Pes je skvelý terapeut: Navštívili sme centrum pri Žiline, kde chlpáči pomáhajú liečiť deti

Psíky pomáhajú svojou prítomnosťou

Psíky pomáhajú svojou prítomnosťou (Zdroj: Physio Canis)

Rodičia detí so zdravotným znevýhodnením často hľadajú všetky dostupné cesty, ako svojej ratolesti pomôcť v liečbe či pri bežnom fungovaní. Sľubné výsledky pritom ponúka kanisterapia, čiže liečba s pomocou psa. Presvedčili sme sa o tom v Kotrčinej Lúčke, v terapeutickom centre uprostred prírody asi 10 kilometrov od Žiliny.

Liečba špecifických prípadov

V terapeutickom centre Physio Canis sa venujú deťom a mládeži so zdravotným znevýhodnením – či už ide o telesný hendikep, alebo kombináciu so zníženým intelektom, prípadne obmedzeným zmyslovým vnímaním. Pomáhajú napríklad malým klientom s autizmom či inými vývinovými poruchami. 

„Rodičia nás vyhľadávajú hlavne pri špecifickom probléme. Ich ratolesti často z rozličných dôvodov nedokážu spolupracovať s bežným terapeutom. Môžu mať za sebou zlú skúsenosť, fóbiu z bielych plášťov, sú príliš úzkostné, prípadne trpia epilepsiou, ktorá môže byť v prípade terapeutickej liečby kontraindikáciou,“ vysvetľuje Ľubica Bátoryová, spolumajiteľka centra a kanisterapeutka, ktorá má bohaté skúsenosti aj s výcvikom záchranárskych psov.

Kanisterapia v praxi

Na terapiu chodí aj 5-ročné dievčatko z Prievidze, ktoré doteraz nerozpráva. Hoci porozumenie má vyvinuté podobne ako deti v jej veku, komunikuje výlučne posunkami a pomocou špeciálnej obrázkovej knižky.

„Hľadáme každú možnosť, ktorá jej pomôže rozvíjať sa. Centrum v Kotrčinej Lúčke navštevujeme zatiaľ raz za dva týždne, chceme však absolvovať aj intenzívny pobyt,“ hovorí mamička.

Hoci na začiatku prichádza jej dcérka do centra so slzami v očiach, prítomnosť psíka a spolupráca s terapeutkami jej viditeľne dvíhajú náladu. O pár minút už jednotlivé úlohy absolvuje s nadšením. Aktivity sa v tomto prípade zameriavajú najmä na rozvoj jemnej motoriky a grafomotoriky.

Nevyhnutnou podmienkou je pritom tím zložený z viacerých odborníkov. Okrem fyzioterapeutov či masérov spolupracujú s deťmi a ich rodičmi aj psychológovia.

V tíme pracujú viacerí odborníci (Zdroj: Plnielanu.sk)

Pomoc pri epilepsii aj autizme

Psí terapeuti pomáhajú malým i väčším klientom s epileptickými záchvatmi, pomáhajú tlmiť stresové faktory, ktoré nepríjemné stavy vyvolávajú. Deti s autizmom si zas často vďaka psíkovi vytvoria lepší očný kontakt, ktorý spočiatku úplne odmietajú.

„Zaujímavé je takisto sledovať, ako najmenší dokážu vďaka zvieratku prekonávať svoje hranice komfortnej zóny. Často sa napríklad nechcú dotknúť niečoho, čo je lepkavé či teplé, stresuje ich to. Pes ich však bežne oblizne, takže postupne si zvyknú a afektívna porucha sa zmierni alebo úplne vytratí,“ vysvetľuje psychologická poradkyňa Dagmar Janušová. 

Pes zmierňuje napätie, deti sa na terapiu tešia

Pridaná hodnota zvieraťa sa odráža hlavne na psychike dieťaťa. Pri komunikácii, hre či obyčajnom dotyku so štvornohým priateľom sa zároveň vylučuje oxytocín, vďaka ktorému sú deti uvoľnenejšie a ochotnejšie spolupracovať. Tento hormón zmierňuje aj celkové svalové napätie.

Rodičia tak oveľa jednoduchšie motivujú svojho potomka, aby vôbec do centra či na rehabilitáciu prišiel. „Deti nie sú nastavené na to, že idú cvičiť, ale tešia sa, že idú za Zarkou, Iorekom či Fany. Veľkú časť terapie venujeme adaptácii malého klienta na zvieratko. Dieťa má navyše právo vybrať si psíka, ktorého uprednostňuje,“ vysvetľuje Ľubica Bátoryová.

V centre sú zvieratá s rozličným temperamentom, čo je obrovská výhoda. Niektorým deťom vyhovujú pokojnejšie povahy, iné typy diagnóz si vyžadujú zas energickejšie a hravejšie psy.

V centre sa nachádzajú psíky rôznych pováh (Zdroj: Physio Canis)

Psí terapeuti majú špeciálne predpoklady

Na kanisterapiu pritom využívajú psíky, ktoré sami vychovali a vycvičili a spĺňajú prísne hygienické a veterinárne podmienky. Zároveň musia mať preukázateľné predpoklady podložené psychologickými testami pri šteniatkach či počas samotného výcviku.

Je medzi nimi aj zlatý retriever Guriel, ktorý patrí psychologičke Kataríne Zimányiovej: „Sama vidím, že pes dokáže odčítať aj to, čo nemáme šancu zachytiť, keďže niektoré deti vôbec nekomunikujú slovne. Niekedy upozorní na blížiaci sa záchvat, inokedy naznačí, že dieťa má zažívacie problémy, prípadne ho bolí hlava.“

Budú terapie hradiť poisťovne?

V najbližšom čase bude v Kotrčinej Lúčke prebiehať šesťmesačný výskum, ktorý má preukázať vplyv kanisterapie na psychosociálny vývoj pacientov s detskou mozgovou obrnou. Ak bude úspešný, odborníci sa budú snažiť presadiť úhradu terapie z verejného zdravotného poistenia.

Do experimentu sa zapojila aj zdravotná poisťovňa Dôvera, ktorá hradí nákup biotonometra, teda prístroja na meranie svalového napätia. Okrem detí sa bude vyhodnocovať aj vplyv terapie na stav samotného zvieraťa.

Výskum budú priebežne sledovať aj nezávislí odborníci z Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach a Fakulty zdravotníctva Trenčianskej univerzity A. Dubčeka v Trenčíne. Zapojená je takisto Technická univerzita v Liberci.

Viac o zdravotnej poisťovni Dôvera

 

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Dôvera.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame