Naučte sa počúvať svoj vnútorný hlas: Prezradí vám viac, než by ste čakali

Zamyslená žena

Naučte sa počúvať svoj vnútorný hlas (Foto: GettyImages)

Vnútorný hlas nekričí, no ak mu citlivo načúvame a dokážeme ho rozoznať, je naším spoľahlivým kompasom na ceste životom. Pravdou však je, že často, hoci aj neumýselne, je potlačený a ignorovaný. A práve vtedy začíname čoraz viac pochybovať. Počúvate svoj vnútorný hlas? Spoznajte signály, ktoré hovoria jasnou rečou: Takto to ďalej nejde, je čas na zmenu!

Uzavreli ste sa pred ľuďmi

Jedným z jasných signálov, že ste stratili svoje smerovanie je obmedzenie sociálnych kontaktov. Stránite sa dokonca aj spoločnosti najbližších. Pri bežnej sociálnej interakcii totiž naša intuicía pracuje na plné obrátky. Tá slečna za priehradkou v úrade je vám z nejakých príčin nesympatická, naopak z iného človeka, ktorého iba stretávate cestou do práce, máte veľmi dobrý pocit. Podvedome totiž spracovávame množstvo malých odchýlok, ktoré nám vytvárajú obraz o človeku – jeho hlas, gestá, postoj, pohľad.


Mohlo by vás zaujať: Takto robia veci šťastní ľudia: Inšpirujte sa a buďte jedným z nich


Stratili ste záľuby

Intuícia naberá na sile vo chvíľach, keď sa cítime isto a bezpečne, sme s ľuďmi, ktorých máme radi a každý deň zažívame svoje malé osobné úspechy alebo radosti. Ak vám už dlhšiu dobu nič nerobí radosť, nemôžete sa cítiť dobre ani vnútorne rásť.

Narastá nespokojnosť

Túžite žiť život niekoho iného? Máte pocit, že ste sa dostali do slepej uličky? Tento pocit neprišiel len tak. Preto by jeho výpovedná hodnota nemala mať iba váhu terajšieho znechutenia. Práve naopak – čím viac ste nespokojní so svojou prácou či vzťahom, o to viac by ste sa mali snažiť vytvoriť si život podľa vlastných pravidiel.

Zhoršujú sa vaše zlozvyky

Je jednoduché podľahnúť zlozvykom. Ak sme v dobrej forme, dokážeme motivovať sami seba a vidíme svetlý cieľ. Možno spomínate, aké bolo fajn, keď ste si našli čas na seba, keď ste dokázali odolať maškrteniu alebo ste porazili závislosť od cigariet. Malé osobné úspechy nám ukazujú, že dokážeme dosiahnuť naše lepšie ja. Prečo nezačať znovu?


Mohlo by vás zaujať: Negatívne myšlienky škodia sebadôvere: Zažeňte ich a rozkvitnite


Zanedbávate sa

Poobede vás doma čaká ešte veľa povinností, chodíte spávať neskoro a ráno musíte zase vstávať do práce. Možno o tom neviete, ale máte veľkú moc ako po malých krôčikoch zmeniť všetky nevyhovujúce zvyklosti. Nestanete sa sebcom, ak si vyhradíte čas iba pre seba. Pamätajte, že ste to vy, u koho musíte byť na prvom mieste.

Steve Jobs, zakladateľ značky Apple, povedal: „Nenechaj názory ostatných, aby utlmili tvoj vnútorný hlas. Najdôležitejšie je mať odvahu nasledovať svoje srdce a intuíciu. Ony už nejako vedia, kým sa chceme stať. Všetko ostatné je druhoradé.“

Počúvajte svoj vnútorný hlas

Intuícia je označovaná ako vnútorný hlas, šiesty zmysel, silné nutkanie, alebo aj „archív“ rozmanitých informácií. Tie si síce už nepamätáme na vedomej úrovni, no dokážu sa pospájať tak, aby nám pri rozhodovaní pomohli správne sa rozhodnúť. Logické myslenie je protipólom intuície. Často nás dovedie k životnému skepticizmu s vykonštruovaným strachom.

Bojíte sa opustiť stabilné miesto a vrhnúť sa do práce, ktorá by vás napĺňala? Práve strach dokáže intuíciu vyblokovať a z nás sa stáva zachmúrené klbko nervov, ktoré prestáva veriť vo veselší život. Každý z nás potrebuje vo svojom živote nadšenie, kreativitu a vášeň robiť veci tak, aby sme sa cítili príjemne. Vnútorný hlas nás dokáže nielen vystríhať pred prípadným nebezpečenstvom, zároveň je neoceniteľným sprostredkovateľom, ako dosiahnuť svoje sny a túžby.


Darí sa vám počúvať váš vnútorný hlas? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame