Odlakovač je skvelý pomocník v domácnosti: Hodí sa na škvrny aj zvyšky lepidla

Odlakovač

thinkstockphotos.com

Odlakovač s obsahom acetónu sa nachádza snáď v každej kúpeľni. Je neodmysliteľnou súčasťou manikúry, veď upravené nechty sú vizitkou každej ženy. Ak ste ho doteraz používali iba na zbavovanie sa laku z nechtov, možno sa vám bude „v čase núdze“ hodiť niektorý z nasledovných tipov.

Zbaví vás zvyškov lepidla na pokožke

Z času na čas treba v domácnosti niečo zalepiť a občas sa stane, že zvyšky lepidla zostanú i tam, kde by nemali, konkrétne na pokožke rúk. Ako sa ich rýchlo zbaviť? Namočte vatový tampón do odlakovača a prejdite ním po mieste, kde sa nachádza lepidlo.

Poradí si aj s fixkami a škvrnami od pier

Handrička namočená v odlakovači si poradí aj so škvrnami od fixiek. Tento postup použite i vtedy, ak vám pero „vytečie“ v kabelke či vo vrecku košele. Pri tkaninách však buďte opatrní a odlakovač zrieďte s vodou.

Je užitočný aj pri čistení počítačovej klávesnice

Povrch klávesnice patrí k miestam, na ktorých sa nachádza najviac nečistôt. V mnohých prípadoch sú špina či prach aj jasne viditeľné. Očistiť klávesnicu však nie je také jednoduché. Ak použijete odlakovač, prácu vám podstatne uľahčí. Keďže niektoré plôšky na klávesnici sa čistia ťažko, použite vatové tyčinky namočené v odlakovači.


Mohlo by vás zaujať: Zabudnite na chemikálie: 10 tipov ako mať čistú domácnosť len s použitím citróna


Dá zbohom usadeninám na vani či umývadle

Aj škvŕn a najrozličnejších usadenín na povrchu vane sa môžete zbaviť pomocou odlakovača. Malé množstvo zrieďte s vodou a pomocou kefy miesto vydrhnite.

Odstráni samolepky z rozličných povrchov

Neviete, ako sa zbaviť nevzhľadných miest napríklad na čelnom skle vášho auta, ktoré tam zostali po odlepení diaľničnej nálepky? Hnevajú vás samolepky na chladničke, ktoré sú podľa vás absolútne nevkusné? V tom prípade vezmite do rúk handričku a odlakovač a zbavte sa ich. Tento trik sa vám hodí aj v prípade, že potrebujete odstrániť zvyšky etikiet z fliaš alebo pohárov.

Pomôže s vyleštením topánok

Aj obuv veľa prezrádza o našej osobnosti, a preto by sme mali dbať o jej vzhľad. Čistenie topánok si môžete uľahčiť použitím handričky namočenej v odlakovači. Po použití sa budú topánky lesknúť a prípadné šmuhy zmiznú. Tento trik pokojne využite aj na vyčistenie bielych podrážok na obľúbených teniskách. 


Mohlo by vás zaujať: 30 praktických rád pre čistučkú domácnosť: Oplatí sa ich vyskúšať!


Vydezinfikuje pilníky, nožnice i pinzety

Ak nemáte k dispozícii lieh, poprípade vhodný destilát, použite na tento účel odlakovač. Pravidelná dezinfekcia pilníkov, nožničiek či pinziet je dôležitá, pretože sa na nich nachádza množstvo nečistôt. Tie sa dostávajú do kontaktu s pokožkou a spôsobujú kožné problémy.

Zbaví podlahu šmúh od topánok

Tento trik, samozrejme, nie je vhodný pre všetky typy podláh. Určite ho neskúšajte na drevených povrchoch. Naopak, bez problémov ho použite na betónových podlahách a keramickej dlažbe. Ak nie ste si istí, najskôr prejdite handričkou namočenou v odlakovači len malú časť šmuhy na podlahe. Ak je všetko v poriadku, pokračujte.


Na čo všetko doma využívate odlakovač vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame