Čaká vás očkovanie proti covid-19? Zistite, na čo sa pripraviť

Očkovanie

Na čo by ste mali byť pripravení po očkovaní proti covid 19? (Zdroj: GettyImages)

Čaká vás v blízkej dobe očkovanie proti ochoreniu covid-19? Potom určite chcete vedieť, čo vás čaká a na čo sa po zaočkovaní pripraviť. Prezradíme či sú vedľajšie účinky nevyhnutné a ako ich najľahšie prekonať.

Na Slovensku je proti novému koronavírusu zaočkovaných už viac než pol milióna ľudí. Aktuálne sa možno prihlasovať do takzvanej čakárne, ktorá je už otvorená pre ľudí od 55 rokov veku. Registráciu treba urobiť na webovej stránke korona.gov.sk, kde vyplníte krátky formulár. Špeciálne skupiny obyvateľov (zdravotníci, pracovníci v sociálnych službách, policajti, hasiči a podobne) sú očkovaní vakcínou Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca, ľudia nad 70 rokov dostávajú vakcínu Pfizer/BioNTech alebo Moderna a osoby od 55 do 69 rokov sú očkované vakcínou AstraZeneca.

Prečo sa dať zaočkovať

Pretože tým výrazne zvýšite pravdepodobnosť, že na covid-19 neskôr neochoriete, a tým pádom ho neprenesiete ani na svojich blízkych. Klinické skúšanie preukázalo vysokú účinnosť vakcín aj u osôb, ktorým hrozí ťažký priebeh ochorenia covid-19, teda napríklad u astmatikov, ľudí s chronickým ochorením pľúc, cukrovkou, vysokým krvným tlakom, ochorením pečene či obezitou.


Mohlo by vás zaujať: Chráňte sa pred koronavírusom: Tieto veci môžu znížiť riziko nákazy


Konzultujte s lekárom

Ešte kým očkovanie podstúpite, jeho vhodnosť by ste mali prekonzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom. On najlepšie pozná váš aktuálny zdravotný stav, vie, na čo sa liečite a aké ochorenia ste v minulosti prekonali. Vo všeobecnosti sa očkovanie proti novému koronavírusu neodporúča ľuďom, ktorí vedia, že sú alergickí na niektorú zo zložiek očkovacej látky. Presné zloženie je uvedené v príbalovom letáku každej vakcíny.

Ak sa necítite dobre, je lepšie s očkovaním počkať a preobjednať sa. Očkovať by ste sa nemali, ak máte horúčku alebo iné prejavy prebiehajúcej akútnej infekcie, vtedy treba očkovanie odložiť. Tiež by ste sa nemali zúčastniť na očkovaní, ak ste v domácej izolácii alebo karanténe. V prípade, že ste už covid-19 prekonali, očkovanie je vhodné podstúpiť až po 90-tich dňoch od vyliečenia.

Čo vás čaká

Očkovacia látka sa podáva vpichnutím tenkou ihlou do svalu ramena, procedúra je bezbolestná. Tak ako všetky očkovacie látky, aj vakcína proti covid-19 sa musí podávať pod prísnym lekárskym dohľadom. Po zaočkovaní by ste mali približne 15 – 30 minút počkať na mieste očkovania, aby mohol lekár reagovať na prípadný problém. Ak by sa po podaní prvej dávky vyskytla ťažká alergická reakcia (anafylaxia), druhá dávka sa neodporúča.

Výskyt takýchto reakcií je však veľmi zriedkavý. Každá vakcína bola testovaná na viac ako 40 000 ľuďoch v rôznych krajinách. Na schvaľovanie vakcín uvádzaných na trh v rámci Európskej únie sa uplatňujú veľmi prísne pravidlá. Po vytvorení vakcíny hodnotenie a dohľad zabezpečuje Európska agentúra pre lieky (EMA), ktorá pokračuje v hodnotení bezpečnosti vakcíny aj po jej uvedení na trh.


Mohlo by vás zaujať: Očkovanie mnoho ľudí zatracuje: To proti záškrtu a tetanu je však povinné


Vedľajšie účinky

Tak ako všetky lieky, aj očkovacie vakcíny môžu spôsobovať vedľajšie účinky. Tie sú nepríjemné, nepredstavujú však ohrozenie života a zdravia. K najčastejším patrí únava, bolesť svalov a kĺbov, bolesť hlavy, horúčka, zimnica a bolesť alebo svrbenie v mieste vpichu. Príznaky podobné chrípke väčšinou odznejú do 48 hodín, bolesť ramena môže pretrvať o niekoľko dní dlhšie.

Vo všetkých prípadoch ide o sprievodné prejavy, ktoré sú očakávanou reakciou pri vakcvinácii. Neznamená to však, že každý ich musí mať. Imunitná odpoveď po očkovaní je u každého iná a ovplyvňuje ju vek, genetika, chronické ochorenia aj aktuálny zdravotný stav. Indíciou k tomu, ako na podanie vakcíny zareagujete, môže byť to, ako ste zápalové ochorenia zvládali po celý doterajší život.

Doprajte si oddych

Po podaní vakcíny by ste mali byť schopní pokračovať v bežných činnostiach. No aj v prípade, že sa budete cítiť dobre, je vhodné vyhýbať sa 48 hodín po očkovaní nadmernej fyzickej aktivite a alkoholu. Odporúča sa oddych, dostatok spánku, namiesto intenzívneho športu si doprajte len prechádzku.

Ak sa u vás objaví horúčka a bolesť, užite niektorý z liekov obsahujúcich paracetamol, napríklad Paralen alebo Panadol. Začervenanie či opuch v mieste vpichu zmiernite prikladaním studených obkladov. Ak je vaša ruka zvlášť bolestivá alebo slabá, vhodné je vyhnúť sa zdvíhaniu ťažkých vecí. V prípade zhoršenia alebo dlhšieho pretrvávania nežiaducich prejavov sa poraďte so svojím lekárom.

Čo ďalej?

Dodržte termín podania druhej dávky vakcíny. Určitú imunitu síce človek získava už po prvej dávke, plná ochrana sa však dosahuje až približne 10 až 14 dní po podaní druhej dávky. Menej ako 10 % osôb môže ochorieť aj po zaočkovaní, v takomto prípade má však ochorenie väčšinou ľahší priebeh. Po zaočkovaní by ste mali naďalej dodržiavať platné pokyny na ochranu seba a svojho okolia, teda predovšetkým dbať na sociálny odstup, nosiť rúško a často si umývať ruky.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame