuje množstvo vitamínu C, čo ho predurčuje na liečbu chrípky a prechladnutia. Okrem „céčka“ sú jeho plody aj zdrojom vitamínov A, D, E, K a P. Rakytník má silné antibakteriálne a protizápalové účinky a vďaka antioxidačným látkam podporuje prirodzenú imunitu organizmu.

Rakytníkový čaj

1 až 2 čajové lyžičky sušených plodov zalejeme horúcou vodu a necháme lúhovať 5 minút. Po vylúhovaní môžeme plody zjesť. Čaj je vhodný aj pre deti, ktorým chceme zvýšiť obranyschopnosť organizmu.


Mohlo by vás zaujať: Prechladnutie, chrípka či infekcia? Spoznajte rozdiely aj prírodné zbrane


Kurkuma má v sebe esenciálne oleje

Má podobné účinky ako zázvor. Lieči zápal v tele a vďaka antioxidantom posilňuje imunitu. Obsahuje esenciálne oleje, ktoré zmierňujú opuch v hrdle a uľavujú od tráviacich ťažkostí.

Mlieko s kurkumou

Trochu mletej kurkumy dáme do rastlinného (napríklad kokosového) mlieka a privedieme k varu. Povaríme približne 10 minút.

Namiesto antibiotík chren

Chren je veľmi silné prírodné antibiotikum. Účinne v tele eliminuje infekcie a je výborným doplnkom pri liečbe všetkých chorôb z prechladnutia. Potláča množenie baktérií a vírusov, pri kašli a nádche uvoľňuje zahlienenie.

Chrenový elixír zdravia

Najemno si nastrúhame 250 g chrenu a trochu zázvoru. Zalejeme pohárom prevarenej, ale nie horúcej vody, starostlivo premiešame, prikryjeme a necháme odstáť 1,5 hodiny pri izbovej teplote. Následne starostlivo precedíme, pridáme 200 g kvalitného medu a šťavu z jedného citróna. Užívame pri bolesti hrdla alebo kašli trikrát denne jednu polievkovú lyžicu.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame