Skvelý program pre celú rodinu: Vo Vihorlatskom múzeu ožijú tradičné remeslá!

Tradičné techniky predvedú majstri svojich remesiel (Zdroj: Freepik/fxquadro)

Návštevníci skanzenu Vihorlatského múzea v Humennom sa opäť môžu zúčastniť letného programu remeselno-folklórneho cyklu tradičných remeselných dielní. Program s názvom Oživené remeslá, ktorý je súčasťou projektu Tvorivé a vzdelávacie podujatia, zahájil svoju sezónu v nedeľu 16. júla a pokračovať bude počas ďalších prázdninových nedieľ. Súčasťou tvorivých dielní býva aj prehliadkový program areálu skanzenu. Za múzeum poskytla TASR informácie Jana Fedičová.

V rámci úvodného podujatia si mohli záujemcovia v areáli Expozície ľudovej architektúry a bývania vyskúšať remeselný fortieľ korytárov. Toto starobylé remeslo prišiel predstaviť Milan Karľa zo Sniny. Tvorivé remeselné dielne, tematické výstavy a zaujímavý sprievodný program sa tu budú od 14. do 18. hodiny konať aj počas nasledujúcich troch nedieľ.

Hrnčiarsku techniku návštevníkov naživo priučí lektor Jaroslav Lechan z Topole počas poslednej júlovej nedele (30.7.). Umenie spracovanie tkaniny na krosienkach s ukážkami plstenia vlny predstaví lektorka Ľubica Talarovičová zo Sniny 13. augusta. V ten deň bude súčasťou programu aj autentická ukážka kováčskeho remesla a podkúvania koní s lektorom Štefanom Barančíkom z Kamenice nad Cirochou. Koniec prázdninového cyklu remeselných tvorivých dielní bude 27. augusta patriť rezbárskej výrobe pastierskych píšťaliek a drevených holubičiek, ktorú predvedie manželský pár Mária a Ladislav Horváthovci z Kolonice.

„Múzejný program je koncipovaný ako vzdelávací a zábavný exkurz do pôvodných remeselných reálií našich predkov s odkazom na ich zručnosť, tradičné remeselné výrobky regiónu a uchovávané remeselné postupy, ktoré sú súčasťou kultúrneho dedičstva regiónu, ako aj priestorom budúceho rozvoja,“ uviedla Fedičová.

Podľa jej slov oslovuje harmonogram podujatí detských aj dospelých návštevníkov, vytvára prostredie aktívnej zábavy pre rodiny s deťmi, priestor na inšpiráciu či spoznávanie histórie i vlastných zručností.

 Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame