Máte na to nos? Čuchom vieme odhaliť kvalitu sexuálneho partnera aj nebezpečenstvo

nos - ovoniavanie mandarínky

Nos je dôležitejší, než by ste čakali! (Zdroj: GettyImages)

Je neodmysliteľnou súčasťou ľudskej tváre. Spolu s ústami a očami tvorí súčasť jedinečnej vizuálnej identity. Môže byť výrazný, malý, plný, ale aj citlivý na rôzne pachy a výnimočne presný. Nos má na starosti dôležité úlohy, od ktorých závisí prežitie človeka a dobrý zdravotný stav. Poznáme hneď niekoľko dôvodov, prečo sa o nos príkladne starať. Ktoré sú to?

Primárne určený na dýchanie

Nos je hlavným vstupným miestom vzduchu do pľúc. Aj napriek tomu, že dokážeme dýchať ústami a cez ústa prijať viac vzduchu, dýchanie nosom je omnoho pohodlnejšie. Stačí si spomenúť na nekomfortný pocit upchatého nosa a nik nebude pochybovať, že nos je úžasným nástrojom, vďaka ktorému je dýchanie krásne prirodzené, tiché a podstatne bezpečnejšie.

Špičkový vzduchový filter

Cez dve malé dierky v nose vstúpia za pľúc tisíce litrov vzduchu za deň. Nosné dierky sú lemované chĺpkami a riasinkami, ktoré už na vstupe filtrujú čiastočky prachu, peľu, alergénov a choroboplodných zárodkov. Vzduch prúdiaci cez nosnú dutinu sa na drážkach sliznice zvíri a pri procese vírenia sa prirodzene zohrieva a zvlhčuje. Takto upravený chráni citlivé pľúcne tkanivo.

Okrem toho je v nose a nosných dutinách prítomný aj hlien. Áno, dokonca aj vtedy, keď nie sme prechladnutí, vyprodukujú sliznice nosa prirodzene až 1 liter hlienu, z ktorého veľkú časť nevedomky pregĺgame. Chráni dýchacie cesty pred vysušením. Obsahuje tiež veľké množstvo enzýmov a protilátok, ktoré sa okamžite dávajú do boja proti škodcom.

Odhalí aj nebezpečné pachy

Je pozoruhodné, že v nose, na ploche necelých štyroch centimetrov štvorcových, sa sústreďuje až 100 miliónov čuchových buniek. Čuch patrí k jednému zo základných zmyslov a má zásadnú ochrannú a rozlišovaciu funkciu. Nos vybavený čuchovými receptormi dokáže rozpoznávať príjemné, ale aj dráždivé až toxické vône, ktoré môžu ohroziť náš život. Je dobré vedieť, že s pribúdajúcimi rokmi sa čuchové vnímanie, ktoré významne ovplyvňuje aj chuť, postupne zhoršuje, čo predstavuje nebezpečenstvo najmä u seniorov. Horšie rozpoznajú pokazené potraviny alebo únik plynu.


Mohlo by vás zaujať: Máte stále zapchatý nos? Spreje z lekárne vyhoďte, pomoc nájdete v štyroch jednoduchých krokoch


Pomáha nájsť ideálneho partnera

Partnera, ktorý je pre nás ideálny, vyhodnocujeme aj za aktívnej asistencie nosa. Hoci sa hovorí, že nos netreba pchať do všetkého, práve pri “vyčuchaní” kompatibility a vzájomnej príťažlivosti s budúcim partnerom hrá obrovskú úlohu. Zrak podáva jednoznačnú informáciu o vzhľade, čuch pomerne rýchlo identifikuje, či si budete s daným človekom blízki aj po sexuálnej stránke. Nosom spracovaná vôňa ľudského potu, kolínskej či parfumu totiž priamo účinkuje na sexuálne receptory v mozgu.

S nosom k spomienkam a jedinečným pocitom

Nos je sídlom čuchu. Tento zmysel nám okrem iného sprostredkúva aj množstvo spomienok a emócií. Prečo je tomu tak? Čuch je prepojený s tými časťami mozgu, ktoré majú na starosti ukladanie spomienok a pocitov. Nervové bunky z nosa vedú signál priamo do mozgových centier, bez prechodov cez medzistanice, ktoré by mohli signál ovplyvniť. Spomienka a pocity “získané nosom” sú potom mimoriadne vierohodné a zapamätateľné bez pochybností. Určite to poznáte! Stačí privoňať k pivonkám a spomeniete si na svoju babičku. Vôňa vanilkových rožkov okamžite evokuje spomienky na Vianoce.

Za posledné desaťročia sa dokonca množstvo výskumov venovalo súvislosti medzi zhoršeným čuchom a rizikom demencie. Výsledky naznačujú, že zhoršenie alebo postupná strata čuchu zvyšujú pravdepodobnosť postupného rozvoja Alzheimerovej choroby. Okrem toho, strata čuchu môže človeka obrať o tie najemocionálnejšie zážitky a spôsobiť depresívnejšie stavy ako strata zraku.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame